İsteğe Bağlı Hazırlıkta Kalırsam KYK Bursum Kesilir mi?

3
1064

Kredi ve Yurtlar Kurumu, hazırlık sınıfını isteğe bağlı veya zorunlu olarak ayırmamaktadır. KYK için tek kriter başarıdır. Eğer hazırlıkta kaldıysanız hazırlık sınıfının zorunlu veya isteğe bağlı olduğuna bakılmıyor.

KYK’nın burs yönetmeliğinde veya internet sitesinde “İsteğe bağlı hazırlıkta sınıf tekrarı durumunda KYK bursu kesilir” tarzı bir bilgi yer almamakla birlikte KYK’nın Twitter’da bulunan resmî destek hesabına isteğe bağlı hazırlık sınıfında kalınması durumunda KYK bursunun kesileceği yönünde bir paylaşım yapılmıştır.

İsteğe bağlı hazırlık sınıfında kalırsam bursum kesilir mi?

Evet kesilir, isteğe bağlı hazırlık okuyup da KYK bursu kesilen birçok öğrenci bulunmaktadır.

Hazırlık sınıfından kaldıktan sonra yaz okulunda veya yapılan farklı bir hazırlık atlama sınavıyla hazırlığı geçerseniz ve bu durum ekim ayına kadar YÖKSİS kayıtlarında görünürse bursunuz devam eder.

Bursunuz kesildiğinde bankamatikten para çekerken bursunuzun öğrenim kredisine dönüştüğüne yönelik bir bilgi gelmektedir. Bu bilgi gelmezse bile e-Devlet üzerinden bursunuzun krediye dönüp dönmediğini görebilirsiniz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

3 YORUMLAR

  1. merhaba ben hazırlık sınıfı öğrencisiyim bütünleme sınavında kaldım 26 eylülde muafiyet var ona gireceğim ona girene kadar yazın bursum yatar mı ? Muafiyetten geçtiysem ve bunu ekim ayında girerlerse sisteme bursum krediye döner mi lütfen bilgi verebilir misiniz?

  2. Yaklasık 15 ay once sinava girmedim ve istege bagli hazirliktab kaldım ama şu ana kadar burs krediye dönüsmedi ve burs olarak devam ediyor.Sadece merak edenleri bilgilendirmek için yazıyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim