Üniversite

Karabük Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Karabük Üniversitesi Tanıtım Yazısı

29 Mayıs 2007 Tarihine kadar Zonguldak Karaelmas Üniversitesine bağlı ancak Karabük ilinde faaliyetlerini sürdüren 4 fakülte ve 2 meslek yüksekokulunun, 26536 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan 5662 Sayılı kanun çerçevesinde, bünyesine bağlanmasıyla Karabük Üniversitesi adıyla kurulmuştur. Aynı kanun kapsamında Karabük Üniversitesinde Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler  Enstitülerinin de kurulması karara bağlanmıştır.

Günümüzde Karabük Üniversitesi Demir Çelik,  Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler olmak üzere 4 enstitüye sahip.

Bunun yanı sıra Diş Hekimliği, Edebiyat, Fen, İktisadi ve İdari Bilimler, İlahiyat, İletişim, İşletme, Mimarlık, Mühendislik, Orman, Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım, Sağlık Bilimleri, Safranbolu Turizm, Teknik Eğitim, Teknoloji, Tıp olmak üzere 17 fakülte öğrenci yetiştirmeye devam ediyor.

Karabük Üniversitesi taban puanları bağlantısını ziyaret ederek güncel taban puanlarına ulaşabilirsiniz.

Karabük Üniversitesi Kampüsleri

Üniversite kampüsleri;  Merkez Demir Çelik, Safranbolu, Yenice, Eskipazar ve Eflani olarak 5 yerleşkeden oluşuyor.

Karabük Üniversitesini Tavsiye Eder misiniz?

Henüz 2007 yılında kurulmuş bir Üniversite olsa da, yapılan başarılı yatırımlar ve oluşturulan projelerle, eğitim kalitesini hızlı bir şekilde yükselten Karabük Üniversitesi, birçok alanda çeşitli başarılara imza atmaya başlamış durumda.

Örneğin İngilizce eğitiminde, ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi gibi köklü Üniversitelerle birlikte, ilk 10 içerisine girmeyi başarmış durumda. Aynı zamanda Türkiye’de ilk Raylı Sistemler Mühendisliği, Tıp Mühendisliği, Risk Yönetimi ve ilk Demir Çelik Enstitüsü Üniversitenin başarıları arasında yer alıyor. Üniversite ayrıca uluslararası kaliteli bilimsel yayın sıralamasında, Türkiye’nin ilk 20 Üniversitesinin arasına gireme başarısını göstermiş durumda. Ayrıca 2017 yılının verileriyle, yaklaşık 4000 uluslararası öğrenciye eğitim sağlıyor ve buna paralel olarak da, hizmet ihracatında Türkiye’nin ilk 500 kurumu arasında yer alıyor. Özellikle mühendislik fakültelerinde sağlanan yüksek kaliteli eğitime paralel bir beklenti oluşturmuş durumda.

Karabük Üniversitesi Artıları +

  • Karabük Üniversitesi kampüsü Türkiye’nin en yeşil ve en geniş kampüsleri arasında yer alıyor. Ders aralarında üniversitenin karşısında bulunan nehrin karşısında oturup arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz. Yeşilliğin bol olması biz öğrencilere huzur veriyor. Ayrıca üniversite yönetimi de öğrenci dostu olduğu için yapılan/yapılacak işlerde öğrencilerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak adım atılıyor.
  • Kampüs içinde futbol/basketbol/voleybol/tenis sahaları, geniş ve çok güzel mimarisi bulunan kütüphane, botanik bahçesi, yüzme havuzu, spor salonu, farklı alanlarda çok fazla sıra beklemediğimiz yemekhane ve çok güzel bir stadyum bulunuyor. Kampüste mini bir hayvanat bahçesi bile bulunmakta.
  • Karabük orta büyüklükte bir şehir. 50 bine yakın üniversite öğrencisinin bulunması şehri canlandırıyor. İstisnalar haricinde esnaf ve Karabük’ün yerlileri gerçekten öğrenci dostu.
  • Not ortalamanızı yüksek tutarak genellikle dönem ortasında yapılan orta düzeyde bir sınavla Erasmus yapabilirsiniz. Polonya, Romanya, İtalya gibi ülkeler var. Tabi sürekli olarak anlaşmalı üniversiteler değişiyor.

Karabük Üniversitesi Taban Puanları bağlantısından güncel olarak tüm bölümlerin taban puanlarına ulaşabilirsiniz.

Karabük Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim 31.998
İkinci öğretim 17.073
Uzaktan eğitim 2.117
TOPLAM 51.188

Karabük Üniversitesi Öğrencilerinin Barınma Olanakları Neler?

Bahaddin Gazi KYK kız ve erkek öğrenci yurtları, 3000 kişilik kapasite sunuyor. Eskipazar Kredi ve yurtlar Kurumunun kız ve erkek öğrenci yurdu 165 kişilik kapasite sunuyor. Bunların dışında üniversitenin yerleşkelerine çeşitli uzaklıklarda bulunan kız ve erke olmak üzere özel yurt ve apartlar, öğrencilerin en sık tercih ettiği barınma alanlarından. Yurtların sunduğu olanaklar arasında çeşitli spor tesisleri, sıcak su, iki kişilik odalar, her odada buzdolabı, yüksek güvenlik önlemleri gibi konfora yönelik özellikler bulunuyor.

Karabük özel kız yurtları listesini görün;
https://yurt.unibilgi.net/tags/karabuk-kiz-yurtlari/

Karabük özel erkek öğrenci yurtları listesini görün;
https://yurt.unibilgi.net/tags/karabuk-erkek-yurtlari/

Burs Olanakları

Bir Devlet Üniversitesi olan Karabük Üniversitesinin bu özelliği nedeniyle, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından kredi alınabiliyor. Ayrıca Üniversitenin kendi bünyesinde sağladığı yarı zamanlı çalışma olanakları, öğrencilerin ekonomik ihtiyaçlarına katkı sağlayan bir diğer unsur. Bunun  yanında eğitim yaşamında başarılı ve şartlara uygun olan öğrencilere, öğle ve akşam olmak üzere 2 öğün yemek yardımı da Üniversite tarafından veriliyor.

Merkez Kampüs Ulaşım Olanakları

Merkez kampüs şehir merkezine 3 km mesafede bulunuyor. Belediyeye ait otobüsler ve dolmuşlarla sağlanan ulaşım, Karabük’ün her bölgesine kampüsten ulaşım yapılabilmesine olanak tanıyor. Yanı sıra Büyük bir alan içerisinde kurulu olan kampüs içerisinde ring seferler yapan otobüsler bulunuyor. Karabük ilindeki ulaşım olanakları, şehrin her bölgesine kolay bir şekilde yolculuk yapılmasını sağlayacak nitelikte.

Karabük Üniversitesi Hakkında Söylenecekler

Üniversitede bir tanesi merkez kampüste olmak üzere 5 ayrı kütüphane öğrenciler için hizmet sunuyor. Merkez kampüste bulunan Kamil Güleç Kütüphanesi, 55 bin basılı kitap, 950 basılı tez, 27 tane online veri tabanı ve daha birçok avantajlar sunan, geniş ve ileri teknolojik olanaklara sahip bir kütüphane olarak faaliyet gösteriyor. Kütüphane 3,5 milyon e-kitap ile 2,5 milyon e-teze ve 18 bin e-dergiye erişim olanağı sunuyor. Kütüphane aynı anda 500 den fazla kişiye çevrim içi ve çevrim dışı olmak üzere hizmet sunabilecek özellikte hazırlanmış. Sterilizasyon cihazına sahip olan kurum, tüm kitaplarda ki bakterilerin sterilize edilmesini de sağlıyor.

Üniversite bünyesinde faaliyet gösteren Bilimtey Bilim, Halk Oyunları, IEEE, Kültür Sanat, Raylı Sistemler Mühendisliği, Robot, Sinema – Fotoğrafçılık, Sualtı, Taşıt Teknolojileri, Tiyatro, Ana Mehter Takımı, Doğa Sporları, Kano, Satranç, Uluslararası İlişkiler gibi öğrenci kulüpleri aracılığıyla yapılan çeşitli etkinlikler ve ilave eğitim olanakları oluşturuyor.

Ayrıca su sporlarıyla ilgili oluşturulan geniş olanaklar, merkez kampüs bünyesinde bulunan Ay Yıldızlı 25 Bin kişilik Futbol sahası, çeşitli sportif aktiviteler için hazırlanmış alt yapılar, Üniversite de faaliyet gösteren Bayan Futbol Takımı, Sualtı Topluluğu, Kano Takımı, Satranç Takımı, Voleybol Takımı aracılığıyla sürdürülen zengin bir spor yaşamı söz konusu. Ay Yıldız Stadyumunun bünyesinde bulunan Fitness salonları, halk oyunları odalarının yanı sıra, Tenis kortları, Voleybol ve Basketbol sahaları, kapalı alan ve açık alan sporlarına rektörlük tarafından yoğun bir yatırım yapılıyor. Gelecekte üniversitenin bu alanda çeşitli başarılarla adından söz ettireceğine şüphe olmadığı gibi, bu durum özellikle öğrencilerin sosyal yaşamının zenginleşmesi açısından büyük bir önem taşıyor. Karabük Üniversitesinin öğrencilerin sosyal yaşam ve ilgi alanlarına yönelik olarak sağladığı olanaklar, ülkemizin sayılı Üniversiteleri tarafından sağlanabildiğinin altının çizilmesi gerekli.

Karabük Üniversitesi İletişim Bilgileri

Adres: Karabük Üniversitesi Demir Çelik Kampüsü
Kılavuzlar Köyü Öte Karşı Üniversite Kampüsü Merkez Karabük
Telefon : 444 0 478

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu

This will close in 6 seconds