Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?

2
21654

Bu yazımızda komiser yardımcılığına giriş süreci, asil olarak kazandıktan sonra eğitim süreci, komiser yardımcılığı maaşları, eğitim sürecinde göreceğiniz dersler, Gölbaşı’nda bulunan yerleşke hakkında bilgiler, izin, atama süreciyle ilgili detaylı bilgilere yer vereceğiz. Komiser yardımcısı olmak isteyen adayların bu yazıyı sonuna kadar okumasını tavsiye ediyoruz.

Her yıl %10’u kadın olmak üzere 2.000’e yakın komiser yardımcısı alımı yapılmaktadır. Polis Akademisinin web sitesi üzerinden yapılan alım ilanı sonrasında adaylar www.pa.edu.tr sitesinden e-devlet hesabı ile PAEM ön başvurusunda bulunacaktır. Adaylar ön başvurudan önce başvuru kılavuzunda yer alan hesaba Halk bankası üzerinden 75 TL yatırmaları gerekmektedir. Başvuru ücretini yalnızca Halk Bank şubeleri ve Halk Bank ATMlerinden yatırabilirsiniz. İnternet bankacılığı, EFT, havale ile başvuru ücretini yatıramazsınız. Başvuru ücretini yatırmayan adaylar ön başvuruda bulunamazlar.

Komiser Yardımcılığına başvuru için hangi şartlar aranmaktadır?
PAEM’e başvurmak isteyen adayların son iki yılda yapılan KPSS P3 puanlarının 70’in üzerinde olması gerekmektedir. KPSS puanı 70 altında olanlar PAEM’e başvuru yapamaz. Genellikle 70+ puan alanlar mülakata çağırılıyor ancak başvuru sayısı çok olursa giriş için 70-75 puan arası riskli olabilir.Ön başvurusu alınan erkek ve kadın adaylar ayrı ayrı olmak üzere en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanır. Alınacak erkek ve kadın öğrenci kontenjanının en fazla on katına kadar aday için şahsen müracaatta bulunmak üzere randevu bilgilerini gösterir sınav giriş belgesi düzenlenir.

Komiser Yardımcılığına başvurmak için boy ve kilo kaç olmalı?
Komiser yardımcılığına başvurmak isteyen adaylar bazı fiziki şartlar taşımalıdır. Erkek adayların boyları en az 167 cm, kadın adayların boyları en az 162 cm olmalıdır. Adayların beden kitle endeksleri 18-27 arası olmalıdır.

Diğer başvuru şartları
* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
* Lisans mezunu veya denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
* KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek puan türünden taban puan veya üzerinde puan almış olmak, Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü eş veya çocukları için sınav için belirlenen taban puanın en az % 90’ını almış olmak, ( KPSS lisans P3 puan türünden (63,000) taban puan veya üzerinde)
* 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için otuz yaşından gün almamış olmak,
* Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
* Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor
olmamak,
* Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
* Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından
çıkarılmış olmamak,
* Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye
bulunmamak,
* Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
* Erkek adayların, 1111 sayılı Askerlik Kanunu çerçevesinde askerlik ile ilişiği bulunmamak.

Başvuruda istenen belgeler
1- TC kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
2- Sınav giriş belgesi
3- Sınav başvuru dilekçesi
4- Diplomanın aslı ve fotokopisi
5- KPSS sonuç belgesinin bilgisayar çıktısı
6- Son bir yıl içinde çekilmiş 4 adet biyometrik fotoğraf ve fotoğraflar için 1 adet mektup zarfı
7- Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,
8- Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş tahsisi ile ilgili mahkeme kararı,
9- Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocuklarından, Personel Dairesi Başkanlığınca verilen şehitlik veya vazife malullüğü belgesinin kurumca onaylı örneği,
10- Adli Sicil Kaydı Belgesi (E-Devlet çıktısı kabul edilir.) Adli Sicil kaydı olan adayların mahkeme kararlarının fotokopisi
11- PAEM öğrenci adayları için sağlık bilgilendirme formu
12- PAEM öğrenci adaylarının Fiziksel Yeterlilik sınavına girmesine engel olmadığını gösterir tek hekim raporu (Herhangi bir sağlık kurumundan alınabilir)
13- Erkek adayların 1111 sayılı Askerlik Kanunu çerçevesinde askerlik ile ilişiğinin bulunmadığına dair resmi belge getirmeleri gerekmektedir.

Komiser Yardımcılığına kaç kişi başvuruyor?
Net rakam bilinmemekle birlikte her yıl ortalama 15-20 bin adayın başvurduğu tahmin edilmektedir.

Komiser Yardımcılığı Parkur ve Mülakat ile ilgili bilmeniz gerekenler
PAEM’e girişte dikkat etmeniz gereken en önemli nokta parkurdur. Parkurda alacağınız puan mesleğe giriş için önemli etkiye sahiptir.

PAEM PARKUR PUANLAMASI

Parkur öncesi ön sağlık muayenesi yapılmaktadır. Yüzde 5 metre ileriden belli olmayacak iz, dövme, vücut üzerinde kalıcı büyük izi olanlar ile polis olmaya elverişsiz adaylar spor mülakatı öncesinde elenmektedir.

Değerli arkadaşlar parkurda başarılı olabilmek için her ilde eğitimli kişilerin açtığı ücretli parkur çalışmalarına katılmanızı tavsiye ediyorum. Çevremden de gördüğüm üzere spor yapmayan ve parkur bilgisi olmayan adayların elenme riski daha yüksek. Bu yüzden dilerseniz parkura yazılabilir dilerseniz de parkuru videolardan izleyerek kendi çalışma programınızı yapabilirsiniz.

YouTube video

Ön sağlık, spor ve sözlü mülakat aynı gün yapılmaktadır. Parkurda başarılı olan adaylar sözlü mülakat için komisyon karşısına çıkmaktadır. Komisyon önünde bulunan zarflardan birini çekip içinde bulunan soruyu cevaplamanız gerekmekte. Her soruyu bilmeniz mümkün değil. Bu yüzden mülakat sürecinde kendinizden emin olun. Bilmediğiniz bir soru için “bilmiyorum efendim” diyebilirsiniz. Bilmeden soruyu cevaplamaya kalkmayın. Mülakatta soru haricinde de ailenizle ilgili bilgilere cevap vermeniz istenmektedir.

Komiser yardımcılığına girişte alacağınız puanı etkileyen unsurlar; %50 Parkur puanı, %25 KPSS puanı, %25 mülakat puanı
Bu üç kriter komiser yardımcılığı başarı sıralamanızı belirleyecektir.

PAEM mülakat sonuçları ne zaman açıklanıyor?
Mülakata girecek son adayın gününden itibaren 7-14 gün içinde başarı sıralaması oluşturularak komiser yardımcılığına girecek asil ve yedek sıralaması www.pa.edu.tr sitesi üzerinden açıklanmaktadır. Asil olarak PAEM’e girmeye hak kazanan adaylar listede belirtilen tarihte Ankara Gölbaşı PAEM yerleşkesine gitmeleri gerekmektedir.

Komiser Yardımcılığı yedek liste ile ilgili bilmeniz gerekenler
Hemen her yıl asil olarak kazanan adayların bir kısmı kaydını yaptırmamaktadır. Her yıl yedek sırası 150-200 arasına gelmektedir.

PAEM ile ilgili bilgiler
Yaklaşık 1 yıl boyunca mesleki eğitim dersleri alacaksınız. Mesleki eğitimin yanında Anayasa hukuku, ceza hukuku gibi temel dersler de göreceksiniz. Poligonda silah atışı yapacaksınız. Eğitim başarınıza göre il tercihi yaparak eğitim sürecinin sonunda atamanız gerçekleştirilecektir. Komiser yardımcılarının ilk görev yerleri arasında Doğu illeri bulunmamaktadır.

PAEM’de yemek
Haftanın her günü üç öğün leziz yemekler çıkmaktadır. Yapacağınız eğitim ve yakacağınız kaloriye göre her gün etli yemekler çıkmaktadır. PAEM’de öğrenim gören komiser yardımcısı adayların geneli yemeklerden memnun.

PAEM’de spor 
PAEM’de dileyen öğrenciler spor salonunda sporunu yapabilme imkanına sahiptir. Havuzda yüzebilir, çeşitli spor faaliyetlerine katılabilir.

PAEM’de kıyafet
Komiser yardımcısı adaylara okul içinde tüm kıyafetler temin edilmektedir.

PAEM’de odalar
Okul içinde yatakhanede odalar kalabalık değildir. Oda içinde bireysel eşya dolabınız bulunmaktadır.

PAEM’de izin
Hafta sonu Ankara merkeze gelip arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz. Her hafta sonu izin olmamakta. Güvenlik, eğitim vb. sebeplerden dolayı izinler iptal edilebilir. Ailesi Ankara’da ikamet eden öğrenciler cuma ve cumartesi günü ev izni alabilmektedir.

Komiser Yardımcısı maaşları ne kadar?
2017 yılı için komiser yardımcısı maaşları görev yapılacak il ve birime göre değişiklik göstermektedir. En az komiser yardımcısı maaşı 4.100 TL’dir.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim