KPSS 2016 Alan Sınavı Değerlendirmesi

0
3367

Emek verenler için uzun soluklu bir KPSS süreci geride kaldı. Üniversite dersleriyle birlikte KPSS derslerine harıl harıl çalışanlar, kütüphaneyi evi gibi benimseyenler ve boşa geçen zamanlarda vicdan azabı çekenler için zorlu bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle emek verip sınavı kötü geçen arkadaşlar pes etmeyin. Kendinizi kötü hissettiğiniz alana daha çok ağırlık verin. Bu yazımda sınavdaki değişiklikler hakkında bireysel yorum yapacağım. A Grubu için emek vermiş biri olarak umarım yazdıklarım sınava hazırlanan arkadaşlar için yol gösteri olur.

Genel Kültür Genel Yetenek sınavı
ÖSYM’nin ne yaptığını kestirmek çok güç. Özellikle iki senedir lisans sınavında çalışanla çalışmayanın ayırt edilemeyeceği cinsten sorular çıkıyor. Genel yetenek kısmı zor veya zaman alıcı, genel kültür kısmıysa çok basit çıkıyor. Bu da aylarca coğrafya, vatandaşlık, tarih çalışan adayla kitabın kapağını açmamış aday arasındaki farkı eritiyor. Kesinlikle bu konunun adaylar tarafından sosyal medyada dile getirilmesinden yanayım.

Aklıma gelen bir konu daha var, yeri gelmişken yazayım. 2014 KPSS’de tarih çok zordu. Bu sınavdan sonra piyasaya onlarca tarih, coğrafya vb. soru kitabı çıktı ve iyi de satıldı. Detaya boğan, anlamsız onbinlerce soru arasından 15 soruyu yakalayıp şu kadar soru tutturdum diyerek kitaplarını satmaya çalışanlara rağbet göstermeyin. O kadar soru hazırlayıp 27de 27 tutturmamak imkansız olurdu zaten. Bu sebeple bu tarz kitaplardan uzak durmanızı ve çok sık konu tekrar etmenizi öneririm.

A Grubu değerlendirmesine gelecek olursak;

Hukuk 
Önceki senelere göre çok daha zorlayıcı olduğunu rahatlıkla söylenebilir. Ceza hukuku ve idare hukuku yerine CMK ve İdari Yargı ağırlıklı, olay ve örnek soruların yerini kanun maddelerinin yer aldığı bir testti. Yıl boyu detaylara boğulan adaylar birkaç soru dışında kolay soru bulmakta zorlandı. İcra iflas hukuku soru sayısının artması da esasen sınavın zorluk derecesini bir tık öteye taşıdı. Çünkü icra ve iflas hukuku adaylar tarafından ihmal edilen, ezberi bol olduğu için genellikle son iki haftaya bırakılan ancak yine bakılmayan bir ders. Hukuk adına genel bir değerlendirme yapacak olursak kesinlikle tek dersi bile ihmal etmemeliyiz. En iyi yaptığımız dersten bile soru kaçırırken icra ve iflas hukuku, kıymetli evrak hukuku, şirketler hukuku, CMK, İYUK vb. konuları bırakmak doğru bir tercih olmayacaktır.

İktisat
Son 5 yılın en kolay testiydi demek yanlış olmaz. Mikro ve makro beklenenden çok daha kolayken uluslararası iktisat, büyüme-kalkınma ve Türkiye ekonomisi testlerinde çeldirici şıklar çok fazlaydı. Bir de son yıllarda iktisat testinde sayısal işlemden ziyade öncüllü soru ve klasik yorum gerektiren sorular ön plana çıkmaya başladı. Bunu aşmak için zaman sorununun olmadığı alan sınavında sakin kafayla tüm öncüllerin okunması gerekmektedir. Ayrıca büyüme-kalkınma, uluslararası iktisat, para-banka-kredi ve Türkiye ekonomisi derslerini ihmal etmemek gerekiyor. İktisat testinin yarısını bu konular oluşturuyor.

Maliye
2014’te çok kolay, 2015’te ise çok zor bir maliye testi vardı. 2016’da ise adaylar daha önce hiç karşılaşmadığı sorularla karşılaştı. Beklenenin dışında farklı üsluptaki sorular hem anlaşılırlığı hem de yapılabilirliği azalttı. Bunun yanında 4-5 maliye sorusunun da iktisatla iç içe olması adayları şaşırttı.

Muhasebe
Her sene bir veya iki testin zor olduğu söyleniyor. 2016’da hukuk ve muhasebenin zor olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz senelerde şıkları eleyerek soru çözülürken ilerleyen senelerde sözele dayalı bir muhasebe testiyle karşı karşıya kaldık. 2 muhasebe temel kavramları ile 4 faiz hesaplama sorusu can simidimiz oldu. Özellikle Türk Muhasebe Standartlarından beklenenin üzerinde soru çıkması adayları şaşırttı.

İktisatı kolay, maliyesi ilginç hukuk ve muhasebesi zor bir sınavı geride bıraktık. 2017 A Grubu sınavında ÖSYM adaylara ne gibi sürprizler yapacak görelim bakalım.

Tüm adaylara başarılar dilerim.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim