KPSS Ortaöğretim Sınavına Kimler Girebilir?

37
6805

KPSS Ortaöğretim sınavı 2 yılda bir yapılan (çift senelerde) lise mezunu adayların memurluk kadrolarına atanabilmeleri için girdikleri matematik, Türkçe, vatandaşlık, tarih, coğrafya ve güncel bilgiler testinden oluşan 120 soruluk bir sınavdır. Google aramalarına bakarsak ortaöğretim sınavına kimlerin girip kimlerin giremeyeceği konusunda adayların kafası karışık. Bu karışıklığı gidermek için bu yazımızda sizlere rehber olacağız.

Ortaöğretim KPSS’ye kimler girebilir?
* Lise 3’te okuyan öğrenciler Ortaöğretim KPSS’ye girebilir.
* Lise 4’te okuyan öğrenciler Ortaöğretim KPSS’ye girebilir.
* Sadece lise mezunu adaylar Ortaöğretim KPSS’ye girebilir.
* Üniversitede yabancı dil hazırlık sınıfında okuyanlar Ortaöğretim KPSS’ye girebilir.
* Üniversite önlisans ve lisans bölümü okuyan ve henüz mezun olmamış öğrenciler Ortaöğretim KPSS’ye girebilir. Ancak bu öğrencilerin önlisans ve lisans KPSS’ye başvurmamış olmaları gerekmektedir. Yani adaylar ortaöğretim-önlisans-lisans KPSS sınavlarından yalnızca birine girebilir.

Ortaöğretim KPSS’ye kimler giremez?
* Önlisans mezunları Ortaöğretim KPSS’ye giremez.
* Lisans mezunları Ortaöğretim KPSS’ye giremez.
* Önlisans ve lisans öğrencileri lisans veya önlisans KPSS’ye başvurmaları halinde Ortaöğretim KPSS’ye giremez.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

37 YORUMLAR

 1. Merhabalar üniversite 3. Sınıftayken okulu bıraktım kayit dondurma ya da sildirme yaptırmadım öğrencilik durumum aktif(nösa ) gözüküyor suan okulu da bırakalı 2 sene oldu nerdeyse. Ortaöğretim kpssine girebiliyor muyum Öğrencilik durumum aktif gözüküyor kayıt sildirmem gerekiyor mu acaba sınava girebilmek için Ya da atanmada sorun olur mu

 2. Hocam ben lise 4.sınıfta okuyorum bu yıl mezun olacağım . YKS sınavına gireceğim bildiğiniz üzere , hem YKS ‘ye hem de Kpss ‘ye girebilir miyim? Kpss Sınavına girip kazanırsam . Nasıl yapmalıyım ikisini de aynı anda okuyabilir miyim?

 3. 2020 ortaöğretim KPSS’ye girdim 2021 haziranda üniversitesinden mezun olacağım . Memurluk için tercih verirken bir sıkıntı olur mu yine ortaöğretim alanından tercih vermek istiyorum

 4. Merhaba ben önlisans mezunuyum ama liseden girmek istiyorum. Bana bir hocam eğer önlisans kpssye hiç girmediyseniz lise kpss sınavına girebilirsin demişti doğru mu acaba

 5. İyi günler ben bu sene lisansdan mezun olucam bu yılın kpss ortaöğretim sınavına başvuruda bulunabilir miyim?

 6. merhaba ben 4 yıllık üniversite öğrencisiyim bu yıl mezun olacam, diyelim bir dersten kaldım o zaman orta öğretim kpss ye girebilir miyim yardımcı olursanız çok sevinirim.

 7. Hocam 2018 kpss lisansa girdim ama mezun olamadım. Okulu bıraktım. Şimdi önlisans okuyorum. Onlisanstan kpssye girebilir miyim?

 8. Lisans 4.sınıfım. Lisans kpssye 3.sınıfta girdim. Mezun olmayıp önlisans okuyup önlisanstan atanmak istiyorum. Bu bir engel midir??

 9. Mezun olmadan önlisans kpss ye girdim ancak yeterli puan alamadığım için mezun olmak istemiyorum. ortaöğretim kpss ye girebilme şansım hâlâ var mı?

 10. Sedat merhaba,

  Memurluğa başvurabilirsiniz. Siz de lisans mezunusunuz bu yüzden lisans yazan kısımları tercih edebilirsiniz.

 11. İyi günler ben açıköğretim fakültesi de kamu yönetimi bölümü okuyorum ortaöğretim KPSS sınavında 72 puan aldım memurluğa başvurabilir miyim ve niteliklerde lisans yazan kısımları tercih edebilir miyim acil

 12. KPSS Ortaöğretim sınavına lise mezunu olanlar girebiliyor. Yani siz de girebilirsiniz Can Bey.

 13. Ben 2007 de kamu yönetimi 2 sınıfta bıraktım.(açık öretim)yaşım 40.ben kpss ortaöğertime girebilirmiyim.

 14. Üniversite 4.sınıftan iki dersim var henüz mezun olmadım, ortaöğretim kpss sınavına girip atanırsam daha sonra mezun olduktan sonra kpss lisansa girip tekrar atanabilir miyim ya da geçiş yapabilir miyim.

 15. Ben 3 lisans bölüm okuyorum. 4.sınıfa geçtim hepsinde. hiçbirinden henüz mezun değilim. birini önlisansa çevirip önlisans kpss’ye girmek mi mantıklı? ya da lise kpss ye girmek mi mantıklı?

 16. Merhaba 4 yıl önce lisans kpss ye girmiştim fakat şuan hala üniversite öğrencisiyim 4. Sınıf görünüyorum okulum bitmeyecek acilen atanmam lazim lise kpss ye girebilir miyim ?

 17. Aleyna Hanım merhaba,

  2 yıllık önlisans bölümünden mezun olduysanız ÖNLİSANS KPSS’ye girebilirsiniz.

 18. Ben bu sene mevzun oldum 2 yıllık ( açık öğretim ) üniversitesine kayıt olsam kpss girebilirmiyim?

 19. Ali merhaba,

  Önlisans KPSS’ye girebilirsin ancak mezun olmadan atanamazsın. Ortaöğretim KPSS’ye de girebilirsin ancak hem ortaöğretim hem önlisans kpss’ye giremezsin seçim yapmanız gerek.

 20. Üniversiteyi 2 yıllık okuyorum ve 2.Sınıfa geçtim hangi kpss sınavı alanına gireceğim ?

 21. Merhaba ben hala Üniversite öğrencisiyim fakat okumamaya karar verdim fakat öğrenci kaydımı sildirmedim. Ve ortaöğretim kpssye giricem. Yeterli puan alırsam öğr,nc,l,k kaydımı sildirmeden atanabilirmiyim yoksa ya kayıt sildirme ya da mezun olma şartı var mı?

 22. Buse Hanım merhaba,

  Hayır önlisans mezunları KPSS ortaöğretim sınavına giremez.

 23. Liseden adalet bölümünden mezunum daha bir sene oldu KPSS ortaöğretim sınavına girebilir miyim

 24. Zehra Hanım merhaba,

  Lisans KPSS’ye girerseniz eğer Ortaöğretim KPSS’ye giremezsiniz diye biliyorum.

  Şu durumda ortaöğretim kpss’ye girebilirsiniz.

 25. Merhaba 4yıllık üniversite okuyorum 4.yılım bitti fakat mezun durumda degilim 1 yıl uzadı ortaöğretim kpssye girebilir miyim?

 26. Önlisans bölümden mezun olduysanız ortaöğretim KPSS’ye giremezsiniz. Nasıl girebildiniz anlamadım. Önlisans KPSS’ye girmediniz mi peki?

 27. 2 yıllık sosyal hizmetler bölümünden bu yıl mezun oldum ancak diplomami daha almadım hocam bana ortaogretimden girebilirsin dedi bende 7 ekimdeki ortaogretim sinavina girdim sizce doğrumu lütfen cevap verin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim