Haberler

KTÜ Kayıt Rehberi

Karadeniz Teknik Üniversitesi Kayıt Rehberi

2015- ÖSYS sonucunda üniversitemizin herhangi bir bölüm/programına yerleştirilen adayların kesin kayıt işlemleri aşağıda yazılı ilkeler doğrultusunda yapılacaktır.

 1. Kesin Kayıtlar;Kesin kayıt için bizzat başvurulacak ya da e-devlet üzerinden  Elektronik kayıt (E-Kayıt) şeklinde yapılabilecektir. (Elektronik kayıt (E-Kayıt) yaptıramayacak programlar hariç)
 2.   a)Bizzat başvurulacak öğrenciler için kesin kayıtlar 03 Ağustos 2015 tarihinde başlayıp 07 Ağustos 2015 tarihinde sona erecektir. Kayıtlar aşağıda yazılı olan kayıt adresinde yapılacaktır.
 1.   b) Elektronik kayıt (E-Kayıt) e-devlet kapısı üzerinden 28 Temmuz 2015 – 05 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılabilecektir.

Üniversitemize yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile http://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabileceklerdir

E-devlet üzerinden yapılan Elektronik kayıt (E-Kayıt) işlemi kesin kayıt olup; bu kayıt işlemini yapan öğrencilerin ayrıca Üniversiteye gelmelerine ve herhangi bir belge getirmelerine gerek yoktur.

KTÜ KESİN KAYIT BELGELERİ

 1. Lise veya Dengi Okul Diploması (ONAYLI ÖRNEĞİ) veya Mezuniyet Belgesi (2008 yılı öncesi liseden mezun olan öğrenciler için)
 2. Askerlikle İlişkisiz Belgesi ( 29 yaşını dolduranlar için)
 3. Sağlık Kurulu Raporu (Aşağıda yazılı programlara kayıt yaptıracaklardan herhangi bir sağlık sorunu olmadığına ilişkin rapor istenecektir, diğer programlara kayıt yaptıracaklardan sağlık raporu istenmeyecektir)

  3.1. Tıp Fakültesi,(Tam teşekküllü hastaneden )

  3.2.Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük Eğitimi (Tam teşekküllü hastaneden)

  3.3.Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü, (Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nden “Gemiadamı Sağlık Yoklama Belgesi”) alınacaktır.

 4. Engelliler İçin Sağlık Raporu (Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan ve korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyanlar için)

WEB ŞİFRE
Öğrenim süresince kullanacağınız web şifreniz; kullanıcı adı olarak öğrenci numaranız , şifreniz T.C.Kimlik numaranızın son beş rakamı dır. Öğrenim süresince akademik plan, not ve derse yazılım işlemlerinde öğrenci web şifrenizi kullanacağınızdan, www.ktu.edu.tr internet adresinden şifrenizi değiştirmeniz yararlı olacaktır.

DERS KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?
Üniversitemize yeni kayıt olan öğrenciler 07-11 Eylül 2015 tarihleri arasında interaktif olarak ders kaydı yapacaklardır. İkinci öğretim öğrencilerinin ders kaydı yapabilmeleri için öğrenim ücretlerini ödemeleri gerekmektedir. Öğrenim ücretleri 1 Eylül tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecektir. Örgün öğretim (1.öğretim) öğrencileri harç ücreti ödemeyecektir.

DERS MUAFİYETİ
Daha önce bir başka yükseköğretim programında öğrenim gören öğrenciler, muafiyet için 19 Eylül 2015 tarihine kadar ÖİDB’ye transkript ve ders içerikleri ile birlikte başvuracaklardır.

İlgili fakülte, yüksekokul yönetim kurulu kararı ile öğrencinin eski bölümündeki başardığı derslerin yeni bölümünde eşdeğer sayıldığı dersler tespit edilerek, muaf sayılan derslerin kredi toplamına göre öğrenime başlayacağı yeni sınıfı belirlenir. Muaf sayılan dersler mevzuat gereği üniversitemiz mezuniyet not ortalamasına katılmaz, üniversitemizde okuyup başardığı derslerin notları esas alınarak mezuniyet derecesi belirlenir.

AKADEMİK TAKVİM
Karadeniz Teknik Üniversitesi akademik takvime buradan ulaşabilirsiniz.

İNGİLİZCE MUAFİYET SINAVI
KTÜ’de bazı programlarda zorunlu hazırlık eğitimi bulunmaktadır. Hazırlık sınıfını atlamak isteyen öğrenciler belirlenen tarih ve saatte 100 soruluk ingilizce muafiyet sınavına girmektedir. Başarılı olan öğrenciler hazırlık okumayacaktır.
ktü çıkmış muafiyet sınav sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler


Başa dön tuşu