Sınavlar

Kütüphanede Ders Çalışmak

Kütüphanede Ders Çalışmak

KPSS, YDS, ALES gibi sınavlar uzun soluklu çalışmalar isteyen sınavlardır. Başarı için düzenli, verimli ve sürekli çalışma bu sınavlar için başarının anahtarıdır. Bu yüzden sınav maratonunda hızınını korumanız çok önemlidir. Hızınızı korumak için sistemli bir çalışma gerekmektedir. Sistemli bir çalışma da ancak ders çalışma ortamı olan yerlerde mümkündür.

Üniversiteler KPSS’ye yönelik eğitim vermedikleri için genellikle öğrencileri hamlaştırır. Vize ve final sınavları öncesinde birkaç hafta çalışılarak dersler geçilir. Geriye kalan zamanda ders dışı işlerle meşgal olunur. Bu sebeple öğrenci soru çözmede fazlasıyla zorlanır. 4 sene boyunca eski bilgiler unutulur, soru çözülmediği için öğrencinin hızı da zamanla yavaşlar. Bu dezavantajla birlikte dördüncü senenin sonunda KPSS maratonuna başlayan öğrenci düzenli ders çalışmadığı için ilk önce tökezler. Soru çözme, konuyu kavrama adım adım gerçekleşir. İşte bu süreci hızlandırmak adına kesinlikle kütüphanelerde çalışmalısınız.

Ev ya da yurt öğrencinin çalışabileceği en kötü ortamdır. Dikkatinizi dağıtacak çok fazla şey vardır. Yemek, odayı temizleme, bilgisayar, ev arkadaşınızla sohbet darken çok az çalışma fırsatınız olur. Bu yüzden sabah kahvaltınızı yaptıktan sonra en yakın kütüphaneye giderek ders çalışmaya başlamalısınız. Ankara’da bulunan öğrenciler için Milli Kütüphane ders çalışmak için şahane bir ortama sahiptir.

Kütüphanede ders çalışmanın faydaları

1- Rakiplerinizin harıl harıl ders çalıştığını görmek size motive eder,
2- Sessiz ortamlarda ders çalışmak daha verimlidir,
3- Dikkatinizi dağıtacak bir ortam yoktur,
4- Molaları kısa tutarsınız. Bu da ders çalışmak için ekstra vakit demektir,
5- Düzenli olarak çalıştığınızda akşam saatleri size kalır, istediğinizi yapabilirsiniz.

Özellikle üniversiteye yakın bir yerde oturuyorsanız üniversite kütüphanenizde ders çalışmanız çok önemlidir. Örneğin Gazi Üniversitesi’nde KPSS’ye çalışan bir öğrenci 24 saat açık olan kütüphaneden faydalanabilir. Öğlen okulda çok uygun fiyata yemeğini yiyebilir. Fakat Ankara’da okuyan öğrenciler için en uygun ders çalışma ortamı Milli Kütüphanedir. Uzun sureli çıkışlarınızda yerinize başkası oturabilir bu sebeple molanızı kısa tutarsınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu