Haberler

KYK Burs Başvurusu Sorgulama

KYK Burs Başvuruları E-Devlet Üzerinden Yapılacak

YÖK Kredi ve Yurtlar Kurumu “Burs – Kredi Yönetmeliği”nde yapılan değişiklik ile burs almaya hak kazanan öğrenciler bundan sonra notere giderek taahhütname tasdik ettirmeleri gerekmeyecek. Yurtkur Müdürü Recek Kaymakcan, bu düzenlemeyle senet olayının kalktığını ve öğrencilerin notere ücret ödemesine gerek kalmadığını ifade etti.

Önceki yıllarda burs yada öğrenim kredisi almaya hak kazanan adaylar notere giderek taahhütname için belli bir miktar para ödemek zorundaydı. Yeni düzenlemeyle birlikte öğrenciler bu külfetten kurtulmuş oldu.

Öğrenci tarafından taahhütnamenin öğrenci tarafından elden kuruma veya bölgelerdeki yurtlara iletildiğini hatırlatan Kaymakcan, ”Bize gelen senetler sistemde taranıyor, ondan sonra öğrencinin hesabı açılıyordu” diye konuştu.

Yeni düzenlemeyle, kredi veya burs almaya hak kazanan öğrencilerin sonuçlar açıklandıktan sonra, e-devlet şifresi alması gerektiğini vurgulayan Kaymakcan, ancak bu şifreyi 18 yaşından büyük öğrencilerin alabileceğini, 18 yaşından küçük olanlara bu şifrenin verilmediğini belirtti.

ÖNEMLİ: 18 yaşından küçükler e-devlet şifresi alamıyor. 18 yaşından küçük öğrenciler, kurumun illerdeki bölge müdürlüklerine veya yurtlara velisiyle gitmesi, ıslak imzalarını vermeleri gerekiyor.

e-Devlet şifrenizi en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz. Şifreyi kaybettiğinizde tekrar PTT şubesine giderek 4 TL karşılığında yeni bir şifre temin edebilirsiniz.

KYK Burs Başvurusu Sorgulama işlemini BURADAN yapabilirsiniz.

Sorgulamadan sonra burs ve kredi kazanmanız durumunda internet sitesinde bulunan taahhütnameye ulaşıp onaylamanız gerekmektedir. Onaylanan metin doğrudan sistem üzerinden kuruma ulaşacaktır.

Burs ve kredi almaya hak kazanan öğrenciler taahhütnameyi, aldıkları şifre ile onaylamayı unutmayın.

Resmi site üzerinden yapılan açıklamaya; Yükseköğrenim öğrencilerinin barınma, beslenme, kredi-burs hizmetleriyle öğrenimlerine; sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle kişisel gelişmelerine katkıda bulunan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, başlangıçta Millî eğitim Bakanlığının denetiminde iken, bu denetim 06 Şubat 1970 tarihli Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gereğince Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilmiş, daha sonra 13.12.1983 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 179 sayılı KHK’nın 52/b maddesi ile Millî Eğitim Bakanlığının bağlı kuruluşu, 04.05.2009 tarih ve 27218 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanının onayı ile Başbakanlığa bağlı kuruluş haline getirilmiş, 10.12.2010 tarih ve 27781 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6082 sayılı Kanun ile Başbakanlığa bağlanmış, bilahare 08.07.2011 tarihli ve 27988 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gereğince de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ilgilendirilmiştir.

 

 

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Taahhütnameyi onayladım peki ne zaman kabul edicekler ve ne zaman şubeme bakabilecem?

 2. Peki sitede nasil onaylama yapacagiz kurumumuz linki nedir

 3. Peki e-devlet şifremi haftaya alırsam geç kalma gibi bir sorun oluşmaz mı yani ben kredi mi bu ay almaya başlayabilir miyim

 4. Bana başbakanlık bursu çıkmıştı . Bu burs çıkana kyk bursu çıkmadığıniçin kykya başvurmadım. Başvurmam gerekiyor muydu?

 5. Ömer Bey merhaba,
  Burs sonuçları dün açıklandı ve ardından kamu kurumları tatile girdi. Bu yüzden önümüzdeki hafta içi PTT şubeleriden e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

 6. Kredi çıktıysa almak istemiyorsa hiçbir işlem yapmak zorunda değilsiniz.

 7. Kardeşime kredi çıktı ama almak istemiyor. Herhangi bir işlem yapmak zorunda mı ?

 8. İyi günler, e-devlet şifremi ben alamadım sistemleri kapalıydı PTT’nin türkiye.gov.tr deki formu onaylamamın bir süresi var mı ne zaman en son onaylayabilirim?

 9. Evet sizin için de geçerli. Herhangi bir PTT şubesine gidip e-devlet şifresi alabilirsiniz.

 10. Ben Azerbaycanlıyım ama tc aldım benim içinde geçerlimi bu durum ? Nereye başvurmam lazım ? Yani nereden bilgi alabilirim ?

 11. Sibel hanım merhaba.
  18 yaşından küçükler e-devlet şifresi alamıyor. 18 yaşından küçük öğrenciler, kurumun illerdeki bölge müdürlüklerine veya yurtlara velisiyle gitmesi, ıslak imzalarını vermeleri gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu