Haberler

KYK Bursu Hakkında Bilmeniz Gerekenler (2024)

Burs Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından üniversite öğrencilerine verilen karşılıksız parasal ödemelerdir. Ülkemizde 500 binin üzerinde KYK bursu alan üniversite öğrencisi bulunuyor. Burs alacak öğrencileri belirleyen iki kriter bulunmakta: İlki öğrencilerin başarı durumu. KYK bursuna ilk kez başvuracak öğrencilerin kazandığı bölüm, aldığı puan dikkate alınırken ara sınıfta burs başvurusu yapan öğrencilerin başarı durumu not ortalamalarıdır. Diğer kriter ise öğrenci ve velilerin sosyal durumudur. Ailenin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı, ev-araba bilgileri, aile fertlerinin maaş bilgileri gibi kriterler dikkate alınmaktadır.

2023-2024 KYK BURS ÜCRETİ NE KADAR?

 • 2024 yılı için önlisans ve lisans öğrencileri için 2.000 TL
 • Yüksek lisans öğrencileri için 4.000 TL
 • Doktora öğrencileri için 6.000 TL
 • ÖNEMLİ: Bir öğrenci hem burs hem öğrenim kredisi ALAMAZ!

KYK BURSU HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?
KYK’nın yönetmeliğine göre öğrenim kredisi aşağıdaki durumlarda kesilmektedir. Öğrencilerin sıklıkla sorduğu soruların başında not ortalamam kaçın altına düşerse bursum kesilir? Kaç dersten kalınca bursum kesilir? Sigortalı bir işte çalışırsam bursum kesilir mi? gibi sorulardır. Tüm bunların cevaplarını detayları olarak KYK bursu hangi durumlarda kesilir başlıklı makalede inceledik.

KYK BURSLARINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

 • Önlisans öğrencileri
 • Lisans öğrencileri
 • Amatör Milli Sporcu belgesine sahip olan öğrenciler,
 • ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler,
 • Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler,( şehit çocuğu/şehit bekar ise bekar kardeşi , gazi çocuğu/gazi bekar ise kendisi, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
 • Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)

KYK BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
KYK öğrenim kredisi ve burs başvuruları her yılın ekim ayı içinde başlamaktadır. Başvuru sonuçları kasım ayında açıklanmakta ve öğrenciler ilk bursu ocak ayında TC kimlik numaralarının son hanesine göre her ayın 6-10’u arası almaktadır.

KİMLER KYK BURSU ALAMAZ?
• Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
• Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
• Yabancı uyruklu öğrenciler,
• Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
• Normal öğrenim süresinden fazla ek süre öğrenim gören öğrenciler,
• Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
• Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
• Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler ,
burstan yararlanamazlar.

YouTube video

İKİNCİ ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ KYK BURSU ALABİLİR Mİ?
İkinci öğretim öğrencilerinin burs/kredi almalarının önünde bir engel bulunmamaktadır. Örgün öğretim öğrencilerinden tek dezavantajları “harç” ödemeleridir.

VAKIF ÜNİVERSİTELERDE OKUYAN ÖĞRENCİLER KYK BURSU ALABİLİR Mİ?
Özel üniversitelerde okuyan öğrenciler de KYK burs/kredi başvurusu yapabilir.

BURS ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILIR?
KYK burs/kredi ödemeleri öğrencilerin TC kimlik numaralarının son hanesi göre yapılmaktadır. Buna göre TC kimlik numarasının son hanesi;
“0” olanlar için ödeme günü her ayın 6’sı
“2” olanlar için ödeme günü her ayın 7’si
“4” olanlar için ödeme günü her ayın 8’i
“6” olanlar için ödeme günü her ayın 9’u
“8” olanlar için ödeme günü her ayın 10’u

BURSUM BAŞARISIZLIKTAN DOLAYI ÖĞRENİM KREDİSİNE DÖNÜŞTÜ. BAŞARILI OLURSAM ÖĞRENİM KREDİSİ BURSA DÖNÜŞÜR MÜ?
Burs almaya hak kazanan öğrenciler yıl içinde derslerinde başarısız olmaları halinde bursları öğrenim kredisine dönüşmektedir. Bunun takibini e-devlet veya KYK üzerinden öğrencilerin yapması gerekiyor. Öğrenim kredisine dönüşen burs öğrencilerin ilerleyen dönemlerde başarılı olması halinde tekrar bursa dönüşmez. Yeniden burs alabilmek için burs başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Hala bir sorunuz varsa yorum bırakabilirsiniz. En geç 24 saat içinde geri dönüş yapacağım. 

İlgili Makaleler

65 Yorum

 1. Merhabalar 2020 2021 burs ve kredi başvurusu geçti ama ben geç kaldım tekrardan telafi başvuruları oluyormu bilgisi olan yazabilir mi

 2. Merhabalar ben suan kyk bursu almaktayim fakat yatay gecis yaptim ve intibak sinifi okuyacagim tekrar 2. Sinif okuyacagim 3. Siniftan devam etmem rağmen
  Bu nedenle bursum kesilir mi?
  Kesilirse krediye mi döner?

 3. Son değişikliğe göre burs kesilmemesi için iki dönemin ortalaması mı gano mu baz alınır?

 4. Merhaba. Şu an KYK bursu almaktayım. Yakın zamanda üzerime bir mal varlığı (daire) gelecek (miras şeklinde değil, annem kendisi veriyor). Bu mal varlığını üzerime aldıktan sonra bursum kesilir mi?

 5. Tamer Bey ilk 100 derece bursu konusunda net bilgim yok ancak daha önce üniversite okuduysanız daha önce burs/kredi almamış olsanız bile burs/kredi alamıyorsunuz. İlk 100 derece bursu için KYK’yı aramanızı öneririm. Bu konuda sizi yanlış yönlendirme yapmak istemiyorum. Başarılar.

 6. Merhaba, daha önce bir lisans programı bitirdim ve kyk öğrenim kredisi aldım. Tekrar yks ye girmek istiyorum. İlk 100 derece bursu alabilir miyim ilk yüze girebilirsem?

 7. Taha Bey merhaba,

  KYK burs/kredi nakil işlemi yapmanız gerekli aksi takdirde kesilir.

 8. Merhaba. Üni 1.sınıf öğrencisiyim kyk kredisi alıyorum. Sınava tekrar hazırlanıp üniversite değiştirmeyi düşünüyorum. Kredim iptal olur mu ? Olursa tekrar kredi için başvurabilir miyim. Teşekkürler

 9. Benim üstümde tarla var.Bunu abimin üstüne versem burs ve yurt çıkma olasılığı artar mi yoksa aileye baktıkları için birşey değişmez mi?Aile gelirimiz de yok.
  Lütfen cevaplar misiniz.Teşekkürler.

 10. Merhaba. Kyk bursu alıyorum, sigortalı bir işe girersem bursum kesilir mi?

 11. Cumali bey merhaba. Aynı sayılıyor, biri rektörlük bursu diğeri kyk bursu. Her ikisini de devlet veriyor. Zaten kyk bursu alan rektörlük bursu; rektörlük bursu alan kyk bursu alamıyor.

 12. iyi günler ben kyk nın üniversitelere ayırdığı yurtkur burs başvurusunu okuldan form doldurarak yaptım,kyk 21 ekimdeki burs başvurusunu kacırdım .21 ekimde son bulan kyk bursu ile üniversitede yaptığım burs başvurusu aynı başvurumu sayılıyor, yanı farklı şeylermi yoksa 21 ekimde son bulan kyk bursu başvurusu yapmış mı sayıldım? bilgilendirirseniz memnun olurum .teşekkürler .

 13. Burs&kredi başvuruları ekim ayında başlıyor. Evet başvurursanız kredi alabilirsiniz.

 14. Geçen ilkbahar döneminde ders kayıt zamanını kaçırdım. Bursum kesildi haziranda. Şimdi devam ediyorum güz dönemine kayıt yaptırdım. Tekrar burs çıkmaz biliyorum krediye başvursam kredi alabilir miyim ?

 15. AÖF okursanız onun derslerinden kalmanız bir sorun teşkil etmez.

 16. Bir universtede okuyup ikinci bir uni okudugumuzda onun derslerinden kalirsak bizim kyk bursumuzu etkiler mi

 17. Anne baba boşanmış velayet annede anne çalışmıyor ne yazmalıyım maaşa ne yazmalıyım

 18. Furkan bey merhaba. Net olmamakla birlikte yeniden KYK bursuna başvuru yapmanız gerekeceğini düşünüyorum. Bu konuda yardımcı olamayacağım size kusura bakmayın. KYK Destek Hattını arayarak (444 19 61) bilgi alabilirsiniz. Net bir şey öğrenirseniz yorum olarak yazın lütfen konuyu güncelleyelim.

 19. Merhaba. Ben 2 senelik bilgisayar programcılından bu sene mezun oldum, bu 2 sene boyunca kyk kredisi aldım ve dikey geçiş sınavına girdim. 4 senelik bir bölüme geçiş hakkı kazandığımda, kyk’dan kredi alabilmeye devam edebilcekmiyim? Yukarda bu konuda yapmis oldugunuz bilgilendirme intibak sinifindan bahsediyor fakat intibak sinifi kavramı kaldırıldi.

 20. Bu sene kredi almaya başlarsam ve seneye tekrar sınava girerek lisans programımı degistirirsem tekrar kredi başvurusu yapabilir miyim?

 21. Ailenle alakalı her türlü mal varlığı etkiler hocam.

 22. Anne üzerindeki mal varlığı, tarla ve traktör burs almayı etkilermi mi

 23. KYK öğrenim kredisi için de başvuru yapmanız gerekiyor. Burs ekranı ile aynı yerden başvuru yapacaksınız yalnızca kredi almak istiyorum tarzı bir kutucuk olması lazım.

 24. 1. sınıfta kredi aldım kredim hala devam ediyor burs başvurusu yapabilir miyim yoksa krediyi iptal mi etmem gerek yapmam için

 25. Geri ödemeli içinde ayrıca basvuru yapmamıZ gerekiyomu? Aradım linki bulamadım

 26. ben onlisansda iken burs almıştım.suan yüksek lisansa başladım başvuru yapsam çıkar mı burs ?

 27. Merve hanım merhaba. Bursu iptal ederseniz yeniden KYK bursuna başvuru yapamazsınız. KYK’nın burs yönetmeliğinde böyle bir ibare var.

 28. Merhaba ben yatay geçiş yaptım farklı bir üniversiteye eski üniversitemde 3 alttan dersim vardı yeni üniversite de 3 dersim kalırsa burs kesiliyor diyor ben iptal edip bursu, tekrar başvuru yapsam uygun olur mu acaba eski üniversiteme gidip de belge alma şansım yok şuan da bilgilendirir mısınız lütfen

 29. kyk bursuna başvurulduğunda aile çalışanı 1 iken ..ileri tarihde çalışan 2 ye çıkarsa burs kesilirmi..teşekkürler..

 30. Esma hanım merhaba. 1.derece yakınınız olması gerekiyor. Anne, baba, kardeşler gibi.

 31. Bu durum burs başvurusu yapmaya engel değildir. Sosyal durumunuzdaki kriterler tutarsa burs çıkabilir.

 32. Geçen sene kayıt yaptırdım fakat okula gitmedim bu sene gidicem burs çıkar mı bir sene kaybım olmasına rağmen

 33. Merhaba. Yeniden burs başvurusu yapabilirsiniz. Engel değildir.

 34. Merhaba ben üniversite 4 sınıf öğrencisiyim 1. Sınıfta kredi aldım 2. Sınıfta krediyi iptal ettirdim yani 1 senelik kredi borcum var, yeniden bursa başvuru yapmama engel mi yani çıkma olasılığı var mı?

 35. Kesin çıkar diye bir şey söyleyemeyiz ama babanızın üzerine tarla olması burs çıkmasına engel değildir.

 36. benim babam asgari ücret aliypr ama babamin ustune tarlalarimiz kayitli.Bu durumda burs cikar mi?

 37. Babam imam 5 kardeşiz sadece araba var babamın üstüne kayıtlı burs çıkarmı.

 38. Asgari ücretten fazla ise geliriniz bursunuz kesilir. Asgari ücret düzeyindeyse kesilmez.

 39. Anne/babası işsiz olan kişilere kesin burs çıkıyor diye bir durum yok. Yeniden burs başvurusu yapmanız gerekiyor.

 40. Merhabalar ben 2 yıllık bir bölüm okudum ve öğrenim kredsi alıyordum babam o dönmler memur olduğu için burs çıkmamıştı dgs ile geçiş yaptım ve kredi almaya devam ediyorum babam şuan işsiz bunu bursa çevirmem için tekrardan başvuru mu yapmam gerekiyor yoksa dilekçe yazsam yeterli olur mu?

 41. Gizem hanım merhaba. KYK yönetmeliğinde şu ibareye yer alıyor:

  Kurumunuzdan kredi/burs almaktayım (ÖSYM, yatay geçiş, merkezi yatay geçiş ile) başka bir öğretim programına kayıt yaptırdım. Kredi/burs işlemlerimin devamı için ne yapmalıyım?
  “Eski öğretim kurumunuzdan ayrıldığınız tarih ve sınıfınızı, hazırlık okuyup okumadığınızı, kayıt dondurmanızın olup olmadığını ve başarı durumunuzu gösterir belge ile yeni öğretim kurumunuzdan alacağınız kayıt yaptırdığınız tarih ve sınıfınızı gösterir belgeyi bir dilekçe ekinde kredi numaranızı veya T.C. kimlik numaranızı belirterek posta yolu ile Kurumumuza göndermeniz gerekmektedir.”

 42. Uni. Degistirdim bursum kesilir mi yani bi uniden kaydımı sildirdim diger uni.ye kayit oldum

 43. Merhaba, ihtimali var ancak daha önce benzer durumla karşılaşıp burs çıkan duymadım. Deneyebilirsiniz.

 44. Ben hazırlıktan bir sene kaldığım için bursum krediye dönüştü ve bir yıldır kredi alıyorum. Kredimi iptal ettirip başvursam tekrardan burs cıkma ihtimali var mı ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu