Haberler

KYK Kredi Borç Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

KYK kredi borcu erteleme işlemi

Hepinize selamlar. Üniversite hayatı boyunca alınan öğrenci kredileri ödeme zamanı gelince işsiz mezunların çoğu KYK borcunu erteletmek istiyor. Unutanlar veya kredi borcunu ödemek istemeyen kişilere ilerleyen yıllarda yüklü miktarda faiz çıktığını hatırlatmak isterim. Bunu önlemek için de KYK kredi borcu erteleme dilekçesi yazarak kuruma yollamanız gerekmektedir.

KYK kredi borçlarının geri ödemesi mezuniyet tarihinden 2 sene sonra yapılmaktadır. Bu süre içinde iş bulamayan mezunlar her yıl dilekçe ile kuruma bildirmeleri şartıyla toplam 10 seneye kadar kredi borcunu erteleyebilirler. Ayrıca geri ödeme süresi erkek öğrencilerin askerlik dönemine rast gelmesi sebebiyle geri ödemeyi aksatan mezunlar da kuruma yazılı müracaat etmelerin halinde yıllık ÜFE yani faiz uygulanmadan askerlik dönemi sonuna kadar borçları ertelenmektedir.

KYK kredi borç erteleme işlemi nasıl yapılır?
Öncelikle sayfanın alt kısmında yer alan kredi borç erteleme dilekçesini yazdıktan sonra dilerseniz posta yoluyla dilerseniz de elektronik posta yoluyla dilekçenizi KYK’ya gönderebilirsiniz.
Posta adresi: Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya/ANKARA
E-Posta ile: http://www.kyk.gov.tr/web/Yurtkur/krediMailGiris.do linke tıkladıktan sonra gerekli bilgileri girip gönder butonuna basarak işleminizi yapabilirsiniz. Konuyla ilgili aklınıza takılan bir soru olursa da KYK Çağrı merkezi numarasını (444 19 61) arayabilirsiniz.

KYK kredi borcu erteleme dilekçesi örneği
kyk-borc-erteleme-dilekce-ornegi

Askerlik işlemleriyle ilgili dilekçe örneği
askerlik-kyk-borc-odeme-dilekcesi

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. E-DEVLET GİRİN KYK ERTELEME BORC ÖDEME DİYE ÇIKACAK ORDAN ERTELEME ÇIKIYOR HALLEDEBİLİRSİNİZ

  2. KYK erteleme işlemlerini artık online olarak e-devlet üzerinden yapıyor.
    Dilekçe göndermeye gerek kalmadı

  3. Arkadaşlar! Bu usulde işlem yapıp ta sonuç alan var mı acaba?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu