Haberler

KYK Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

KYK ( Kredi Yurtlar Kurumu ) borçları 4 yıl boyunca 12 ay ve her ay düzenli olarak ayın 7’ sinde yatan öğrenim kredisi ve her yıl dönem başında üniversiteye yatan harç kredisi olarak 2 farklı borçtur. 4 yıl boyunca alınan harç kredisi ve öğrenim kredileri beyaz eşyaya endeksli tefe ve tüfe oranları ile okuldan mezun olunduktan 2 yıl sonra geri ödeme planı hazırlanmakta ve ilgili vergi dairesi tarafından borçlulara gönderilmektedir. KYK kredi borcu ödemesi normal şartlarda her 3 ayda 1 ödeme planı ile hazırlanıp borçlulara iletilmiştir. Ödenmeyen her taksit veya borç tutarı her gecen zaman diliminde faize girmektedir.

Bir KYK kredi borcu miktarı örneğin 6.000 TL iken 3 yıl ödenmediği durumda bu miktar % 50 gibi bir faiz ile 9.000 TL ye ulaşmaktadır. Bu yüzden elinizde imkân olduğu takdirde mutlaka KYK Kredi borçlarını ödemelisiniz. Ödememe durumunda öncelikle vergi dairesi tarafından ihtar name gelecek ve akabinde haciz işlemleri başlayacaktır. Eğer devlet memuru iseniz veya kamuda çalışıyorsanız bu haciz işlemi sonrası ödenecek tutar faizi ile taksitlere ayrılarak maaşınıza ay ay yansıyacaktır.

Eğer maaşınız veya başka geliriniz yoksa üzerinize kayıtlı gayri mülk veya taşınmazlara haciz işlemleri uygulanacaktır. Bu işlemlerde tüm masraflar ve avukatlık ücretleri de size yansıtılacaktır. Bu sebeple KYK kredi borcu ödenmezse daha büyük problem olacaktır. Devlet kayıtlarında olduğu için bir gün karşınıza çıkacağı muhakkaktır. Herhangi bir borç silme durumu olmamaktadır. Ancak 2 yılda bir çıkan vergi kanunu ile borcunuzu daha iyi şartlarda daha az faiz ile 36 ayda ödeyebilirsiniz. Bu vergi affı ile yapılandırılacak olan KYK kredi borcu demesi 2 ayda bir ve toplam 18 taksitle denmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu