KYK Yarı Özel Yurtlara Başvuru Nasıl Yapılır?

1
8175

KYK yarı özel yurtlara başvuru konusuyla ilgili çok fazla soru geldiği için araştırdığım kadarıyla sizlere açıklama yapacağım. Önceki senelerde internet üzerinden KYK yurt başvurusu yaparken normal yurt ve yüksek ücretli (yarı özel diye tabir edilen yurt) seçeneği vardı. Dileyen öğrenciler her iki kutucuğu da işaretleyebiliyordu. Yurt başvurusu yapan öğrencilerin genelinin de iki kutucuğu seçtiğini söyleyebiliriz. Zira yarı özel yurtların imkanları çok daha iyiydi. Tuvalet ve banyonun oda içlerinde olması, odaların 1-2 kişilik olması, çamaşır yıkama ve ücretsiz internet imkanının bulunması geçmiş yıllarda yüksek ücretli KYK yurtlarına rağbeti artırmıştı. Yüksek ücretli yurtların ücreti normal yurtlara nazaran 100 TL kadar daha fazla. Devlet yüksek ücretli yurtlarda kalan öğrencilere de günlük kahvaltı ve akşam yemeğinde kullanabileceği 16 TL yemek yardımı yapmaktadır. Yemek sırasında 16 TL sınırını aşan öğrenciler ek ücret ödeyerek diledikleri yemeği yiyebilirler.

YouTube video

KYK’nın Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlanmasıyla çağ atladığını söyleyebiliriz. Tüm şehirlerde modern KYK yurtları inşa ediliyor ve birçoğu da tamamlanarak hizmete girdi. Bunun yanında önceki yıllarda yapılan yurtlarda da internet, buzdolabı, parmak izli giriş sistemi, dış cephenin yenilenmesi, odadaki eşyaların yenilenmesi, yurt kantinlerinin özelleştirilmesi, odada kalan kişi sayısının azaltılması gibi değişikliklere gidildi. Kademeli olarak yapılan bu düzenlemelerin önümüzdeki birkaç yıl içinde tüm yurtlarda tamamlanmasını bekliyoruz.

Bu açıklamalarda anlatmak istediğim aslında şu: Artık yurtların büyük çoğunluğu yarı özel yurt özelliği taşıyor. Bu sebeple KYK, başvuru ekranından önceki yıllarda var olan yüksek ücretli yurt seçeneğini çıkarmış durumda. Bu tarz yurtlarda barınmanız tamamen şans. Yüksek ücretli yurt çıkarsa sevinin ancak normal yurt çıkarsa da üzülmeyin zira yerleşeceğiniz yurdun özellikleri de yüksek ücretli yurtlardaki özelliklere çok benzer.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

1 Yorum

  1. Nasıl benzer ya ! Adana Sarıçam Erkek Öğrenci Yurdunda prefabrik bloklar var. 200 kişi 4 banyo ve 4 tuvaleti paylaşıyor bu bloklarda. Odalarda buz dolabı olmasını geçtim blokta bile tek bir buz dolabı yok. Yataklar ranzalı fakat ranzanın merdiveni ya da korkuluğu bile yok. Sandalyeye tırmanıp çıkılıyor. Şimdi tüm bu özelliklere baktığımızda Yarı özel yurtlar ile eşdeğer diyebilir miyiz ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim