Haberler

Lise Mezunu AÖF Kayıt Yaptırabilir Mi?

Açık öğretim Fakültesi, çeşitli nedenlerle örgün eğitimden farklı eğitim almak isteyen kişilerin gerekli şartları taşıması durumunda eğitim hayatına uzaktan devam etme olanağı sağlayan fakültelerdir. Bu tür fakültelerde gündelik hayatlarında fiziki olarak okula gelme zorunluluğu yoktur. İnsanlar, AÖF tarafından okuduğu bölümle alakalı kendisine verilen kitaplar ile ve kurumun kendi internet sitesi üzerinden derslerine çalışarak dönemin belli günlerinde bulundukları şehirlerde belirlenen sınav merkezlerinde sınavlarına girerler. Açık öğretim Fakültesine lise eğitimini tamamlamış, mezun ve gerekli niteliklere sahip her aday başvuru yapma imkanına sahiptir. Lise mezunları AÖF’e kayıt olabilir mi? Sorumuzun cevabı evet. Eğitim hakkı anayasal bir hak olduğu için kimsenin onu engelleme veya inkar etme yetkisi yoktur.

Açık Öğretim Fakültesi Kayıt İşlemleri

Aöf kayıt işlemleri oldukça kolay. Açık öğretim okulları hem ön lisans hem de lisans düzeyinde öğrenci kabul etmektedir. İstediğiniz bölümü seçen sizden daha fazla puan alan kişiler kontenjanı doldurursa o bölüme yerleştirilme şansınız yoktur. Bu nedenle mümkün olduğunca çok puan toplamanız sizin yararınızadır.

Yerleştirmeler tercih ettiğiniz bölümlerdeki kontenjan sayılarına göre yapıldığı için alınan puanların bu kontenjan için yeterli olması gerekmektedir. Unutmamanız gereken bir nokta var. Meslek lisesi öğrencilerinin artık kendi alanları ile ilgili bölüme sınavsız geçme hakları yoktur. Bu öğrenciler dışında geçmişte mezun olanların hakları saklı olduğundan meslek lisesi öğrencilerinin kendi bölümlerinde olsalar bile yeterli puan almaları gerekmektedir. Aksi takdirde yükseköğrenim hakkını elde edemezler. Ama tabi ki de sınavda gerekli koşulları sağlayan tüm mesleki lise mezunları AÖF’e kayıt olabilir mi ? Evet olabilir.

Tercihlerine göre ön lisans veya lisans programına kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilerin aof.anadolu.edu.tr web sitesinde Kayıt Otomasyonu sekmesine tıklamaları ve internetten başvurularını yapmaları gerekmektedir. Daha sonra AÖF’e kayıt için gerekli belgeleri web sitesinde ilan edildiği şekilde hazırlamaları gerekmektedir. Banka havalesinin ardından bulunduğunuz şehirdeki ofislerine giderek AÖF kayıt işlemlerini tamamlayabilirler. Daha sonra bu bürolardan kitaplarını alarak eğitim hayatlarına başlamışlardır.

Kayıt olmak eskisinden çok daha kolay. Kolaylıkla bütün lise mezunları AÖF’e kayıt olabilir mi? Sorusuna evet diyebiliriz. Birçok işlem çevrimiçi olarak gerçekleştirilebilir. Üstelik AÖF ofislerine götürmeniz gereken birçok belgeyi E-DEVLET sisteminden alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. kız meslek lisesi çocuk gelisimi mezunuyum sınava gırmeden acık ögretimden universite okuyabılirmiyim

 2. ben lise mezunuyum ama hiç unuversite sinavina qirmedim 2010 mezunuyum açık öğretim ünv okumak için ne yapmam lazım

 3. merhaba ben açık öğretim Anadolu lisesi den mezunum .
  Önlisans yapıp üniversitesi sınavsız geçiş yapabilirmiyim . Böyle bir tercih varmıdır.

 4. düz lise den mezun oldum 2005 yılında açık öğretimden okumak istiyorum bilgi alabilirmiyim

 5. Lise bilgisayar programciligi bölümu meğzunuyum aciktan hangi bölümlere gidebilirim ve 2008 de megzun oldum dikey geçis hakkim devam ediyor mu iki yillik

 6. 2002 2003 sosyal bilimler Anadolu üniversitesi okurken bıraktı. tekrar okumak istiyorum şansım var mi

 7. Emekli olmadan dış ticaret bölümünde okuyordum ara verdim devam etmek istiyorum.
  Bilği almak istedim.
  Sayğılarımla. ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu