Sınavlar

Mali Hizmetler Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur?

Bu yazımda A Kadronun en gözde mesleklerinden biri olan Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı (MHUY) kadrosuna girebilmek için yapmanız gerekenleri anlatacağım. Öncelikle İİBF, SBF, İktisat ve İşletme Fakültelerinden mezun olan adayların bu kadroya girebileceğini hatırlatmak isterim. Adaylar ilk önce KPSS P49 puan türünden 75 üstü puan almalıdırlar. Bu puan mhuy sınavına girebilmek için taban puandır ancak sınava başvuru yapan adayların çokluğuna göre puan genellikle 79-80 civarında kapatmaktadır. Bu puanla sınava girecek adayları zor bir sınav beklemektedir.

Öncesinde P49 puan türüyle ilgili bilgi vermek istiyorum. P49 puan türünde GK: 0.10, GY: 0.10, Hukuk: 0.20, Maliye: 0.20, Muhasebe: 0.10, İktisat 0.20, YDS 0,10  etkilidir. yani maliye, hukuk ve iktisat testlerinden iyi bir net yapan adayların p49 puanı da yüksek gelmektedir.

Maliye Hizmetler Uzman Yardımcılığı sınavında 60 soru çıkmaktadır.
15 maliye
15 muhasebe
15 iktisat
15 hukuk

Yanlışların doğruları götürmediği sınavda boş bırakmamalısınız. Kurumların alacağı kişi sayısına göre sıralamaya girdiğiniz takdirde MHUY sınavını kazanırsınız. Genellikle 40 üstü doğru yapan adaylar sınavı kazanmaktadır. Sınavdan sonra adayları bir de sözlü mülakat beklemektedir. Diksiyon, sözlü anlatım, ifade gücünün ölçüldüğü mülakat aşamasını da geçerseniz Mali Hizmetler Uzman Yardımcısı olarak bakanlıklara, belediyelere vb. kurumlarda göreve başlıyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu