Matematik Nasıl Çalışılır ?

0
3511

Matematik, öğrencilerin en korkulu derslerinden biridir. Konular birbiri ile bağlantılıdır. Zincirleme misalidir. İpin ucunu baştan kaçırdın mı toplaması zordur ya da temelinde yanlış öğrendin mi sonrası da öyle gider.

Matematikten kurtuluş yoktur. İyi bir lise, iyi bir üniversite okumak için mutlaka iyi öğrenmek gerekir. Bir çok iş dalında başarılı olabilmek için yine matematik bilmek gerekir. Aranan mühendis olmak için, başarılı bir muhasebeci olmak için bazen karşınızdaki insanı etkilemek için bile matematiği kullanabilirsiniz.

Peki nasıl başarılı olacağız bu matematikte ?

Dedik ya temel önemli. Temeli sağlama almak gerekli. Her gün düzenli çalışmak gerekli. Anlaşılmayan yeri aman boşver sonra hallederiz diyip geçmemeli. Adımları sağlam atmalı. Boş çalışmalar yaparak kendimizi kandırmayalım. Kaliteli yayınlara, kaliteli sorulara vakit harcayalım.

Konulara nasıl çalışılmalı?

Hızlı bir şekilde konu anlatımı okunarak başlayabiliriz. Herşeyi anlamak için uzun uzun vakit harcamaya gerek yoktur. Ardından varsa formülleri ayrı bir kağıda yazıp yanımızdan ayırmayalım. Ardından en önemli kısım olan çözümlü sorular kısmına geçiyor. Çözebildiğimiz kadar çözümlü soru çözüyoruz. Bu bize aynı zamanda konu tekrarı yaptırmış olacak. Bu kısımdan sonra tekrar detaylı konu anlatımı çalışma kısmına geliyoruz. Bu sefer konu anlatımı kısmını didik didik ediyoruz atlanılan, öğrenilmeyen kısım var mı bakıyoruz. Finali ise zor soruları çözmeye çalışmakla yapıyoruz. Neden mi zor soru şöyleki, kolayı zaten yapabiliyorum neden vakit harcayayım ?

Nelere dikkat etmeliyim ?

Diyelim ki karmaşık sayılar konusunu hallettik. Soruları çok rahat çözebiliyorum. Farklı bir konuya geçtik. Trigonometri çalışıyoruz. Dönüşüm ters dönüşüm formülleri öğreniyoruz. Eski öğrendiğimiz konuları unutmamak için trigonometri çalışırken de eski öğrendiğimiz konular ile alakalı soruları çözmeliyiz. Bunun için en faydalı yol sürekli matematik denemesi çözmektir. Deneme çözmek tüm matematik bilgilerimizi güncel tutmakta faydalıdır.

Hala olmuyorsa ?

Maalesef dışarıdan yardım almak gerekli. Dershane, ek ders, özel ders takviyesi yapmamız gerekli.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim