Haberler

MEB Öğretmenlik Bursu 2023 Genel Bilgiler

MEB bursu nedir?

MEB bursu, Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen öğretmenlik programlarına yerleşen adaylara ilk 5 tercihlerinden birine yerleşmeleri halinde verilebilecek karşılıksız parasal yardımdır. Bakanlığın açıkladığı bilgiye göre 2023-2024 eğitim yılında 5.000 öğrenci MEB bursundan faydalanabilecek. Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu olup burs kapsamındaki bölümlerden herhangi birine yerleşen öğrencilere kontenjana bakılmaksızın burs verilecektir.

MEB bursu hangi bölümü kazanan öğrencilere verilecek?

 • Fen Bilimleri / Fen ve Teknoloji Öğretmenliği
 • İlköğretim Matematik Öğretmenliği
 • İngilizce Öğretmenliği
 • Okul Öncesi Öğretmenliği
 • Özel Eğitim Öğretmenliği
 • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR)
 • Türkçe Öğretmenliği
 • Önemli: Her yıl bu branşlar değişebilir. Tercih kılavuzu Tablo-4’te her yıl MEB sütununda hangi bölümlerin kapsayacağı ve kaç öğrencinin MEB bursundan faydalanacağı yazmaktadır.

Not: Yukarıda sayılan bölümler haricinde bir öğretmenlik programı kazanan öğrenciler MEB bursuna başvuramaz. Ekim ayında başvuruları başlayacak olan KYK bursuna başvuru yapabilirsiniz.

MEB burs başvurusu nasıl yapılır?

MEB öğretmenlik bursu için MEB’ce her yıl ilan edilen bölümlere ilk 5 tercihinizde yerleşmeniz ve diğer şartları sağlamanız durumunda burs başvurusu yapmış sayılırsınız. Mutlaka KYK burs başvurusu yapmanız gerek!!!

2023-2024 MEB Bursu Ne Kadar?

MEB Bursu, KYK Burs ücretiyle aynıdır. 2023 yılı itibariyle 1.250 TL’dir. Ancak yakın zamanda burs ücretlerine zam yapılması bekleniyor. Zam yapıldığında konuda güncelleme yapılacaktır.

KYK Bursu Alan MEB Bursu Alabilir mi?

MEB Bursu, Kredi ve Yurtlar Kurumunca Milli Eğitim Bakanlığına her yıl belirli kontenjan ayrılmasıyla oluşmuştur. Özetle MEB burs ücretleri öğrencilere KYK tarafından yatırılmaktadır. MEB burs yönetmeliğine göre; MEB BURSU ALAN KYK BURSU ALAMAZ!

MEB Burs Başvuruları Ne Zaman Açıklanıyor?

MEB burs başvuru sonuçları her yıl eylül ayı içerisinde açıklanmakta ve kazanan öğrenciler bilgilendirilmektedir.

MEB Bursunu Kazandıktan Sonra Ne Yapılması Gerekiyor?

MEB bursunu almaya hak kazanan öğrenciler, KYK burs başvurusu yapması gerekmektedir. KYK burs başvuruları her yıl kasım ayı içinde başlamaktadır. MEB bursu ile KYK bursu aynıdır. Yani MEB bursu kazanan öğrencilere KYK bursuyla ilgili hükümler uygulanmaktadır. Burs miktarı, burs süresi, bursun kesilme şartları gibi tüm işlemler KYK bursu ile aynıdır. Burs ödemeleri KYK tarafından Ziraat Bankası hesabınıza yatırılacaktır.

MEB Bursuyla İlgili Ek Bilgiler

 • MEB bursu ile Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu aynı anda alınamaz.
 • MEB bursu ile KYK bursu aynı anda alınamaz.
 • MEB bursu ile özel vakıf veya derneklerden burs alınabilir. Bunun önünde herhangi bir engel yoktur.

MEB Bursu Şartları Nelerdir?

 • Yukarıda sayılı 7 farklı öğretmenlik bölümünü, ilk 5 tercihinizde kazanmanız gerekmektedir. (Anadolu Öğretmen Lisesi mezunları ilk 5 tercihinde olmasa dahi kontenjan sınırı olmaksızın burs almaya hak kazanır.
 • MEB bursu alabilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir.
 • 22 yaşını geçmemiş olmak (YKS’nin yapıldığı yıl veya daha sonraki yıllarda mahkeme kararıyla yaş küçültme işlemi yapmamış olmak.
 • YKS tercih bildirim formunda öğretmen yetiştiren fakültelerin MEB’ce belirlenen bölümleri ilk beş tercihi arasında seçmiş ve bu programa ilk beş tercihinde yerleşerek (burs verilmesi planlanan branşların olduğu öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerinin listesi ÖSYM tarafından Bakanlığımıza bildirildiği tarihten sonra açılan bölümlere yerleşenler, kontenjan ayrılmayan programları kazanan veya kontenjan ayrılmış olmakla birlikte ikinci öğretim kapsamında olan öğrenciler, açık öğretim kapsamında bulunanlar, Türkiye dışındaki devlet üniversitelerine yerleşen öğrenciler, Ek yerleştirmeyle yerleşen öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşen öğrenciler ve özel üniversitelere yerleşen öğrenciler hariç) kesin kaydını yaptırmış olmak.
 • Memuriyete atanmasına engel olacak nitelikte hükümlülüğü bulunmamak
 • ÖSYM tarafından yapılan puan sıralamasına göre, kayıt olduğu program için Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen kontenjana girmiş olmak.

İçindekiler

İlgili Makaleler

57 Yorum

 1. ben bu sene başvuramadım ama gelecek sene başvurabilirmiyim yoksa bursum yandı mı

 2. Merhaba ben KYK bursu alıyordum ama ortalamam 2nin altında olduğu için krediye dönüştü ve tekrar ÖSYM sınavına girdim ingilizce öğretmenliği bölümü başka bir üniversite de kazandım MEB bursu almaya hak kazandım. KYK kredimi iptal mi etmem gerekiyor MEB bursunu alabilmem için
  MEB bursunu almak istiyorum Ekim ayında ilk defa kredi alacağım.

 3. Meb öğretmenlik bursunu kazanan bir öğrencinin babasının hükümlülüğü bulunması öğrenciyi etkiler mi? Teşekkürler…

 4. Merhaba ben 5 tercih yapmadım.4 tercih yaptım.ve ilk tercihim geldi öğretmenlik.Ama ilk 5 tercih şartı olduğundan MEB öğretmenlik bursu çıkmaz mı?

 5. Hocam merhaba, meb bursları için başvuru yapmak istiyorum ancak ailemin maddi geliri bir engel teşkil eder mi

 6. Merhaba 19 bin sıralama yaptım Türkçe öğretmenliği seçeceğim, bu bursu alabilmek için MEB’in belirlediği sıralamaya mı girmek gerekiyor benim alma şansım var mıdır?

 7. merhaba öğretmenlik bursunu aldıktan sonra yatay geçiş yapsak meb bursu kesilir mi?

 8. merhaba;
  ben Türk Dili ve Edebiyatı bölümündeyim. MYP yatay geçişi yapıp Türkçe Öğretmenliğine geçeceğim. Bu durumda ben MEB bursu alamaz mıyım. Yalnızca ilk beş tercih sonucunda mı burs veriliyor?
  Teşekkürler

 9. Merhaba ben basvuru yapmadigim icin bu sene olmadigi acaba seneye basvuru yaparsam alma sansim var mi

 10. Fatih Bey merhaba,

  MEB bursunun kesilme durumu KYK bursunun kesilme durumuyla aynıdır.

 11. Emine Hanım lütfen KYK’yı arayın yanlış yönlendirmek istemiyorum çünkü bu konu hakkında bilgim yok. MEB bursu KYK bursu ile aynı bu yüzden hem kredi hem burs aynı anda alamazsınız.

 12. Merhaba ben 2018 de bi üniversitede bir bölüme yerleştim. Fakat bölümü sevmedim gitmedim 2019 da gittim kredi aldm . Bu sene tekrar sınava hazrlandm ve başka bi üniversitede başka bölüme yerleştim. Meb bursu kazandim. Bu durum bursu almama engel mi. Acil cevap verin ya. Alamam diye tedirgin oldum.

 13. İrem Hanım merhaba,

  Maalesef öyle oldu. Sosyal medya hesaplarımızdan çok fazla uyarı yaptık bu konuda.

 14. Merhaba ben MEB bursunu kazandım ama KYK başvurusu yapmadım şimdi bursun yandı mı?
  Seneye başvuran bursunu alabilir miyim?

 15. Kaçıranlar bir sonraki yıl yeniden haklarını kullanabiliyor mu?

 16. Zeynep Hanım kriterlerle ilgili bir bilgi gözünüzden kaçmış olabilir. Lütfen CİMER’e yazın ya da KYK’yı arayın.

 17. Furkan merhaba, hayır engel değil, formalite icabıdır. Burs kesin olarak çıkacaktır.

 18. Unibilgi Merhaba,
  Meb bursunu kazandım ve Kyk başvurusunda da bulundum.Başvuruda ailemin geliri soruldu.Bu meb bursunu almamı engeller mi?Yoksa bu formaliteden sorulduğu için bursu garanti alacak mıyım?

 19. Merhaba ben Anadolu öğretmen lisesi mezunu olmama rağmen meb bursunu alamadım yardımcı olur musunuz.4. Dördüncü tercihim geldi.

 20. Arapça öğretmenliği okurken ikinci üniversite olarak açık öğretim fakültesi Sosyal Hizmetler bölümüne kaydoldum. Bu durum burs almama engel olur mu? ( MEB öğretmenlik bursunu almaya hak kazandığım belirtiliyor ama KYK başvurusu yaptıktan sonra bu sebepten dolayı çıkmaması gibi durum söz konusu olabilir mi?

 21. Yusuf Bey merhaba, MEB öğretmenlik bursu KYK bursu ile aynı. Her ay hesabınıza yatar.

  KYK başvurusu yapmanız genel prosedürdür. Başvuru yapacaksınız sadece. Yeniden bir seçme işlemi yok.

 22. Merhaba
  MEB sitesinde öğretmenlik bursu almaya hak kazandığım belirtliyor
  Bu bursların kimi yerde her ay, kimi yerde ise 3 ayda bir yatırıldığına dair bir söylem mevcut bu hususu açıklığa kavuşturursanız çok sevinirim.
  Ayrıca KYK başvurusu yapmamızın sebebi prosedür mü ? Yoksa yeniden bir seçme işleminden geçirmek mi ?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 23. Bu Meb bursu 1 yıl mı yoksa 4 yıl mı geçerlidir?

 24. Unibilgi Merhaba,
  Ben de Meb bursu kazandım anladığm kadarıyla Kyk ya başvurmam gerekiyor.
  Kyk sitesine giriyorum ama başvurulacak bir alan bulamadım.Nasıl başvuru yapacağım?
  Şimdiden teşekkürler.

 25. Zehra Hanım araştırdım ancak böyle bir bilgi bulamadım. Büyük ihtimalle MEB bursuna girişte 22 yaş şartı aranıyor. Sonraki yıllarda 22 yaşı geçerseniz sorun olmaz diye düşünüyorum.

 26. Merhabalar
  Ben meb bursunu kazandım Öğrenci olduğum süre zarfında 22 yaşını geçersem burs kesilirmi

 27. MEB bursu zaten KYK bursu ile aynı. Bu yüzden hem KYK hem de MEB bursu alamazsınız.

 28. Özlem Hanım merhaba,

  Evet sadece yapmanız gereken şey kyk bursuna başvurmak.

 29. Ayla Hanım merhaba,

  Bundan sonra sadece KYK bursuna başvuracaksınız başka yapacağınız işlem yok.

 30. Merhaba,ben daha önce ilahiyat fakültesi kazanmış ve hazırlık sınıfında KYK bursu almıştım. Daha sonra kaydımı sildirip yeniden sınava hazırlandım ve Türkçe öğrt.kazandım ve MEB öğrt.bursunu almaya hak kazandım ama daha önce burs aldığım için MEB bursunu alamama gibi bir durum olur mu yoksa herhangi bir sorun olmaz mı? Şimdiden teşekkürler.

 31. Merhaba ben bu bursu almaya hak kazandım. KYK burs başvurusunu nasıl yapacağım acaba? Kafam karışık. Bana açıklarsanız çok sevinirim.

 32. Bana öğretmenlik bursu çıktı artık yapmam gereken tek şey kyk bursuna başvurmak degil mi?

 33. Merhaba kazandığım kuruma herhangi bir şey belirtmem gerekiyor mu? Yoksa yalnızca kyk burs başvurusu yaptığımda sistemden otomatik olarak meb bursuna uygun şartları sağlayıp sağlamadığım kontrol ediliyor mu? Normal burs başvurusu yapar gibi sadece başvuru yapmam yeterli midir kısaca, meb bursu için herhangi ek bir şey belirtecek miyim şimdiden cevap için teşekkürler.

 34. Furkan Bey gerekli şartları sağlamanız durumunda MEB bursu alabilmeniz için KYK burs başvurusu yapmanız gerekmekte. KYK bursu başvuru yapan herkese çıkmıyor ancak MEB bursu şartlarını sağlarsanız KYK bursu size %100 çıkacaktır. MEB Bursu ile KYK bursu aynı aslında.

 35. Unibilgi merhaba, bu burs için başvuruyu nasıl yapabiliriz? Kyk nın sitesinde bir türlü bulamadım.Ayrıca Kyk başvurusu yapmak şart denilmiş aynı zamanda Kyk bursu alan meb bursu alamaz denilmiş.Çok üzgünüm ama anlamadım yardımcı olur musunuz? :)

 36. Alper Bey merhaba,

  Konuda da belirttik MUTLAKA BURS BAŞVURUSU YAPMANIZ GEREK. Ekim ayında başlıyor başvurular.

 37. merhaba benim 2.tercihim geldi şimdi bu burs için bi başvuru yapmam gerekir mi ve bunun sonuçları ne zaman belli olur bu sene bi değişiklik olacak mı açıklanma tarihinde

 38. Yasin Bey merhaba,

  Yazıda açıkça belirttim. KYK burs başvurusu yapmanız lazım bundan sonraki süreçte.

 39. 20 yaşında kayıt yaptırsam sadece iki yıl mı burs alabilirim

 40. Gördüğüm kadarıyla bursa hak kazandım bizi nereden bilgilendiriyorlar ? Takipçisi olayım.

 41. Tüm bu şartları sağlayan, ilk defa üniversiteye başlayacak her öğrenciye veriliyor mu yoksa kyk bursu gibi aralarından rasgele seçim mi yapılıyor?

 42. İbrahim Bey geri ödemeli burs diye bir burs yok zaten. Onun adı öğrenim kredisi.

  KYK’ya başvuru yaparken burs ve öğrenim kredisi alanları farklı.

 43. Merhabalareb bursu almak için kyk’ya başvurmak zorunlu demişsiniz ben kyk bursu almak istemiyorum kyk başvurduğumda meb yerine geri ödemeli kyk bursu çıkarsa ne olacak?

 44. merhaba.

  bu sene meb bursunu alsak, seneye tekrar sınava girip başka bölüme yerleşirsek kyk bursu alabiliyor muyuz?

 45. Tuna merhaba,

  KYK kredisi ile MEB bursunu aynı anda alamazsınız. Bursunuz krediye döndüğü için de KYK bursu tekrar alamazsınız. MEB öğretmenlik Bursu alıp alamayacağınız konusunda net bilgim yok. Milli Eğitim Bakanlığını arayarak bilgi alabilirsiniz.

 46. Feride Hanım daha önce KYK bursu veya öğrenim kredisi aldıysanız tekrar KYK bursu veya öğrenim kredisi alamazsınız. MEB bursu KYK bursu ile aynı değerlendiriliyor. Ancak net bilgim yok. Milli Eğitim Bakanlığını arayarak bilgi alabilirsiniz.

 47. merhaba ben 22 yaşındayım, 1 yıl önce lisans programından mezun oldum. Okurken kyk kredisi almıştım şimdi tekrar okumak istiyorum, daha önce kredi almış olmam MEB bursu almama engel mi ?

 48. İyi günler ben Kyk bursu kazanmıştım fakat sınava tekrar girmek istediğim için bursum krediye döndü şimdi Türkçe Öğretmenliğini gideceğim üniversitede bölümümde puan olarak sıralandığında ilk üçe girecek şekilde kazandım diyebilirim, MEB Öğretmenlik Bursu almama engel bir durum var mıdır acaba? Halen Kyk Kredisi aldığımı da belirtmek isterim vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

 49. Naci Bey merhaba,

  MEB Bursu ile KYK öğrenim kredisi birlikte alınamaz!

 50. merhaba
  meb öğretmenlik bursu ile kyk öğrenim kredisi birlikte alınabilir mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu