Mezuniyet Sonrası Askerlik Tecili İşlemi

1
7538

Herkese selamlar,

Üniversiteden mezun olan işsizler ordusu iş bulmak, KPSS’ye hazırlanmak vb. sebeplerden dolayı genellikle mezun olur olmaz askere gitmek istememektedirler. Ancak bu işlem için yapmanız gereken bazı işlemler mevcut. Öncelikle mezun olduğunuz yılın sonuna kadar bulunduğunuz ilde tecil işlemi yapan askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir. Haziran 2015’te mezun olan bir kişi en geç yıl sonuna kadar tecil işlemlerini yaptırması gerekmektedir. Aksi takdirde bazı para cezaları mevcutmuş.

Ankara’da tecil işlemi Cebeci Askerlik şubesinde yaptırılmaktadır. Yer tarifi isteyenler için kısaca bilgi vereyim. Dikimevi metrosunda inip 15 dakika yokuş çıkmanız gerekiyor. Askerlik şubesi mesai saatleri arasında açık. Genellikle yoğun oluyormuş. Bu sebeple en az 1.5-2 saatiniz askerlik şubesinde geçecektir.

Tecil işlemi için yanınızda getirmeniz gerekenler;

* Üniversite diplomanızın aslı. (kesinlikle getirin)
* Üniversite diplomanızın 3 adet fotokopisi
* 2 adet kimlik fotokopisi

Tecil işlemi için gereken işlemleri sırayla yazıyorum;

* Öncelikle girişten sıra alınıyor. Mamak, Çankaya, Altındağ… olarak sıra alıyorsunuz.
* Sıranız gelene kadar tecil işlemiyle ilgili 2 kağıda bazı bilgileri dolduruyorsunuz. Bu sırada webcam’den fotoğrafınız çekiliyor.
* İşlem uzun sürdüğü için sıra hızlı ilerlemiyor. Sıra size geldiğinde gişedeki görevliye doldurduğunuz kağıdı uzatıyorsunuz. O size tertemiz yeni kağıtlar çıkartıyor siz doldurup imzalıyorsunuz.
* Gişe görevlisi tekrar tekrar kağıt çıkartıp imzalamanızı hatta farklı yerlere götürüp imzalatmanızı istiyor. İmza sırasında diplomanızın aslını göstermeniz isteniyor.
* Bu işlemler devam ederken doktora gidip muayene olmanızı istiyorlar. Zemin katta bulunan doktor odasında boy ve kilonuz ölçülüp bilgiler bilgisayara giriliyor. Doktor da renk körlüğü testi ve hastalığınızın olup olmadığını soruyor ve gönderiyor.
* Ardından tekrar yeni yeni kağıtlar doldurup imzalıyorsunuz. Çok fazla abarttığımı düşünmeyin gerçekten en az 20’ye yakın imza atılıyor. Halen klasik kamu yönetimi anlayışından vazgeçemedik. Kağıt israfı, zaman israfı, çalışan israfı…
* Tecil işlemi sonunda 2 yıl askerliğiniz tecil oluyor. 

Ek bilgi: Üniversite mezunlarının mezuniyetten sonra 2 yıl tecil hakkı bulunmakta. Okulunu uzatanlar için de aynı süre geçerlidir. Yeniden tecil yaptırmak için her defasında üst bir eğitim görmelisiniz. Yüksek lisansa kayıt olursanız tekrar tecil ettirebilirsiniz. Yüksek lisans sonrası doktora için de tekrar tecil ettirebilirsiniz. Ancak yeni bir üniversiteye kayıt olursanız yeniden tecil ettiremezsiniz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim