Haberler

Milli Savunma Üniversitesini Kazanmak İçin Kaç Net – Puan Gerekiyor?

Bu içerikte Milli Savunma Üniversitesini kazanmak için Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarını kazanmak için erkek ve kadın adayların kaç net / kaç puan almaları gerektiği konusunda detaylı bir içerik hazırladık. Umarım sizler için faydalı olur. Unibilgi ailesi olarak hepinize başarılar diliyoruz.

Kara Harp Okulunu ve Deniz Harp Okulu (Erkek) Kazanmak İçin Kaç Net Gerekli?

Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu hem sayısal hem de eşit ağırlık puan türüne göre alım yapmaktadır.

 • Erkek öğrenciler için Kara ve Deniz Harp Okulu sayısal puan türü 277,078 puan ile kapattı. 
 • Milli Savunma Üniversitesi sınavından (SAY) 280 puan alabilmek için Türkçe 18 Net, Matematik 21 Net, Sosyal Bilimler 3 Net, Fen Bilimleri 10 Net yapmanız gerekmektedir.
 • Erkek öğrenciler için Kara ve Deniz Harp Okulu eşit ağırlık puan türü 280,95 puan ile kapattı.
 • Milli Savunma Üniversitesi sınavından (EA) 282 puan alabilmek için Türkçe 25 Net, Matematik 14 Net, Sosyal Bilimler 11 Net, Fen Bilimleri 1 Net yapmanız gerekmektedir.

Kara Harp Okulunu ve Deniz Harp Okulu (Kadın) Kazanmak İçin Kaç Net Gerekli?

Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu hem sayısal hem de eşit ağırlık puan türüne göre alım yapmaktadır.

 • Kadın öğrenciler için Kara ve Deniz Harp Okulu sayısal puan türü 361,325 puan ile kapattı. 
 • Milli Savunma Üniversitesi sınavından (SAY) 363 puan alabilmek için Türkçe 31 Net, Matematik 31 Net, Sosyal Bilimler 5 Net, Fen Bilimleri 12 Net yapmanız gerekmektedir.
 • Kadın öğrenciler için Kara ve Deniz Harp Okulu eşit ağırlık puan türü 354,210 puan ile kapattı.
 • Milli Savunma Üniversitesi sınavından (EA) 357 puan alabilmek için Türkçe 30 Net, Matematik 30 Net, Sosyal Bilimler 12 Net, Fen Bilimleri 1 Net yapmanız gerekmektedir.

YouTube video

Hava Harp Okulunu (Erkek) Kazanmak İçin Kaç Net Gerekli?

Hava Harp Okulu (erkek öğrenciler için) 2019 yılında SAY puan türünden 343,772 puan ile kapattı.

 • Milli Savunma Üniversitesi sınavından (SAY) 345 puan alabilmek için Türkçe 29 Net, Matematik 29 Net, Sosyal Bilimler 5 Net, Fen Bilimleri 11 Net
 • Milli Savunma Üniversitesi sınavından (SAY) 346 puan alabilmek için Türkçe 28 Net, Matematik 30 Net, Sosyal Bilimler 0 Net, Fen Bilimleri 13 Net yapmanız gerekmektedir. Her yıl sınava giren öğrenci sayısındaki artışı da dikkate alarak Milli Savunma Üniversitesi bölümlerinin taban puanlarında -+5 puan oynama yapmaktadır. Bu hususu dikkate almanızı tavsiye etmekteyiz.

Hava Harp Okulunu (Kadın) Kazanmak İçin Kaç Net Gerekli?

Hava Harp Okulu (kadın öğrenciler için) 2019 yılında SAY puan türünden 388,548 puan ile kapattı. Erkek öğrencilere nispeten puan farkının çok fazla olduğunu söyleyebiliriz.

 • Milli Savunma Üniversitesi sınavından (SAY) 390 puan alabilmek için Türkçe 32 Net, Matematik 33 Net, Sosyal Bilimler 10 Net, Fen Bilimleri 13 Net yapmanız gerekmektedir.

Milli Savunma Üniversitesi Astsubay Meslek Yüksekokulunu Kazanmak İçin Kaç Net Gerekli?

 • Kara, Hava, Deniz, Sahil Güvenlik ve Bando Meslek Yüksekokulu 2 yıllıktır. Mezun olduktan sonra astsubay çavuş olarak göreve başlanılmaktadır.
 • Astsubay Meslek Yüksekokullarına sadece erkek öğrenci alımı yapılmaktadır!
 • Kara, Hava ve Deniz Meslek Yüksekokulu sayısal puan türü 247,762 puan ile kapattı.
 • Milli Savunma Üniversitesi sınavından 250 puan alabilmek için Türkçe 20, Matematik 20, Sosyal Bilimler 8, Fen Bilimleri 3 Net yapmanız gerekmektedir.
 • Kara ve Hava Meslek Yüksekokulu eşit ağırlık türü 271,268 puan ile kapattı.
 • Milli Savunma Üniversitesi sınavından 275 puan alabilmek için Türkçe 20, Matematik 19, Sosyal Bilimler 10, Fen Bilimleri 0 Net yapmanız gerekmektedir.

Bando Meslek Yüksekokulunu Kazanmak İçin Kaç Net Gerekli?

 • İlk tercihi bando MYO olanlar için en yüksek puan türünden taban puan 189,425’tir.
 • Milli Savunma Üniversitesi sınavı eşit ağırlık puan türünden 200 puan alabilmek için Türkçe 9, Matematik 9, Sosyal Bilimler 9, Fen Bilimleri 0 Net yapmanız gerekmektedir.
 • Milli Savunma Üniversitesi sınavı sayısal puan türünden 200 puan alabilmek için Türkçe 9, Matematik 9, Sosyal Bilimler 1, Fen Bilimleri 8 Net yapmanız gerekmektedir.

Milli Savunma Üniversitesine Girebilmek İçin TYT / AYT Baraj Puanı Kaç?

 • Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına girebilmek için tek başına Milli Savunma Üniversitesi sınavından alacağınız puan yeterli değildir. Ayrıca TYT ve AYT’ye girmeniz gerekmektedir.
 • Harp Okuluna girmek isteyen adaylar AYT’den en az 180 puan almaları gerekmektedir. Bu taban puan Milli Savunma Bakanlığınca değiştirilebilmektedir.
 • Astsubay Meslek Yüksekokuluna girmek isteyen adayların da TYT’den en az 150 puan almaları gerekmektedir. 150 taban puanı Milli Savunma Bakanlığınca değiştirilebilmektedir. Bu yüzden taban puanların üzerinde puan almanız önemlidir.

İçindekiler

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. arkadaşlar ben bu yıl MSÜ sınavına ve mülakatlarına girdim ve bu netleri yapmanız okulu kazandığınız anlamına gelmez mülakata girmeye hak kazanmış oluyorsunuz yalnızca ben spor ve sözlü mülakatları geçtim sağlık muayenesinden de geçtim daha sonra ayt ve tyt puanlarimiz baz alındığı bir sıralamaya girdik ve benim sıram gelmediği için gitmedim diyeceğim yani 180 puan barajı filan hikaye 180 puan alıp da bunların hepsini geçen kişi yine de giremez MSÜ ye sıralaması gelmez umarım anlatabilmisimdir

 2. Subay okulunda kadınlar ve erkekler aynı okulda mi olurlar lütfen vevaplar mısınız

 3. Ayt’den 180 puanı hangi bölümden aldığımızın önemi var mı yani atıyorum eşit ağırlık puanım 165 sözel puanım 200 yinede gidebilir miyim ?

 4. Peki 180 olan AYT puanı kadın öğrenciler içinde geçerli mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu