Sınavlar

Modern Eğitimin Popüler Öğretme Tekniği ”Çivileme Sistemi”

Modern Eğitimin Popüler Öğretme Tekniği ”Çivileme Sistemi”

Teknoloji geliştikçe yeni öğrenme ve öğretme metotları da geliştirerek eğitim modernleştiriliyor. Günümüzün en popüler öğretme tekniklerinden biri haline gelen ve Türkiye’de gittikçe popülerleşen Çivileme Sistemi de bu modern eğitim tekniklerinden bir tanesi konumunda yer alıyor. Birkaç sene önce ülkemize giren bu eğitim metodu, kısa sürede büyük ilgi çekmiş ve birçok eğitimci tarafından benimsenmiştir. Peki nedir bu çivileme sistemi?

Çivileme sistemi, insan hafızasında büyük oranda kalıcı olan görsel öğelerle öğretme metodudur. O alanda uzman bir hoca tarafından belirli dersler ve konuların önemli kısımları analiz edilerek karikatürize edilir. Bu karikatürize edilen resimler kişin hafızasında kalıcı olarak yer edinmektedir. Çivileme sisteminde konular ise resimler üzerinden uyarlanan hikayeler ve öykülemelerle dinleyicilere aktarılır. Konular klasik eğitim sisteminden farklı olarak ilgi çekici olarak anlatılır. Bu şekilde öğrencinin ilgisinin devamlı olarak çekilmesi ve dağılmaması sağlanır. Sistem içerisinde önemli kısımlar sadece bir kere değil birkaç defa tekrar edildiğinden dolayı insan beyni ister istemez bu kısımlara odaklanır. Bu yüzden de kişi bu dersi gördükten hemen sonra tüm duyduklarını resmi hafızasına getirerek sayabilir.

Günümüz sınav sisteminde de bu sistemin başarısı büyük oranda görülmektedir. Sınav sırasında kilit kelimelerden herhangi bir tanesi karşınıza çıktığından otomatik olarak hafızanız sizi karikatüre yönlendirmekte ve soruyu çözebilmenize olanak sağlamaktadır. Üstelik bu sistem ezberleme yapmadan, her gün oturup konu çalışmadan, çok kısa bir sürede konuları halletmenize olanak sağladığından dolayı oldukça yararlıdır.

Çivileme sisteminde not alma sistemi olmadığında ve hızlı bir şekilde istemsiz olarak hafızaya girmesi öğrencileri en fazla cezbeden özelliklerinden bir tanesidir. Günümüzde bu sistem üzerine birçok uzman firmalar bulunduğu gibi internet üzerinde bu sistem ile anlatılan yüzlerce farklı konu ve onlarca ders videoları da yer almaktadır. Bu sistemin yararları ise özellikle sözel derslerde etkisini göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu