Sınavlar

Mübaşir Nasıl Olunur?

Mübaşir nasıl olunur şeklindeki başlığımıza aslında daha açık bir anlam getirmek için mübaşir ne demektir bunun tanımını vererek başlamanın doğru olduğunu düşünüyorum.

MÜBAŞİR NEDİR?

Mübaşir için halk arasında bilinen adıyla mahkemelerde görev yapan insanlara denilmektedir. Mübaşirler yardımcı hizmet kadrosunda çalışan kişilerdir ve mahkemelerde dosyaların düzenlenmesi ve de duruşma gününde dosyaların davalara göre sıraya alınmasını ve buna benzer yeni gelen evrakların dosyalara koyulması düzenini yapan ve bu dosyaları düzenli bir şekilde takip eden kişilerdir. Bu anlamda bakıldığı zaman mübaşirlere ciddi görevler düştüğünü de görebiliriz. Hem yoğun bir çalışma mesaisi vardır hem de dikkat isteyen bir meslek gurubudur.

MÜBAŞİR OLMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Mübaşir olmak neredeyse meslek grupları içerisinde en zor olanlardan bir tanesidir buna paralel olarak da KPSS puanınızın yüksek olması gerekir. Bunun nedenine gelecek olursak bu kadro için açılan sınava girenlerin de aldıkları puanlar oldukça yüksektir. Burada işe alınma ise adayların aldıkları puan sıralamasına göre oluyor ve en üst puanı alan kişiden en alta doğru bir göreve alım işlemi gerçekleştiriliyor. Mübaşir olabilmek için yalnızca KPSS şartı aranmıyor bunun yanı sıra sizden beklenen bir takım özel şartlarında yerine getirilmiş olması gerekiyor.

MÜBAŞİR OLMANIN ÖZEL ŞARTLARI

  • TC vatandaşı olmanız gerekiyor.
  • Sınava girdiğiniz günden itibaren 35 yaşını doldurmamış olmanız gerekli.
  • Hiçbir şekilde sınava girdiğiniz esnada askerlikle bağınızın olmaması gerekir. Örneğin askerliğinizi yapmış ya da askerlik çağına gelmemiş olmanız veya askerlik sürecinizin ertelenmiş olması durumu.
  • Her hangi bir şekilde hükümlü olmamak
  • Akıl sağlığınızın yerinde olması.
  • Kamu haklarınızdan mahrum olmamak
  • Yapılan İncelemeler Sonucunda Hakkınızda Herhangi Bir Olumsuz Bilgi Bulunmaması

MÜBAŞİR NE KADAR MAAŞ ALIR?

Mübaşir maaşları ile ilgili en son 2016 yılı verilerini ele aldığımız da ortalama olarak net 2400 TL ücret aldıklarını söyleyebiliriz. Bu en yüksek rakamdır ancak yeni göreve başlayan bir mübaşir maaşı ise 2,146 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakamlar aile yardımı ve de asgari geçim indirimi rakamları da eklenmelidir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu