Mühendislik Okumak Zor mu?

1
634

Bölüm seçimi yapmak çoğu aday için zorlu bir süreç olarak bilinir. Seçeneklerin arasında mühendislik varsa bu seçim daha da zorlaşmakla birlikte bazı zamanlarda içinden çıkılmaz bir hal alır. Çünkü bu seçenek kime söylenirse söylensin mühendisliğin zorluğundan bahsedilir. Ben de bir mühendislik öğrencisi olarak mühendislik okumak zor mu sorusunu elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

Mühendis Nedir? Mühendis Ne İş Yapar?

Mühendislik okumak zor mu sorusundan önce biraz mühendislikten bahsetmek istiyorum. Mühendis; ticari, matematiksel, teknik ve sosyal sorunlara çözüm üreten kişidir. Hayal gücü ve analitik düşünme yeteneği oldukça gelişmiş olan mühendisler yeni sistemler üretirler, geliştirirler ve bu sistemlerden sorumlu olurlar.

Mühendislik birçok dala ayrılmaktadır. Örneklendirmek istersek; inşaat, bilgisayar, elektrik-elektronik, makine, çevre, endüstri, uçak, yazılım, ziraat, genetik, maden mühendisliği gibi birçok alan karşımıza çıkar.

Hangi Mühendislik Alanı Seçilmeli?

Bu konunun tamamen kişinin kendi yeteneklerine göre karar vermesi gereken bir durum olduğunu söylemeliyim. Birey kendi yeteneklerinin farkına varmalı, hangi alanlara ilgili olduğunu bulmalı ve nelerden zevk aldığını fark etmelidir. Mühendislik birçok alt alana ayrıldığından kişi kendine uygun alanı bulabilir. Böylece yeteneklerini gösterebileceği ve ilgileneceği bir bölüme gitmiş olur. Bunun devamında ise güzel bir üniversite hayatı ve kariyerle hayatını devam ettirebilir.

Mühendislik Okumak Zor Mu?

Artık asıl konumuzdan bahsetmek istiyorum. Mühendislik okumak zor mu sorusu hem mühendisliği seçmeyi düşünen kişiler tarafından hem de yeni mühendisliği seçmiş ve dersleri gören kişiler tarafından sorulan klasik bir sorudur. Kendimde bir mühendislik öğrencisi olduğum için bu soruya bütün içtenliğimle cevap vermek istiyorum.

Mühendislik okumak zordur. Her alanın gördüğü konular ayrı olsa da genel olarak bütün mühendislik öğrencileri dersler gerçekten çok zor derler. Fakat artık bir meslek ve dolayısıyla iyi bir hayat için uğraşacaksınız. Standartlarınızın yüksekte olmasını sağlayabilecek her meslek dalının okunması zordur. Eğer üniversite ortamının rehavetine kapılmazsanız ve derslerinize gerçekten ilgili olursanız geçemeyeceğiniz ders yok. Vize-final zamanı uykusuz geçer, hocalar çok zorlar fakat eğer sevdiğiniz mühendislik alanını okuyorsanız zorlukların üstesinden gelirsiniz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim