Sınavlar

ÖABT’ye Hazırlanma Taktikleri

ÖABT’ye Hazırlanma Taktikleri
Öğretmen adayları atanmasında en büyük rolü oynayan ve adayların en çok sıkıntı yaşadığı kısımlardan bir tanesi olan ÖABT sınavı, öğretmen adaylarının üniversitede gördüğü derslere göre hazırlanan, üst düzey bir sınavdır. Bu konumuzda sizlere bu sınavda nasıl başarıya ulaşacağınızı ve nasıl hazırlanacağınıza değineceğiz. İşte ÖABT sınavına hazırlanma taktiklerimiz;

‘’Herkesin bir bilgi birikimi vardır.’’
ÖABT sınavı sonuçta sizin severek kazandığınız ve dört yılınızı vererek mezun olduğunuz bir bölüm üzerinden sorulan sorulardan oluşuyor. Bu yüzden de bir bilgi birikiminiz ve temelinizde vardır. Bu yüzden de bunun üzerine gitmeye ve hatırlamaya çalışmalısınız. Şu anda belirli bir seviyede net çıkartabilme potansiyeliniz vardır. Bunu görebilmek için bir başlangıç denemesi yapın ve net potansiyelinizi görün. Daha sonra konu ve temel eksiliğinizi kapatarak net potansiyelinizi arttırmaya çalışın.

‘’Temel için lise YGS veya LYS test kitabı çözün.’’
ÖABT sınavı YGS veya LYS sınavına göre çok daha zor ve bu alandan oldukça farklı soru yapılarına sahip bir sınavdır. Ancak temelinde burada yer alan sorular ve konu içerisinde kullanmanız gereken katmanları bu kitaplar içerisinde bulabilirsiniz. Bu yüzden de alanınıza dair özellikle LYS kitabı olmak üzere lise düzeyi kitaplar alarak, çok sayıda konuyu hatırlamaya ve temelinizi güçlendirmeye çalışın.

‘’Konu konu çalışın ve bol soru çözün.’’
ÖABT’de karşınıza çıkacak birçok konuyu unutmuş olabilir veya çıkacak konularda sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Bu yüzden de ilk süreçte konu bazlı çalışmak ve bunları konu testleri ile pekiştirmek çok önemlidir. Konuları bitirdikten sonra o konuları unutmamak adına ve çalışmada devamlılık sağlamak için eski konulardan günlük en az 20 şer soru çözün. Sınavdan en az 2 ay önce konuların büyük bir kısmını halletmeniz, yüksek netler yapmak için yeterli olacaktır.

‘’Çok sayıda ÖABT denemesi çözün.’’
Özellikle sayısal ağırlıklı derslerden hazırlanan öğretmen adaylarının çok sayıda deneme çözmesi gerekir. Çünkü ÖABT denemeleri çözmek kişinin ne ile karşı karşıya olduğunu, hangi konularda eksik kaldığını gösterir. Bunun yanı sıra sorular genellikle kalıplaşmış olduğundan dolayı denemelerde gördüğünüz bazı soruları ÖABT’de direk olarak karşınıza verileri değişik olarak gelebilir. Bu yüzden de bol deneme çözmek ve soru avlamak sizlerin netlerini bir tık yukarı çekecektir. ÖABT konusunda eskiye oranla günümüzde çok sayıda akademi yayınları çıkartılmaktadır. Bu yüzden de birçok yayından deneme edinmeye ve farklı soru tarzları görmeye özen gösterin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu