OBP’nin TYT ve YKS’ye Etkisi

8
16533

Ortaöğretim Başarı Puanı Nedir?

Ortaöğretim Başarı Puanı, üniversiteye girişte sıralamanızı etkileyen en önemli etmenlerin başında geliyor. OBP’nin hesaplanmasında lisede mezuniyet puanınızın yanında küçük de olsa mezun olduğunuz okulun o yılki sınav başarısı da etki ediyor. Örneğin sınava girdiğiniz yıl okulunuzdan mezun olan öğrencilerin puan ortalaması yüksekse bu durumun size de küçük oranda artı yönde katkısı oluyor. Tabiki TYT veya YKS puanınızın hesaplanmasında Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) daha fazla etkiliyor.

Sınava sonuçlarınız geldikten sonra OBP’nin ne derece önemli olduğunu göreceksiniz. Sıralamalarda aşırı oynuyor. Örneğin geçtiğimiz yıl OBP’si 68 olan bir öğrenci EA puan türünde 150 bindeyken OBP’li hesaplanmasında 165 bine çıkıyor. Yani diploma notu 68 olan öğrenci puan hesaplanmasında dezavantajlı durumda oluyor.

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Nasıl Hesaplanır?

Ortaöğretim Başarı Puanı diploma notunuzun 0,6 ile çarpılmasıyla bulunuyor. Örneğin;
– Emre’nin diploma notu 80 olsun. OBP 80×0,6=48, Yani Emre’nin ham puanına 48 puan eklenecek.

Örnek 2;
– Elif’in diploma notu 70 olsun. OBP 70X0,6=42, Yani Elif’in ham puanına 42 puan eklenecek.

Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) TYT & YKS’ye Etkisi

ÖSYM’nin yayınladığı kılavuza baktığımız zaman 6 puanlık bu fark 4 TYT neti veya 2 AYT neti anlamına geliyor. Burada eleştirmemiz gereken bir konunun olduğunun da farkındayız. Özel okul ve devlet liseleri öğretmenleri arasında not verme uçurumu var. Hatta YÖK, görevlendireceği bir ekiple birlikte aynı soruların sorulduğu devlet ve özel okulda yapılan sınavda öğretmenlerin verdiği notları karşılaştırmalıdır veya okulun genel başarısının öğrenciye etkisini artırmalıdır.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

8 YORUMLAR

  1. 40 yaşındayım lise mezunuyum açık öğretim fakültesinin 4 yıllık bir bölümünü okumak istiyorum daha önce üniversiteye girmedim okul puanım hesaplanır mı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim