Bölüm Tanıtımları

ODTÜ Felsefe Bölümü

ODTÜ Felsefe Bölümü Tanıtımı

Üniversite sınavının ardından birçok öğrenci, hem okul hem de bölüm seçimi konusunda oldukça tereddütte kalabiliyor ve özellikle de bu ikisi hakkında herhangi bir bilgi edinmemişlerse tercihler esnasında çeşitli zorluklar yaşayabiliyorlar. Sözel veya Eşit Ağırlık bölümlerinden tercih yapmak isteyen öğrenciler için ise bölümün kendilerine sunacağı entelektüel ortam, hocaların tutumu ve sonrasında iş imkanlarının nasıl olacağı gibi sorular, cevap bekleyenler arasında başı çekmekte.

Bu yazımda sizlere ODTÜ Felsefe bölümü hakkında bilgi vermek ve bölümde okuduğunuzda neler kazanabileceğinizi genel hatlarıyla anlatmak istiyorum.

Bölümün içinde bulunduğu Beşeri Bilimler Fakültesi, kampüsün ulaşım anlamındaki en sorunsuz yerlerinden birisi olarak bilinmektedir. Çoğu zaman metro, dolmuş, hatta Eskişehir Yolu kapısı (A1) üzerinden yürüyerek dahi ulaşımı sağlanabilen bu bina, aynı zamanda Kütüphane, Yemekhane gibi pek çok ihtiyacın karşılandığı yere de yakın bulunmaktadır. Psikoloji, Tarih ve Sosyoloji bölümü öğrencileri de aynı bina içinde eğitim görmektedirler. Dolayısıyla bu bölümdeki öğrencilerin pek çoğuyla içli dışlı olunacağını ve sosyal ortamın daha da gelişeceğini söylememiz gerekiyor.

ODTÜ Felsefe bölümünü kazanan öğrencilerin birçoğu okuma, araştırma ve tartışma gibi hayallerini gerçekleştirebilmek amacıyla bu tercihi yaptıklarını ve birçoğu da bu ortamı fazlasıyla bulduğunu belirtmektedir. Bölümde seçmeli veya zorunlu ders veren hocaların birçoğu alanında uzmanlaşmış, eğitimlerini ABD veya İngiltere gibi ülkelerde tamamlayarak yurda dönmüş, oldukça seçkin kişiler olarak bilinirler ve öğrencilerine yaklaşımları da arkadaş canlısıdır.

Bölümün en büyük handikaplarından birisi ise yabancı dil ve Hazırlık okuma zorunluluğudur. %100 İngilizce eğitim verilmekte olan ODTÜ’de sözel bölümlerde İngilizcesi yetersiz olan kişiler sıkıntı yaşayabilse de, biraz ısrar ve bölüme olan bağlılık sonrasında bu konu pek çok kişi tarafından çözülebilmektedir. ODTÜ Felsefe bölümünü tercih etmeyi düşünenlere yapabileceğimiz en önemli önerilerden birisi ise İngilizce hazırlık okunması esnasında yabancı dile olan ilgilerini daha da artırmaları ve hem okuma, hem yazma konusundaki yeteneklerini geliştirmeleridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu