ODTÜ’yü Yeni Kazananların Yapması Gereken 3 Temel Başlangıç

0
3569

ODTÜ’yü Yeni Kazananların Yapması Gereken 3 Temel Başlangıç

Uzun bir sınava hazırlık dönemi, girilen sınavlar, yapılan tercihler, heyecan dolu bekleyişler sonrasında üniversite öğrencisi oldunuz ve ODTÜ’ye adım attınız. Okul adının önplanda oluşu, istediğiniz bölümün burada bulunuyor olması veya diğer tercih sebepleri, kuşkusuz öğrenciden öğrenciye farklılık gösteriyor. Ancak önemli olan artık bir ODTÜ öğrencisi olmanız ve burada geçireceğiniz senelere yıllar sonra baktığınızda o dönemleri mutlulukla hatırlamanız.

Peki ODTÜ’yü kazananların bilmesi ve uygulaması gereken temel başlangıçlar nelerdir? Yazımızda buna dair bazı bilgiler vermek ve yeni gelen öğrenci arkadaşlarımıza çeşitli önerilerde bulunmak istiyoruz.

Hazırlık Dönemini Verimli Değerlendirin: Birçok öğrenci, yorucu bir sınav maratonunun ardından hazırlığı –haklı olarak- dinlenme durağı gibi görüyor ve İngilizce öğrenmeye fazla önem vermiyor. Bu da hem hazırlığı bir sene daha tekrar etmesine, hem de hazırlık sınavından geçse bile İngilizcesinin bölümde başarılı olmasına yetecek kadar iyi olmamasına yol açmakta.

Elbette ki bütün İngilizce bilgisi Hazırlık sınıflarında öğretilmiyor, ancak işin temeli burası. Dolayısıyla bu seneyi dil öğrenmek konusunda ciddi bir çaca harcayarak geçirmenizi tavsiye etmekteyiz.

Edindiğiniz Harita ile Ufak Bir Gezintiye Çıkın: ODTÜ, Türkiye’de ve hatta dünyada bulunan pek çok ilden ve ilçeden daha büyük alan kaplayan kampuslardan birisinin içinde bulunmakta. Bu yüzden yeni gelen pek çok öğrenci en temel yerler konusunda bile zaman zaman karmaşa yaşamakta ve sürekli birilerine sorarak teyit alma ihtiyacı hissetmekte. Yardımlaşmak elbette ki güzeldir, fakat bir gün işiniz acele olabilir ve şansınıza, önünüze sorduğunuz yeri bilen kimse çıkmayabilir. Hem bu gibi durumlar esnasında sorun yaşamamak, hem de bileğinizin hakkıyla kazandığınız kampüs ortamını şöyle bir görmek uğruna okulu geziye çıkmanızı tavsiye ediyoruz.

Öğrenci Topluluklarını ve Etkinliklerini Takip Edin: ODTÜ içinde çeşitli alanlara yönelik etkinlikler yapan pek çok öğrenci topluluğu bulunuyor. Müzik, resim, sinema, edebiyat, spor, dağcılık, hatta kuş gözlem bunların bir kısmını oluşurmakta. Dolayısıyla bu tarz topluluklarda hem sizi geliştirecek hobilerinize vakit ayırma ve bunları geliştirme konusunda adım atmış, hem de sizinle benzer hobileri bulunan insanlarla tanışarak sosyal çevrenizi geliştirmiş olursunuz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim