Sınavlar

Ortaöğretim Başarı Puanı Nasıl Hesaplanır?

 

Öncelikle Ortaöğretim Başarı Puanının ne olduğundan bahsedelim.

OBP, liseden mezun olan öğrencilerin lise süresi boyunca aldığı notlardan elde ettikleri başarı puanıdır.

OBP Puanım Nasıl Hesaplanacak?

Lise bitirme notları; en küçüğü 250, en büyüğü 500 olmak üzere ortaöğretim başarı puanına dönüştürülüyor. Ortaöğretimde alınan 100 üzerinden diploma notu, 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülüyor. Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacak. Diploma notu bildirilmeyen öğrencilerin diploma notu ile 50’nin altında olan diploma notları, 50 olarak değerlendirmeye alınacak.

Sevgili arkadaşlar; Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) hesaplanmasında okul bazında işlem yapılmıyor, Türkiye geneli dikkate alınıyor.

Her öğrenci için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır. İlgili puan türünde sınav puanı hesaplanan tüm öğrencilerin aynı şekilde ilgili puan türünde yerleştirme puanı hesaplanacaktır. TYT puanı olmayan veya TYT puanı hesaplanmayan öğrencilerin, AYT veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA, DİL için sınav yerleştirme puanları (Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL) hesaplanmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu

Bu kapanacak 7 saniye