Haberler

İnternetten ÖSYM Sınav Ücreti Ödeme (Resimli Anlatım)

İnternetten ÖSYM Sınav Ücreti Ödeme (Resimli Anlatım)

ÖSYM 2014 yılında 43 sınav yapacak. Milyonlarca aday bu sınavlarda yarışmaktadır. ÖSYM’nin sınav takvimine göre 1 ayda ortalama 4 sınav yapılıyor. Sınava girecek öğrenciler sınav ücretlerini eskiden yalnızca Ziraat Bankası’ndan yatırabiliyordu. Bu da özellikle KPSS ve YGS/LYS gibi sınavlarda banka önünde büyük kuyruklar oluşmasına neden oluyordu.

ÖSYM bu karışıklığı önlemek adına yeni bir sistem geliştirdi. Artık gireceğiniz sınavlarda, sınav ücretlerini ÖSYM’nin internet sitesinden kredi kartı ya da hesap kartınız ile yapabileceksiniz.

İnternetten sınav başvurusu nasıl yapabilirim?

1. Adım: Önce http://odeme.osym.gov.tr/ adresine gireceksiniz.

2. Adım: Çıkan ekranda gireceğini sınavı seçtikten sonra alt tarafa TC kimlik numaranızı yazacaksınız.

3. Adım: Karşınıza ödeme ekranı gelecektir. Kart bilgilerinizi eksiksiz doldurduktan sonra ödemeniz tamamlanacaktır.

4. Adım: Ödeme yaptıktan sonra kesinlikle SINAV BAŞVURUSU yapmalısınız. Aksi takdirde sınava giremezsiniz.

5. Adım: Sınav başvurusunu http://ais.osym.gov.tr/ adresinden yapacaksınız. Aday işlemleri sisteminin şifresi yoksa ÖSYM sınav işlemleri yapan en yakın bir okuldan 3 TL ücret karşılığında yeni şifre talep edebilirsiniz. İsterseniz ücreti yatırdıktan sonra başvuruyu ÖSYM işlemleri yapan bir okuldan da yapabilirsiniz.

Fakat başvuru için sürekli ek ücret ödemek yerine ÖSYM ŞİFRENİZİ bir yere kaydedin. Ardından http://ais.osym.gov.tr/ bu adrese girdikten sonra TC kimlik numarası ve şifrenizi girin.

6. Adım: Aday İşlemleri sistemine giriş yaptığınızda ana ekranda ücretini yatırdığınız sınava ait BAŞVUR butonu göreceksiniz.

Butona tıkladıktan sonra başvuru yaptığınız sınava ait bilgilerinizi 7 adımda kontrol etmeniz gerekmektedir. Özellikle 4.adımda bulunan SINAV MERKEZİ TERCİHİ kısmından sınava nerede girmek istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir.

7. Adım: Son adımda ÖNİZLEME-ONAY sekmesine tıklayın. Ardından alt kısımda bulunan BAŞVURU KONTROL VE ÖNİZLEME butonuna tıklayın.

Bilgilerini kontrol ettikten sonra onaylayın. 

Başvurunuz tamamlanmıştır.İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. merhabalar ben kpss ynel yetenege girecem şuan parayı yatıramiyorum sebebi ne olabilir bugun geç basvurunun son günü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu