Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur?

9
9960

Polislik ülkemizde en kutsal görevlerden bir tanesi olarak bilinir bu yüzden de binlerce gencin hayalini süsleyen bir meslek olduğunu söyleyebiliriz. Polislik mesleğinde eskiye nazaran maaşlarda biraz iyileştirme yapılmıştır ancak bu meslekle uğraşan kişilerin aynı zamanda can güvenliğini düşündüğünüzde bu miktarın ne kadar da az olduğunu görmeniz mümkündür.

Halk polislere her zaman saygı duyuyor olmasına karşın yine de onlardan biraz tedirginlik yaşamıyor değildir bunun nedeni ise bu mesleği can pahasına yapanlar olduğu kadar kötüye kullananların olduğu içindir. Emniyet teşkilatında görevler çeşitlendirilmiştir ancak burada en farklı olarak bilinen birim gerek yapmış olduğu görev gerekse havalı olması nedeniyle özel harekât polisliğidir.  Son dönem operasyonları da ele alacak olursak aslında bu övgüye değer olduklarını da görebiliriz.

Evet dilerseniz bu binlerce hatta milyonlarca gencin hayallerini süsleyen özel harekât polisi nasıl olunur ve de şartları nelerdir detaylı bir şekilde ele alalım.

Özel Harekât Polisi Nasıl Olunur?

Daha öncelerinde polis olabilmeniz için polis meslek yüksek okulundan mezun olmanız gerekiyordu ancak bu okulların geçtiğimiz yıl kapatılması bu konuda kafaları biraz karıştırdı çünkü artık yalnızca polis eğitecek olan bir kurum yok bunun yerine üniversite mezunlarının alınması hedefleniyor. Polislik sınavını başarıyla geçmeniz durumunda branşınız burada belirlenecek ve bunu aynen tıpta olduğu gibi birimlere ayrılacaksınız. Eğer ki siz özel harekât polisi olmak istiyorsanız o zaman şartları yerine getirmeniz durumunda tercihinizi bu yönde kullanabilirsiniz.

Özel harekat polisi olmak için şartlar nelerdir?

  • Öncelik olarak 28 yaşından gün almamış olmanız gerekiyor.
  • Askerliğinizi bitirdiğinizden bu yana 36 ay yani üç yıl geçmemiş olması gerekir.
  • En az üniversite mezunu olmanız gerekiyor.

Bu sınav için KPSS şartı aranmıyor burada fiziki mülakatınızı tamamladıktan sonra başarı elde ederseniz kabul görmeniz durumunda özel harekât polisi olmaya hak kazanabiliyorsunuz. Daha önceleri yani polis meslek yüksek okulları varken özel harekât polisleri buraya gelerek olmak isteyenlerin isimlerini buraya yazdırıyorlardı. Ancak şu anki sistemin değişmesi nedeniyle ne şekilde alınabileceği de tam olarak netleştirilmiş değil.

Özal Harekat Polisi Parkuru
Değerli arkadaşlar mülakat evresinde belirlenen parkuru açıklama kısmında yer alan sürede bitirmeniz gerekiyor. Bunun için de bolca koşmalısınız. Ayrıca şuan hemen her ilde polis özel harekat parkuru olarak bireysel çalışma alanları oluşturuluyor. Ufak meblalar ödeyerek haftanın birkaç günü o parkurda çalışabiliyorsunuz ve bu çalışma inanılmaz faydalı oluyor. Bu bilgiyi değerlendirmelisiniz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

9 YORUMLAR

  1. Tek İstediğim Özel Harekat polisi Olmak istiyorum Ve Çalışıp olacam Ne Mutlu Türküm diyene

  2. öyle lafta PÖH oluyorum değil ,burdan yazmıyacaksın ciddi ciddi o zorlu koşullara dayanabileceksen, sözlü mülakattan geçebileceksen, (zeki,uyanık,çeviklik) sıkıntı yok.. Ama yarınızdan çoğu ; daha düzgün yazı yazmayı bilmiyor. Çalışın ki (pöh, ne istiyorsanız) olun Allah (c.c) çalışanın hakkını verir. Allah Herkesin Kalbine Göre versin (amin).

  3. Ne yazki ben orta okul mezunuyum tek haylim Pöh olmaktı ama ne yazki madi imkanlar el vermeyince okulu bırakmak zorunda kaldım ama yinde ümidimi hiç bir zamn kaybetmedim tek duam bu diyer arkadaşlarda şans diliyorum allah yolunuzu açık etsin

  4. Ben bisey sormak istiyorum 2 yillik universite sonrasi onu 4 yilliga tamamlarsak polis meslek yuksek okulundan pöh luk tercihi yapabiliyormuyuz

  5. Bende 17 yaşındayım 1 sene sonra lise bitcek ve ben pöh olmak isyiyorum biraz yardımcı olurmusunuz? Gercekden tek duam bu yani.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim