Bölüm Tanıtımları

Selçuk Üniversitesi İİBF Tanıtımı

Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Türkiye geneli kendi alanında 4.sırada yer almaktadır. Mezun sayısının yüksek olması ve birçok üniversiteden mezun İİBF’liler arasında önemli, eğitim sistemi ve disiplinli düzeni ile ön plana çıkmaktadır. Devamlılık zorunluluğu olmadığı, derslerde yoklama alınmadığı için üniversitenin en rahat fakülte diyebiliriz.

Tercihler yapılırken İİBF seçimlerinde Selçuk Üniversitesi’ni düşünmeleri gerekmektedir. Selçuk Üniversitesi KPSS’ye geliştirici nitelikte dersler işlemesi üzerine KPSS başarı oranı oldukça yüksektir. Kampüs içerisinde ücretsiz tramvay hattının bulunması ile fakültenin hemen önünde inip kolay ulaşım sağlayabilirsiniz. Kampüs içerisinde İİBF’ye yakın yeşil park alanları ve tam donanımlı AVM’nin bulunması fakültenin tercih edilmesi açısından çok önemli yere sahiptir.

Fakültede toplam 6 bölüm bulunmaktadır. Bu bölümleri en zor olandan kolaya doğru inceleyelim.

İngilizce İşletme

İşletme bölümünü İngilizce okumak ve mezun olduğunda gelişmiş bir akademik dile sahip olmak istiyorsanız doğru bölümü tercih ettiniz demektir. Selçuk Üniversitesi İİBF, bölümleri arasında en zor bölüm olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de ilgili bölüm konusunda derecelere sahip olan fakülte öğrencilerinin başarısı için tüm eğitim imkânlarını kullanmaktadır.

İngilizce Uluslararası İlişkiler

İngilizce okumak isteyen ve Dünya genelinde elçi görevi üstlenen bürokratlar arasında gözde olabilecek bir bölüm okumak istiyorsanız tercihiniz doğru bölüm doğru üniversite diyebilirim. İngilizce Uluslararası İlişkiler bölümü kaliteli öğrenci kitlesi ve üst düzey akademisyenleri ile ilgili fakültenin en zor ikinci bölümü diyebiliriz.

İktisat

İktisat denildiğinde akıla ilk önce para gelmektedir. Bu bölümde her şey para üzerinden değerlendirilirken farklı piyasa yapıları ile ülke ekonomileri tartışılmaktadır. Türkiye’de büyük ekonomisyenler Selçuk Üniversitesi bünyesinden mezun kişilerdir. Kaliteli eğitim sunarak Türkiye ve Dünya ekonomisine katkıda bulunma yöntemleri konusunda üst düzey çalışmalara imza atan ilgili fakültenin en zor üçüncü bölümü arasında yer alır. İktisat bölümü diğer tüm bölümleri kapsadığı için ders ağırlığı olarak yük daha fazladır. İyi bir ekonomi yazarı veya ekonomi yorumcusu olmak isterseniz doğru bölümü tercih ettiğinizi söyleyebiliriz.

Uluslararası İlişkiler

İngilizcesine göre daha kolay bölüm olan Türkçe Uluslararası İlişkiler bölümü, geliştirilmiş eğitim sistemi ile birçok bölümün derslerini kapsamaktadır. Sayısal derslerin neredeyse olmadığı tamamen sözele dayalı bölüm, ezber yeteneği kuvvetli aynı zamanda bilgi olarak sürekli kendi geliştirebilecek kişilerin tercih etmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

İşletme

Selçuk Üniversitesi İİBF bünyesinde, kolay bölümler arasında yer alan bölüm, yönetim bilimleri, ekonomi ve sosyal bilimlerin ilgilendiği bir eğitim sistemine tabidir. Öğrencilerin sosyal gelişimleri konusunda oldukça destek veren bölüm, iletişim becerilerini geliştirmelerini, yeniliklere açık olmalarını, iş hayatlarına okul zamanında hazırlamayı amaçlayan bölümdür. Biraz sayısal birazda sözelin yer aldığı bölüm özel sektörlerde yöneticilik isteyen kendini geliştirmeyi hedefleyenler için ideal bölümler arasındadır.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

Selçuk Üniversitesi İİBF’nin en kolay bölümü diyebileceğimiz bölümde,  tamamen sözel ve ezbere dayalı bir bölümdür. Ülkesel, bölgesel ve küresel sistemde kamu yönetimi alnında karşılaşılan sorunlar ve yenilikler alanlarına hâkim olabilecek ve bunlara yönelik politikalara katkıda bulunabilecek kapasitede objektif, açık ve ileri görüşlü,  donanımlı öğrenciler yetiştirmek hedeflenen fakültede, öğrencilerin hayat boyu kariyerlerine katkıda bulunacak eğitimler verilmektedir. Siyasi konulara ilginiz var ve bürokrat gibi işler düşünüyorsanız doğru tercihtesiniz.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu