Sınava Gireceğim Şehri Nasıl Değiştirebilirim? ÖSYM

18
922
ÖSYM şehir değiştirme

Covid-19 sebebiyle birçok öğrenci ÖSYM’nin yaptığı merkezi sınav başvurularından farklı bir şehire gitmek zorunda kaldı. Örneğin tercih yaparken üniversite okuduğu şehiri seçen birçok öğrenci içinde bulunduğu olağanüstü durum nedeniyle ailelerinin yanına gitmek zorunda kaldı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis AYGÜN, Twitter’da yaptığı paylaşımda “31 Mayıs 2020 tarihine kadar” ÖSYM Başkanlığına posta yoluyla taleplerini ileten adayların dilekçelerinin işleme konulacağını açıkladı. Sırayla bu işlemlerin nasıl yapılacağını sizlere tarif edelim.

ÖSYM sınavları yer değiştirme

ÖSYM Sınav Merkezi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • 1.adım: Öncelikle ÖSYM’nin sitesinden “Adres Değişikliği Dilekçe Örneğini” indirmeniz gerekmektedir. Üzerine tıklayınca .pdf formatında dilekçe örneğini indirebilirsiniz. Dilekçe örneğini indiremiyorsanız alternatif olarak BURAYA tıklayarak indirebilirsiniz.
 • 2.adım: Dilekçe örneğinin çıktısını aldıktan sonra sadece tarafınızca doldurmanız gereken alanlar olacak. ÖSYM tarafından doldurulması gereken yerleri boş bırakınız. Gerekli yerleri doldurduktan sonra 3.adıma geçiyoruz.
 • 3.adım: Burası çok önemli arkadaşlar. Dilekçenizin işleme konulması için mutlaka ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine giriş yapıp Evrak numarası almanız gerekiyor. Yapacağınız işlemi sırayla yazıyorum. https://ais.osym.gov.tr/Dilekce/EvrakReferansNoAl bu bağlantıya tıklayın ve ardından numara al butonuna tıklıyoruz. Yeşil tik ile birlikte Evrak Referans Numaranız: 2020-0852-00000000 benzeri bir referans numarası gelecektir. Bu numarayı kaydedin ve adres değişikliği dilekçe örneğinde EVRAK REFERANS NUMARASI yazan kutucuğa eksiksiz yazın.
 • 4.adım: Adres değişikliği dilekçesini internet üzerinden yapmanız mümkün değil. Gerekli evrakları düzenledikten sonra posta yoluyla Ankara ÖSYM Başkanlığına iletmeniz gerekmektedir. Doldurduğunuz dilekçeyi mutlaka zarfa koyun.
 • 5.adım: Zaman kısıtlı olduğu için mutlaka bayram bitişinde kargoya vermenizi tavsiye ediyoruz. Kargo ile en geç 2 gün içinde ÖSYM’ye postanız iletilmiş olur.

İnternette ÖSYM’nin adresi şu şekilde geçiyor: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:1 Bilkent / ANKARA
ÖSYM Telefon: 444 67 96 (sorularınız olursa arayabilirsiniz.)

Yorum kısmına bir teşekkür yeter <3 İyi bayramlar.


18 YORUMLAR

 1. Ben 18 Mayıs’ta bu dilekçeyi yurtiçi kargo ile gonderdim.20 Mayıs’ta ÖSYM teslim edildi.suan ÖSYM den cevap bekliyorum.

 2. Ben 18 Mayıs’ta. Bu dilekçeden göndermiştim adres değişikliği için 20 Mayıs’ta ellerine geçmiş mesaj geldi.ama sonuç daha bildirilmedi.bu habere çok sevindim.yurtici kargo iki günde Muğla’dan Ankara’ya gitti.

 3. Örnek doldurma olsa daha iyi olurdu ÖSYM ye ait olan bölüm hangisi nasıl doldurulacak bilmiyorum yardımcı olursanız çok memnun olurum teşekkür ederiz…

 4. Ben ptt acele posta servisi ile göndermeyi düşünüyordum. Siz böyle diyince vazgeçtim. Var mı tavsiyeniz?

 5. Ertunç bey merhaba,

  Kargo ücreti haricinde bir ücret gerekmiyor. Çarşamba günü kargoya verirseniz cumaya kadar çoktan varmış olur. Göndereceğiniz kargoyu iyi seçmenizi öneriyorum. PTT kargo geç gönderiyor genelde.

 6. Hocam teşekkürler. Bayram biter bitmez dilekçeyi versek yetişir mi dersiniz? Bir de, bu işlem için kargo ücreti dışında ücret gerekiyor mu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim