Son Gün Sınava Çalışma Teknikleri

2
10389

Son günde sınava nasıl çalışılır? Bu yazımızda unutma ya da vakit darlığı nedeniyle ertesi günkü sınava çalışmak için çok az bir vakti kalan kimseler için hızlı ders çalışma yöntemlerini maddeler halinde anlatmak istiyoruz. Burada sıraladığımız hızlı ders çalışma ipuçları, matematik, kimya, Türkçe gibi derslerden daha karışık olan, iktisat, hukuk, tarih gibi derslere kadar geniş bir yelpazede işinize yarayacak önerilerdir.

İlk ve Son Cümlelere Odaklanma

Her paragraftaki ilk ve son cümlelere odaklanın. İlk cümle paragrafın konusunu size tanıtmalıdır. Son cümle bu fikri tamamlamalı ve bir sonraki paragrafa geçiş olarak yardımcı olmalıdır. Bu bölümlere odaklanarak, yazarın ana noktasını hızlı bir şekilde kavrayabileceksiniz. Bu aşamada ana konuyla ilgili anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini bulun.

Önemli Noktalar Hakkında Not Alma

Önemli noktalar hakkında notlar alın. Kitabınızın kenar boşluklarını kullanırsanız notları daha hızlı yazabilirsiniz. Yorum yaptığınız noktaya bir ok çizin ve kısa notlar yazın.

Bağlaçları Yok Sayma

Bağlaç kelimelerini yok sayın. Hızlı okuduğunuz zaman, “ve, ile” gibi sözcükleri atlayın. Beyniniz bu kelimeleri gerektiği gibi otomatik olarak dolduracaktır. Aktif olarak okumak için fazladan zaman harcamamış olursunuz.

Ders Çalışma Meteryalinden Etkin Faydalanma

Kitabın size sağladığı ipuçları varsa onları kullanın. Birçok ders kitabı, özellikle öğreniminize yardımcı olacak şekilde tasarlanmış özellikleri içerecektir. Bölümünüzde anahtar terimler, konunun kronolojisi veya verileri açıkça gösteren grafikler veya grafikler yer alabilir. Önemli noktaları hızlıca kavramanıza yardımcı olması için bu araçları kullandığınızdan emin olun.

Düzgün Oturma

Düz oturun. Eğildiğinizde vücudunuz daha fazla nefes almak için daha fazla enerji harcamak zorundadır. Tüm enerjinizin daha hızlı okumaya doğru gidebilmesi için okurken düzgün oturmanız gerekir.

Hızlı Bir Şekilde Çalışma Alanı Oluşturma

Bir çalışma alanı oluşturun. Rahatsız bir alanda dikkat dağıtmadan çalışmak hızlı bir çalışma için ilk şarttır. Evinizin sessiz bir alanında çalışmaya başlayın ve diğer kişilerin, çalıştığınızı ve rahatsız edilmek istemediğinizi bilmesini sağlayın.

İhtiyaç Duyulacak Şeyleri Hazır Bulundurma

Sizinle birlikte ihtiyacınız olan her şeyi çalışma alanınıza getirin. Notlar, atıştırmalıklar ve kalem/kağıt gibi araçları yanınızda bulundurun.

Dikkat Dağıtıcı Unsurlardan Uzaklaşma

Televizyonun açık olduğu ortamda ders çalışmayın. Telefonunuzu sık sık kontrol etme alışkanlığınız varsa, mutlaka ve mutlaka çalışma alanınızın dışına bırakın.

Ayrıca www.mangubitig.com bu siteden de sınavlara ve yazılılara daha etkili ders çalışma tekniklerini bulabilirsiniz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim