TOBB ETÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

0
4065

TOBB ETÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü aktif olarak öğrenci aldığından 14 yıllık süreçte okuldaki en popüler bölümlerden biri olmuştur. Özellikle teknik olarak birçok dersi olan bu bölümün öğrencileri mezun oldukları ve kendilerini geliştirdikleri takdirde güzel şirketlerde güzel pozisyonlarda işe başlamaktadırlar. Biraz TOBB ETÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliğini, kısaca TOBB ETÜ ELE bölümünü ele alalım.

Öğrencilerin Bilmesi Gerekenler
Elektrik ve Elektronik Mühendislerinin öncelikle okula başladıklarında hazırlık eğitimini bitirmeleri gerekmektedir. Hazırlık döneminin bitmesi için okulun yapacağı TOEFL ITP sınavından 500 üstü puan almaları gerekmektedir. Öğrencilerin TOEFL ITP sınavına üç dönemin sonunda girebildikleri gibi bazı fırsatları değerlendirerek daha erken girme şansları vardır. TOEFL ITP sınavını geçip hazırlık süreçlerini erken olarak bitiren öğrenciler bölüm derslerine başlayabilmekle birlikte okullarını dondurup Eylül ayında tüm öğrencilerle birlikte bölüm derslerini almaya başlayabilmektedirler.

Hazırlık sürecinden sonra TOBB ETÜ ELE bölümü öğrencileri ilk ders dönemlerinde Java, Matematik, Fizik , Kimya ve Türk Dili derslerini almaktadırlar. Ortalamasını yüksek tutmak isteyen öğrenciler programlama dilleri dersleri ve matematik dersleri gibi 4 kredilik dersleri yüksek notlarla vermek istemektedirler. Bu yüzden bu okulda Elektrik ve Elektronik Mühendisliği okuyan öğrenciler ilk dönemden itibaren derslerine önem vermek zorundadırlar. Bu dönemi takip eden Bahar dönemiyle birlikte ELE101 dersini alarak öğrenciler artık bölüm ile ilgili derslere zamanla başlamaktadırlar. TOBB ETÜ’de ELE öğrencileri 2.yaz dönemleri ortak eğitim yapmaktadırlar. Ortak eğitim diğer üniversitelerde staj olarak tanımlanan yaklaşık 3.5 aylık 70 iş günü olarak bir işyerinde stajını tamamlamaktır.

TOBB ETÜ’de mühendislik öğrencileri özellikle ELE okuyan mühendisler Arçelik, TAI, Aselsan, Havelsan, Türk Traktör ve bunun gibi popüler şirketlerde staj yapmak istemektedirler. Bu gibi şirketlerde staj yapmak isteyen öğrencilerin not ortalamalarına, okuldaki sosyal aktivitelerine, programlama dillerine ve kendilerini belli alanlarda geliştirmelerine odaklanmaları gerekmektedir. Bu bölümün öğrencileri ilk stajlarını başarıyla tamamladıktan sonra okula dönüp diğer derslerini tamamlamaktadır. Toplam üç dönem olmak üzere ortak eğitim dönemleriyle yaklaşık 1 senelik bir iş tecrübesi yaşamaktadırlar. Bu durum TOBB ETÜ öğrencisi için büyük avantajdır. Çünkü genelde mühendislik iş başvurularında tecrübe aranmaktadır.

Öğrenci Gözüyle TOBB ETÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Akademik Kadrosu
TOBB ETÜ ELE bölümü Mühendislik Fakültesine bağlıdır. Mühendislik dekanlığını Prof. Dr. Murat Alanyalı yürütmektedir. TOBB ETÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölüm başkanlığını Lisans öğrenimini  ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği sürdürmüş daha sonra Doktorasını University of Maryland College Park(ABD) tamamlamış Doç Dr. Tolga Girici yürütmektedir. Alanlarında çok başarılı olan Doç Dr. Ali Bozbey, Doç Dr. Arif Sanlı Ergün, Dr. Öğr. Üyesi Harun Taha Hayvacı, Prof. Dr. Çoşku Kasnakoğlu, Prof. Dr. Hamza Kurt, Prof. Dr. Bülent Tavlı, Dr. Öğr. Üyesi Rohat Melik, Doç Dr. İmam Şamil Yetik ve Doç Dr. Ayşe Melda Yüksel Turgut bu üniversitede bölüm derslerini vermektedirler.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim