TOEFL Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
4109

TOEFL Nedir?

TOEFL sınavı yabancı dil yeterliliğini göstermek için yapılan, Amerika merkezli Educational Testing Service şirketi tarafından dünya çapında bir sınavdır. Dünyada 4000’den fazla kurum ve kuruluş İngilizce yeterliliği için bu sınav sonucunu kabul etmekte, yüksek lisans, doktara ve üniversite eğitimi gibi birçok işlemde bu sınav kullanılmaktadır. Bu sınav sadece eğitimde kabul belgesi için değil, herhangi bir şirket veya başka bir kurum başvurularınız içinde dil yeterlilik belgesi olarak kullanılabilmektedir.

TOEFL Sınavı Nasıl Yapılır?

TOEFL sınavı 1 rehber ve 1 gözetmen kontrolü altında, TOEFL sınav merkezi içerisinde, bilgisayar üzerinden yapılır. Kişinin sonuç ve kontrolleri tamamıyla bilgisayar üzerinden otomatik olarak gerçekleştirilir.

TOEFL Sınavının İçeriği Nasıldır?

TOEFL sınavı 4 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar Listening, Structure, Reading ve Writing aşamalarıdır. Bu alanlarda kişinin İngilizce kavrama kabiliyeti, bilgisi ve İngilizceyi doğru kullanma seviyesi ölçülmektedir. İçerik klasik İngilizce içeriklere göre biraz daha ağır ve zordur.

TOEFL Sınavının Geçerliliği Ne Kadar Sürmektedir?

TOEFL sınavının sonuçlar TOEFL merkezlerinden 2 yıl boyunca muhafaza edilmekte ve bu süreçte kişi sonucunu resmi dosya olarak belirli bir ücret dahilinde alabilmektedir. Elinde dosyaladığınız TOEFL resmi sonucu için herhangi bir geçerlilik süresi bulunmamaktadır. Ancak resmi belgeniz bittiği takdirde 2 sene sonrasında yeni bir belge alamaz ve yeniden sınava girmek zorunda kalabilirsiniz.

TOEFL Sınavına Başvuru Nasıl Yapılır?

Bu sınav için başvurular ETS başvuru merkezlerine yapılmakta ve ülkemizde şu anda 12 tane başvuru merkezi bulunmaktadır. Sınav başvuruları kayıt ücreti ödendiği takdirde posta, online  veya mobil ağlar üzerinden yapılabilmektedir.

TOEFL Sınav Ücreti Ne Kadardır?

Sınav ücreti 2017-2018 dönemi itibariyle 185$ olarak belirlenmiştir. Ancak bu fiyat dönemsel olarak değişiklik gösterebilmektedir.

TOEFL Ne Zaman Yapılır?

TOEFL sınavı değişken tarihler içerisinde, her sene ortalama 4 kere yapılmaktadır. Ekstrem durumlarda bu sayı değişebilmektedir.

TOEFL Sınavına Nerede Girilir?

TOEFL sınavına Türkiye ve yurtdışında birçok merkezde girebilirsiniz. Türkiye’de İzmir, İstanbul, Ankara, Adana, Eskişehir ve bu gibi metropol kentlerde TOEFL merkezleri yer almaktadır. Ancak daha net bir bilgi için TOEFL resmi web sitesini takip etmek gerekmektedir.

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

TOEFL sınavının içeriği hakkında üst kısımda bilgilendirme yapmıştık. Bu içerikler dikkate alındığı takdirde Writing ve Reading kısımlarında başarılı olmak adına kelime haznenizi geliştirmeniz gerekir. Listening içinde çok sayıda yabancı videolar izlemek ve kulak dolgunluğu sağlamanız avantajınıza olacaktır. Bunların dışında TOEFL sınavı genellikle İngilizcesine güvenen kişiler için uygun bir sınav olacağından çalışmaktan daha çok sınava deneyimli olmak gerekmektedir. Bunun için ise TOEFL resmi web sitesindeki sample kısımlarından sınavın aşamalarına uygun örnekler bulabilir ve çözebilirsiniz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim