Türkiye’nin En Başarılı Fakülteleri

0
4274

Senede birkaç defa karşılaşabileceğimiz “Türkiye’nin en iyi üniversite sıralaması” konusuna el atmak istedik. Her araştırmada farklı üniversitenin ilk sırayı aldığı sıralamalar ilk sırada yer alan üniversitenin öğrencileri tarafından paylaşım rekorları kırıyor.

Academic Ranking of World Universities sıralamasında Türkiye’nin en iyi üniversitesi İstanbul Üniversitesi,
(University Ranking by Academic Performance) tarafından yapılan çalışmada ilk sırayı Hacettepe,
TUBİTAK’ın “En yenilikçi ve başarılı üniversiteler” sıralamasında ise ilk sırayı ODTÜ alıyor.

Üniversite sıralamasından ziyade “en başarılı fakülteler” hangi üniversitedeymiş ona bakalım;

EN İYİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ODTÜ’DE

ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nün 9 kriteri esas alarak yaptığı çalışmada mühendislik alanında ODTÜ birinci, İTÜ ikinci, Gazi Üniversitesiyse 3. Oldu.

EN İYİ TIP FAKÜLTESİ HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ’NDE

Her sene üniversiteye giriş sınavlarında sayısal alanda derece yapanların en çok tercih ettiği bölüm Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’dir. Sıralamada ikinci sırada İstanbul Üniversitesi, üçüncü sırada ise Ankara Üniversitesi vardır.

EN İYİ MİMARLIK FAKÜLTESİ YILDIZ TEKNİK’TE

Mimarlık alanında gerek öğrenci seçimi gerekse öğretim görevlilerinin özellikleri itibariyle ilk sırayı Yıldız Teknik Üniversitesi aldı. Sıralamada ikinci sırada İTÜ, üçüncü sırada ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi yer aldı.

EN İYİ İİBF YA DA SBF

Çoğu özelliğinin aynı olduğu iktisadi ve idari bilimler fakültesi ve siyasal bilgiler fakültesi sıralamasında ise ilk sıra Nam-ı Diğer “Mülkeyi”nin, İkinci sırada İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi gelirken üçüncü sırayı öğretim görevlilerinin niteliği ve öğrencilerinin KPSS’deki yüksek başarısı sebebiyle Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi alıyor.

EN İYİ HUKUK FAKÜLTESİ GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ’NDE

Hukuk okumak isteyen her öğrencinin hayali Galatasaray Üniversitesi’nde Hukuk okumaktır. Gerek fakültenin yeri, gerek köklü bir okul oluşu gerekse üniversitenin kalitesi Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni Türkiye’nin en iyisi yapan özellikleridir. Sıralamada Bilkent Üniversitesi İkinci sırayı alırken Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi üçüncü sırada kaldı.

EN İYİ EĞİTİM FAKÜLTESİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDE

Atanma başarısına göre Türkiye’nin en iyi eğitim fakültesi Gazi Üniversitesi’nde. Sıralamada ikinci sırada ise İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Kampüsü yer aldı.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim