TYT – AYT Tavsiyeleri | Üniversite Sınavına Nasıl Çalışılmalı?

0
517

Üniversite sınavına hazırlanmak, öğrencilik hayatındaki en zorlu süreçlerden biridir. Hayalindeki bölümü okumak isteyen öğrencilerin bu süreci doğru şekilde yönetmeleri gerekir. Ben de bu yazımda kendi tecrübelerimden yola çıkarak AYT-TYT tavsiyeleri vermek istiyorum. Benim uygulayıp faydasını gördüğüm çalışma yöntemlerini elimden geldiğince aktarmaya çalışacağım.

TYT-AYT Tavsiyeleri

Üniversite sınavına çalışırken dikkat edilmesi gerekenler neler maddeler halinde inceleyelim.

Konu Çalışması

Konu çalışmasını doğru şekilde yapmanız gerekir. En iyi konu çalışması dersi derste dinleyerek yapılır. Ben zaten sonra evde kendim çalışırım diyerek okulda ya da dershanede dersleri dinlememezlik yapmayın. Dersi derste dinleyip üzerine evde kendiniz konu çalışması yaparsanız konuyu iyi şekilde anladığınızı göreceksiniz. Ayrıca konuları not tutarak çalışmanızı tavsiye ederim. Bu sayede ilerde unuttuğunuz bir nokta olduğunda geriye dönüp notlarınızdan kolayca hatırlayabilirsiniz.

Eğer okula ya da dershaneye gitmeyip evde kendiniz sınava hazırlanıyorsanız konuları mutlaka konu anlatım videosu dinleyerek çalışmanızı öneririm. Youtube’da birçok kanal mevcut ve bu kanallarda gerçekten özel ders kalitesinde video çeken hocalarımız var. Bu imkanı mutlaka değerlendirin.

Soru Çözümü

YKS’ye hazırlanan her öğrenci bol bol soru çözmesi gerektiğini bilir. Fakat soru çözümü yaparken de dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Öncelikle seviyenize uygun kaliteli kaynaklar kullanmalısınız. Örnek veriyorum matematikte giriş seviyesindeyseniz tutup da zor seviye bir kitap kullanmamalısınız. Bunun dışında ÖSYM soru tiplerini sürekli güncelliyor. Kullandığınız kitaplar yeni nesil ÖSYM soruları ile bire bir uyumlu olmalı. Son olarak da tabi ki soruların çözümüne kitap yer verilmeli. Özellikle uzaktan eğitim sürecinde yapamadığımız soruları çözdürmek bir hayli zor. Eğer soru bankalarınız çözümlü olursa yapamadığınız soruların çözümüne kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İnternetten kitap alışverişi yapmayı düşünüp güvenilir bir site arıyorsanız kesinlikle ÜrünSeç’i öneririm. YKS kitapları adresinden bütün kitap ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Deneme Çözümü

Eğer üniversite sınavında başarılı olmak istiyorsanız piyasada çözmediğiniz deneme kalmamalı. Ne kadar çok farklı yayının denemesini çözerseniz o kadar çok farklı soru tipi görürsünüz. Bu da gerçek sınavda hata yapma olasılığınızı en aza indirir. Denemeleri çözerken gerçek sınavdaymışsınız gibi süre tutup çözmeye gayret gösterin. Bu da sınav heyecanınızı azaltma konusunda etkili olacaktır.

Bu sene piyasaya çıkan denemeler arasında en hoşuma giden Bilinçsel Yayınları Hocalar Karması denemesi oldu. MEB kazanım testleri ve geçmiş yıllarda çıkmış ÖSYM soruları baz alınarak hazırlanan bu denemeyi çözmenizi öneririm.

Bu yazımda sınava girecek öğrenciler için AYT-TYT tavsiyeleri vermeye çalıştım. Umarım faydalı ve yol gösterici bir yazı olmuştur.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim