TYT’de Barajı Geçmek İçin Kaç Net Gerekir?

20
9400

TYT & YKS’de barajı geçmek için kaç net gerekir?

Üniversiteye girişte ön aşama sınavı olan YGS sınavının kaldırılmasıyla birlikte, YGS sınavından tamamen farklı bir ön aşama sınavı olan TYT sınavı, öğrencilerin aklında çok sayıda soru oluşturuyor. İçeriği konusunda her alandan öğrenciye hitap eden TYT sınavı, puan sisteminde de büyük bir belirsizlik taşıyor. Bu konumuzda ön lisans ve lisans bölümlerini tercih etmek isteyen öğrenciler için TYT’nin gerekli 3 barajına ulaşabileceğiniz net sistemlerini sizlerle paylaşıyoruz. İşte TYT barajlarını geçmek için yapmanız gereken net hesaplamaları;

TYT’de 150 Barajını Geçmek İçin Kaç Net Gerekir? (ÖNLİSANS)

Eski sistemde de ön lisans öğrencilerinin iki yıllık bölümlere yerleştirilebilmesi için 150 puanlık bir barajı geçmesi gerekiyordu. Eski 160 soruluk sistemde bu durum için öğrencilerin en az %10’luk bir başarı elde etmesi gerekiyordu. Bu durum ise ortalama 20 net yapılmasına tekabül ediyordu.

Yeni sisteme göre öğrencinin aynı şekilde %10’luk bir başarıyı elde etmesi gerekirken, yeni sistemde Türkçe ve Matematik hem fazla soru hem de katsayı olarak soru değerleri yüksek olacağı için bu derslere ağırlık vermeniz gerekecek. Toplamda 120 sorudan oluşan TYT sınavında bu başarıyı elde etmek için ise ortalama 18 net yeterli oluyor. Standart sapmanın da etkisiyle bu durum 1 ila 2 netlik oynamalara sebep olabilirken, Türkçeden 7, Matematikten 6 net ve sosyal ve fen bilimlerinden 3 net yapıldığı takdirde bu barajın kolaylıkla geçileceği düşünülüyor.

TYT’de 180 Barajı İçin Kaç Net Gerekir?

YGS sisteminde 180 barajı için öğrencilerin sınav içerisinde 4 oturumun tamamında ortalama %20’lik bir başarıya ulaşması veya bu yüzdeyi aşması gerekiyordu. Ancak yeni sistemde 2 oturumun tamamında aynı başarıya ulaşmak, 180 barajını geçmek için yeterli bulunuyor. Eski sistemde 160 soru için minimum 32 net yapılması istenirken, yeni sistemde ortalama 24 net yapılması 180 puana ulaştırıyor. Standart sapma durumlarına göre 24’ten 1-2 net aşağıda y ada 1-2 net yukarıda olma ihtimalleri de bulunuyor.

TYT’de 200 Barajı İçin Kaç Net Gerekir?

YGS sisteminde bulunmayan ancak yeni sınav sistemiyle getirilen 200 barajı, öğrencinin gelecek sene bu sınava girmeden direk YKS’ye girebilmesini sağlayan bir baraj puanıdır. Sınav muafiyet barajı olarak belirtilen bu baraj puanını geçmek için ise 30 net yapmak yeterli olmaktadır. Bu netler içinde standart sapmalara göre minimal puan değişimleri gözlenebilmekte ve 1-2 netlik oynamalar gözlenebilmektedir. Ancak söylenilen netlerden yapılacak 2 netlik bir fazla, o barajı geçmenizi kesinleştirecektir.

2018 TYT & YKS Puan Hesaplama Motoru


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

20 YORUMLAR

  1. AYT’nin bir etkisi olmayacak. TYT barajını geçtikten sonra TYT’den tercih yapabilirsiniz.

  2. tyt bölmünden tercih yapıcam ancak ayt giricem ayt bir etkisi olucakmı tyt puanına , mesela tyt barajını geçip ayt barajını geçemedim tyt den tercih yapabilicekmiyim ?

  3. Melis merhaba. Elbette yalnızca Türkçe yeter ancak daha fazla net yapman gerek Türkçe’den de. Matematiğin ilk 10 sorusu kolay oluyor. Onlara vakit ayırıp çözmeyi deneyebilirsin.

  4. Sadece türkçe yapmak yeterli olmuyor mu ? ben 2 yıllık moda tasarım düşünüyorum matematiğe gerek var mı

  5. Ben hıc matematık yapanıyım turkce ve sosyali bölümler yapsam baraj gecılemıyomu bu ne matematık miş ya yaktı benı cocuk gelişimi istıyom ben

  6. tyt ye giricem iki yıllık cocuk gelişim için kac net gerekir ve okul bana puan verıcekmi

  7. Arkadaşlar ösym kılavuzunu okuyun. Tyt ve Ayt’de herkes için geçerli olan Matematik ve Fen yapma zorunluluğu var. Yani 0.5 net puan matematik ve 0.5 net puan fen yapma zorunluluğu getirildi. Bu sakın sizi korkutmasın herkesin yapabileceği çok kolay 3-5 soru mutlaka olacaktır. 0.5 net nedir derseniz ? 1 tane matematik sorusunu doğru yapıp, 3 matematik sorusuna yanlış cvp verebilirsiniz demek oluyor. Yani dogru soru değeri 2 puan demek. 1 matematik sorusunu bildiniz diyelim 2 puan cepte zaten. 3 tanede yanlış cvp verdiniz diyelim. 4 yanlış 1 doğruyu goturdugune gore..siz 3 yanlış verseniz bile matematikten 0,50 net puanı almış oluyorsunuz. korkacak bişey yok..Fen içinde geçerli !

  8. Ben özel paralı üniversiteye gidicem 2 yıllık.bunun için sadece 1 .oturuma yani sadece tyt sınavına girmek yeterli olurmu bilgisi olan yardımcı olabilirmi

  9. sadece türkçe yapıp barajı gecebilirsiniz ama matematikten en az 1 net yapmanız gerekir çünki matematikten yapmazsanız puanınız hesaplanmıyor

  10. Ece hanım merhaba. Barajı geçmek size çok şey katmayacaktır. Zira üniversiteye yerleşmek için daha fazlası gerekiyor. Matematik yapmadan da Türkçe ile barajı geçmeniz mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim