Haberler

Üniversiteye Girişte Yepyeni Bir Sistem Geliyor

Üniversiteye girişte yepyeni bir sistem geliyor. Yüksek Öğretim Kurumu, YGS başvuruları devam ederken yeni bir karar aldı. Karara göre üniversiteye girişte fakültelere taban puan getirilecek. İlkİ 2015 yılında yapılacak olan sınavda uygulanacak. Uygulamaya göre bu sene Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi programlarında taban puan uygulanacak. Gelecek yıldan itibaren de bu sistem diğer bölümlere yayılacak.

Üniversiteye girişte getirilen yeniliklerden diğeri de başvuru kılavuzu oldu. Başvuru kılavuzunda bundan sonra bölümlerde kaç profesör, kaç doçent ve asistan var bu bilgiler de yer alacak.

Yüksek Öğretim Başkanı Saraç, üniversiteye girişte ilk taban puanları YÖK’ün belirleyeceğini, gelecek yıldan itibaren, isteyen üniversitenin taban puan çıtasını daha da yukarı çıkarabileceğine dikkat çekerek “Her şey öğretim kalitesini daha da yukarı çekmek için” dedi…

Vakıf üniversitelerinde, aynı bölümdeki öğrenciler arasında, puan makasının 500 bin öğrenciye kadar çıktığını, bunun da eğitim kalitesini dibe vurdurduğunu, dört işlemi bilmeyen öğrencilerin mühendislik fakültelerine girdiğini hatırlatan Prof. Saraç, bu konuda herkesin kendi mesleğine sahip çıkmasını ve taban puanı çıtasının yükselmesi için baskı grupları oluşturmasını istedi.

Saraç, önceliğin neden hukuk ve tıpa verildiği konusunda ise “Şu an için en fazla titizlik göstermemiz gerekenler onlardı. Ama bu mühendisliğin ya öğretmenliğin daha az önemli olduğu ya da onlarda sorun olmadığı anlamına gelmemeli” uyarısında bulundu.

Kontenjanlar azaltılacak

Saraç, öğretim üyesi sayısında ve eğitim kalitesinde zafiyet içerisine düşen bölümlerde, kontenjan azaltımı da dahil her türlü tedbirin alınacağını ve üniversitelerdeki boş kontenjanların doldurulması için çeşit önlemlerin öngörüldüğünü, bunların ne olacağının da yakında açıklanacağını hatırlattı.
Saraç, yüksek lisans ve doktoraya yönelik yeni düzenlemelerin de son şeklini aldığını ve birkaç gün içerisinde yayımlanacağını söyledi…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu