Haberler

Üniversitede Hazırlık Sınıfı


Üniversitede Hazırlık Sınıfı Nedir?

Üniversitelerde hazırlık sınıfları öğrenciye ücretsiz olarak üniversite tarafından sağlanan, bir senelik hazırlanma ve yabancı dil öğrenmesi tanınan eğitim sınıfıdır. Günümüzde her üniversitede hazırlık sınıfları yer almakta ancak her bölüm için hazırlık sınıfı uygulanmamaktadır.

Hazırlık Sınıfında Neler Öğretilir?

Hazırlık sınıfında öğrenciye yabancı dil eğiti verilir. Haftalık ortalama 33 saatlik bir ders programıyla kişiye İngilizce öğretilir. Öğretilen İngilizce lise seviyesinden bir tık üstün olup kişiyi geliştirmek adına verilmektedir. İngilizce konularının %80’i temel İngilizceyi kapsamakta olup kalan %20’lik kısımda üniversitede kullanılacak olan teknik İngilizce konuları anlatılmaktadır.

Hazırlık Sınıfı Zorunlu Mudur?

Hazırlık sınıfı üniversitelerin bölümlerine göre üç farklı seçenekle karşımıza çıkabilmektedir. Bunlar zorun hazırlık sınıfı, isteğe bağlı hazırlık sınıfı ve hazırlık sınıfının olmaması durumudur.  Eğer ki tercih ettiğiniz bölümde en azından %30’luk bir İngilizce eğitim söz konusu ile sizler için hazırlık sınıfı zorunlu olacaktır. Bu durumda hazırlık sınıfı okuyacak, yıl sonunda yapılacak sınavda muaf olma puanını elde etmeniz gerekecektir. Aksi takdirde hazırlık sınıfını tekrar etmek zorunda kalabilirsiniz. Fakat İngilizce ders zorunluluğunuz olmadığı halde, Mühendislik Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi ve bu gibi bazı fakültelerde de isteğe bağlı hazırlık sınıfları yer almaktadır. Bazı bölümlerde ise İngilizce hazırlık sınıfı bulunmamakta, kişi direk olarak eğitime başlamaktadır. Bunlar iki yıllık üniversitelerde yaygındır.

Hazırlık sınıfını zorunlu olarak okumak zorunda olan kişiler için bu sınıfı atlayabilmek ve direk eğitime başlayabilmek için yabancı dil yeterliliğini kanıtlaması gerekmektedir. Bunun içinde üniversiteler kendi bünyesi içerisinde yabancı dil sınavları yapmaktadır. Bu sınavlardan 50 veya üstünde puan alan kişiler yabancı dil eğitiminden muaf olabilmektedir. Puan sınırı üniversitelere göre değişiklik göstermekte ve bazı üniversitelerde bu puanlar 70’e kadar çıkabilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Iyı günle konu hakkında sormak istediğim bir şey var zorunlu hazırlığa nereden kayıt yaptırmanız gerekiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu