Üniversiteye Giriş Sınavı Değişiyor

1
3370

Tek oturumdan oluşan ÖSS, sonrasında YGS, LYS derken üniversiteye giriş sınavları hem sistem hem de içerik olarak 5 senede bir değişikliğe uğradı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı sonrası 4 günde TEOG’un kaldırılmasının ardından yine Cumhurbaşkanının yaptığı “üniversite sınavlarında değişiklik” açıklamasını değerlendiren Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz “AK Parti’nin seçim beyannemesinde vardı. Ne zaman değişiklik olur bilmiyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için gittiği New York’ta gazetecilerin sorularını değerlendirirken üniversite sınavlarıyla ilgili sorulara cevap verdi. Erdoğan üniversite sınavlarıyla ilgili değişiklik yapılacağının sinyalini verdi ve “O da olacak, o konu da çalışıyoruz.” dedi.

2010 yılında üniversiteye giriş sınavlarına YGS ve LYS sistemi getirilmiş adaylar üniversiteye giriş sınavının ilki olan YGS’ye girdikten sonra LYS oturumlarına da girmekteydi. TEOG’un 4 günde kaldırılmasının ardından yerine ne gibi bir sistem getirileceği üzerinde net bir söylemin bulunmaması üniversite sınavlarına hazırlanan adayları da endişelendirdi. YGS ve LYS’ye şimdiden başlayan öğrenciler ve eğitim veren kurslar sınavın kalkıp kalkmayacağı, sistem değişikliği gibi konularda belirsizliğin olması sebebiyle rahatsız.

Editör yorumu: Her yıl 1 milyona yakın aday üniversite sınavlarına giriyor. Evet yeni bir değişiklik şart ancak sınav olmadan üniversiteye geçiş muhtemelen mülakat ve not ortalamalarına göre olacak. Bu da öğretmene şiddetin yolunu açan bir düzenleme üstelik mülakat da hiç adil olmayacak.

Nasıl bir sistem getirilebilir?
Sınav kapsamı genişletilerek fakülte bazlı sınavların yapılması daha mantıklı. Zira üniversiteye kayıt yaptıran ve rehberlik desteği almayan bir çok öğrenci bölümün içeriğini ve mezuniyet sonrası hangi mesleği yapacağını bilmeden program tercihi yapmakta. Örneğin hukuk fakültesi için matematik-2 testinin önemi olmaması gerek veya İnşaat mühendisliği için adayların edebiyat testi çözmesi gerekmemeli. Nasıl bir sistem gelirse gelsin üniversitelerin eğitim düzeyini düşürmemek adına kesinlikle sınav olmalıdır.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

1 Yorum

  1. Bu düşünceyi çok sevdim. Ama kesin olup olmadığını açıklamamaları kötü çünkü bu sene olsa 2 senedir çalışan lise öğrencisinin emeği heba olacak. Kesin bir tarih olmalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim