Üniversiteye Yerleşen Öğrenci Ek Tercih Yapabilir mi? Kimler Ek Tercih Yapabilir?

1
942

2019 Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin arama motorunda en fazla arattığı “Üniversiteye yerleşen öğrenci ek tercih yapabilir mi?” “Kimler ek tercih yapabilir” sorularına yanıt vermek için buradayız.

Değerli arkadaşlar, 2019 yılı üniversite kayıtları 19-23 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Kayıtlar bittikten sonra boş kontenjanların doldurulması amacıyla ek yerleştirmeler başlayacak.

ÖSYM tarafından bir tarih belirlenmedi ancak geçmiş yıllardaki tarihleri esas alırsak 2019 yılı ek yerleştirmelerin 26 Ağustos tarihinde başlamasını bekliyoruz. Ek tercihler için 20 TL ödeme yapmanız gerekmektedir.

İlk tercihlerde tercih yapıp da bir üniversite bölümününe yerleşen adaylar, kayıt yaptırmaması durumunda EK TERCİH YAPAMAZ. İlk tercihlerde yerleşen fakat kaydını yaptırmayan adaylar maalesef 2020 yılında yapılacak olan YKS’yi beklemesi gerekmektedir.

Kimler Ek Tercih Yapabilir?

  • Tercih işlemlerini kaçıran adaylar veya herhangi bir nedenle yapmayanlar ek yerleştirmeler için tercih yapabilir.
  • 2019 Ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2019-YKS’de ilk yerleştirmede hiçbir lisans/önlisans programına yerleşmemiş olan adaylar yararlanabilmektedir.
  • Özel yetenek sınavıyla alım yapan bir bölüme yerleşen adaylar da ek tercih işlemlerinden faydalanabilmektedir.
  • Merkezi yerleştirmede bir örgün yüksek öğretim programına yerleştirilen öğrenciler ile kontenjansız açık öğretime yerleştirilen öğrenciler Anadolu Üniversitesi AÖF’ün kontenjan sınırlaması olmayan bölümleri için ek yerleştirme başvurusu yapabililer.
  • 2019-YKS ek yerleştirmelerde tercih yapabilmeniz için 2019-YKS yerleştirme puanınızın hesaplanmış olması gerekmektedir.

Kimler Ek Tercih Yapamaz?

  • İlk tercihlerde tercih yapıp da bir üniversite bölümününe yerleşen adaylar, kayıt yaptırmaması durumunda EK TERCİH YAPAMAZ.
  • 2019 YKS’ye girip tercih yapmaya hak kazanmasına rağmen hiç tercih yapmayan adaylar ek tercih yapamaz.

Hiç tercih yapmayan ek tercih yapabilir mi?

  • 2019 YKS’ye girip tercih yapmaya hak kazanmasına rağmen hiç tercih yapmayan adaylar ek tercih yapamaz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim