Haberler

Üniversiteye Yerleşen Öğrenci Ek Tercih Yapabilir mi? Kimler Ek Tercih Yapabilir?

2020 Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin arama motorunda en fazla arattığı “Üniversiteye yerleşen öğrenci ek tercih yapabilir mi?” “Kimler ek tercih yapabilir” sorularına yanıt vermek için buradayız.

Değerli arkadaşlar, 2020 yılı üniversite kayıtları 31 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Kayıtlar bittikten sonra boş kontenjanların doldurulması amacıyla ek yerleştirmeler başlayacak.

ÖSYM tarafından bir tarih belirlenmedi ancak geçmiş yıllardaki tarihleri esas alırsak 2020 yılı ek yerleştirmelerin 3 eylül tarihinde başlamasını bekliyoruz. Ek tercihler için geçen yıl 20 TL ödeme yapılmıştı. 2020 yılı için de benzer ücret talep edilecektir.

İlk tercihlerde tercih yapıp da bir üniversite bölümününe yerleşen adaylar, kayıt yaptırmaması durumunda EK TERCİH YAPAMAZ. İlk tercihlerde yerleşen fakat kaydını yaptırmayan adaylar maalesef 2021 yılında yapılacak olan YKS’yi beklemesi gerekmektedir.

Kimler Ek Tercih Yapabilir?

 • Tercih işlemlerini kaçıran adaylar veya herhangi bir nedenle yapmayanlar ek yerleştirmeler için tercih yapabilir.
 • 2020 Ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2020-YKS’de ilk yerleştirmede hiçbir lisans/önlisans programına yerleşmemiş olan adaylar yararlanabilmektedir.
 • Özel yetenek sınavıyla alım yapan bir bölüme yerleşen adaylar da ek tercih işlemlerinden faydalanabilmektedir.
 • Merkezi yerleştirmede bir örgün yüksek öğretim programına yerleştirilen öğrenciler ile kontenjansız açık öğretime yerleştirilen öğrenciler Anadolu Üniversitesi AÖF’ün kontenjan sınırlaması olmayan bölümleri için ek yerleştirme başvurusu yapabililer.
 • 2020-YKS ek yerleştirmelerde tercih yapabilmeniz için 2020-YKS yerleştirme puanınızın hesaplanmış olması gerekmektedir.

Kimler Ek Tercih Yapamaz?

 • İlk tercihlerde tercih yapıp da bir üniversite bölümününe yerleşen adaylar, kayıt yaptırmaması durumunda EK TERCİH YAPAMAZ.
 • 2020 YKS’ye girip tercih yapmaya hak kazanmasına rağmen hiç tercih yapmayan adaylar ek tercih yapamaz.

Hiç tercih yapmayan ek tercih yapabilir mi?

 • 2020 YKS’ye girip tercih yapmaya hak kazanmasına rağmen hiç tercih yapmayan adaylar ek tercih yapamaz.

İçindekiler

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Merhaba hocam ben ilk tercihlere örgün yazdım son tercihim açık öğretimdi açık öğretim çıktı kayıt yaptırmazsam 2.ek tercih yapabilir miyim örgün için

 2. merhaba tercih yaptim yerlestirildim ama istemediğim okul çıktı kayıt yaptıktan sonra tekrar istediğim okullara tercih yapabilirmiyiz acaba yani üniversite ye gelmez dediğim yer geldi nasıl yapabilirim hiç gitmek istemiyorum deprem bölgesi olduğu için ailem çok endişeli
  göndermek istemiyor lar ne yapabilirim

 3. AÖF işletmeye yerleştim ek tercih ile insaat mühendisliğine geçeceğim puanım yetiyor bir yanlışlık yaptım ek tercih yapabilir miyim

 4. İstanbul gelişim üniversitesine tercih yaptım ama başka üniversiteye gidebilirmiyim

 5. Anadolu üniversitesi AÖF halkla ilişkiler ve tanıtım programına yerleştim kayıt yapmazsam ek tetcih yapılırmı

 6. Tercih yaptim ve hiç beklemediğim yer geldi tekrar ek tercih yapabilirmiyim

 7. arkadaşlar açık öğretim fak. yerleştikten sonra 2. üniversite olarak ek tercihlerde tekrar tercih yapabilir miyim

 8. Uni bilgi kayit yaptirdigimiz zaman nasil ek tercihe kayit yaptiriyoruz hemen mi yoksa bir yil sonra yatay gecis ile mi

 9. Yusuf kardeşim yazdığım cümle çok açık. Yerleşip kayıt yaptırmazsanız ek tercih yapamıyorsunuz.

 10. Kardeşim nasıl bir türkçe kullanıyorsun diyorsunki İlk tercihlerde tercih yapıp da bir üniversite bölümününe yerleşen adaylar, kayıt yaptırmaması durumunda EK TERCİH YAPAMAZ.yaptırırsak yapabilirmiyiz bunumu demeye calısiyosun

 11. Ya gittim kıbrısı yazdım gelmez diye oda geldi ek tercihlerde değiştirebilirmiyim bunu ?

 12. merhaba,
  ilk tercihimde bankacılık bölümüne yerleştim fakat tekrar tercih yapmak istiyorum.
  eğer ikinci tercihimde bir yer tutturamazsam ilk tercihime yerleşebilir miyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu