Burslar

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Hakkında Detaylı Bilgiler 2023-2024

VGM bursu hakkında bilmeniz gerekenler: Ücret, kaç aylık, kimler başvurabilir....

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Nedir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu, her yıl “yükseköğrenim bursu” adı altında üniversite öğrencilerine 8 aylık dönemde verilen karşılıksız parasal yardımdır. Yabancı uyruklu üniversite öğrencileri de VGM bursuna başvuru yapabilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursuna Kimler Başvurabilir?

 1. VGM bursuna önlisans ve lisans öğrencileri başvurabilir.
 2. VGM bursuna ayrıca yabancı uyruklu öğrenciler de başvurabilmektedir.
 • Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.)

2023 Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Ücreti Ne Kadar?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen burs ücretleri her yıl cüzi miktarda artmaktadır. 2023 yılında üniversite öğrencileri için burs ücreti 1.250 TL’dir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Kaç Aylık Veriliyor?

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) bursu, bir eğitim yılında 8 aylık dönem için verilmektedir. Öğrencilere ekim – mayıs ayları içinde aylık olarak ödeme yapılmaktadır. Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları, burs ödeme aylarında her ayın 10’una kadar banka hesaplarına yatırılmaktadır.

2023 VGM Burs Başvuruları Ne Zaman?

Üniversite öğrencileri için Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuruları 20-31 Ekim 2023 tarihleri arasında yapılacaktır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Nereden Yapılıyor?

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuruları www.vgm.gov.tr sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Ödemeleri Ne Zaman Başlar?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs başvuru sonuçları genellikle aralık-ocak aylarında açıklanmaktadır. Ancak ilk ödeme ekim ayı tarihi esas alınarak yapılır. Örneğin başvuru sonuçları aralık ayı sonunda açıklanırsa geçmişe dönük ekim, kasım ve aralık aylarının ödemeleri toplu yatırılır. Sonraki dönemse ise ay ay ödeme devam eder.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu alıyorum. Seneye tekrar başvuru yapacak mıyım?

Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu almaya hak kazanan öğrenciler mevzuat gereği burs almaya uygun oldukları sürece bursları üniversite bölümlerinin normal eğitim süresi sonuna kadar devam eder. Yani burs almaya hak kazanan öğrencilerin yeniden VGM burs başvurusu yapmalarına gerek yoktur.

KYK Bursu Alanlar VGM Bursu Alabilir mi?

KYK bursu alan öğrenciler Vakıflar Genel Müdürlüğü bursunu alamaz. Ancak öğrenciler hem KYK bursuna hem de Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu yapabilir. VGM, öğrencilerin mağduriyetine sebep olmamak için VGM burs başvuru sonuçlarını KYK burs başvuru sonuçlarından sonra açıklamaktadır. KYK bursu almaya hak kazanan öğrencilere VGM bursu çıkmaz.

2021 VGM Burs Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

VGM burs başvuru sonuçları, KYK burs/kredi başvuru sonuçlarını açıklandıktan sonra açıklanmaktadır. Genellikle her yıl VGM burs başvuru sonuçları aralık ayı sonu-ocak ayı başı gibi açıklanıyor. 2023 yılı VGM burs başvuru sonuçlarının aralık ayının son haftası açıklanmasını bekliyoruz.

KYK Kredisi Alanlar VGM Bursu Alabilir mi?

KYK Öğrenim Kredisi Alan öğrenciler Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu alabilir.

Kimler VGM Bursu Alamaz?

 • Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrenciler,
 • Polis Akademisi ile askeri okul öğrencileri,
 • Ek süre öğrenim gören öğrenciler,
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri,
 • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler,
 • Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrenciler,
 • Bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrenciler VGM bursundan faydalanamaz.

Başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrenciyim. VGM Bursu haricinde yardım alabilir miyim?

Değerli arkadaşlar üniversite okumak maddi olarak büyük külfet. Ulaşım, yemek, barınma derken çok fazla gideriniz oluyor. Maalesef ki VGM burs ücreti çok az. Vakıflar Genel Müdürlüğü başarılı öğrenciler bursla birlikte ek ödeme yapabilmektedir. Şöyle ki;

 • Sınıfında sorumlu olduğu tüm dersleri dönem sonunda bütünlemeye kalmadan başarıyla tamamlamış olan,
 • Yıllık not ortalaması 4.00 üzerinden en az 3.50 olan,
 • Sınıfındaki öğrenciler arasında ilk üç sırada yer alan öğrenciler durumlarını kanıtlayıcı belgelerini ilgili Bölge Müdürlüklerine sunmaları halinde bir eğitim yılında verilen toplam burs miktarının iki katını geçmeyecek şekilde Genel Müdürlük tarafından bütçe imkanları doğrultusunda belirlenen tutarda akademik başarı bursundan yararlanabilirler.

Ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği kapsamında ilk kez burs almaya başlayan öğrencilere akademik başarı bursu verilmemektedir.

VGM Bursu İle İlgili Ek Bilgiler

 • Aynı anda kardeşler VGM üniversite bursundan faydalanamaz. Bir kardeş ortaöğretim diğer kardeş üniversiteliyse bu şekilde faydalanabilir.
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri VGM bursundan faydalanamaz.
 • VGM üniversite bursundan yalnızca önlisans ve lisans öğrencileri faydalanabilir.

İçindekiler

İlgili Makaleler


Başa dön tuşu