Sınavlar

Vize ve Finallerde Başarılı Olmanın Yolları

Vize ve finallerde başarılı olmanın yolları nelerdir?

Vizelerde ve finallerde başarılı olmak için öncelikle dersin hocasını çok iyi tanımalı ve soracağı sorular üzerinde bir kanıya varmalısınız. Her akademisyenin bir stili mutlaka vardır. Ayrıca bir ders hakkında binlerce safa ders kitabı veya binlerce soru hazırlayabilirsiniz. Bu yüzden derslere kesinlikle katılmalı veya bu ihtimal düşük ise hocanın ders işlediği kaynakları elde etmelisiniz. Bazı hocalar hangi kaynakları kullandığını söyler iken bazı hocalarda kendi kaynaklarını sizlere pdf veya kitapçık olarak vermektedirler. Bu kaynaklarda yer alan tüm sor tiplerini ve stillerini araştırmalı ve çözme metotlarını bulmalısınız.

Dersin hocasının soru stilini ve tarzını öğrenmek için aynı bölümde okuduğunuz üst sınıflarla görüşerek önceki yılların sorularını elde edebilirsiniz. Ayrıca unutmamak gerekir ki hocaların önemli bir kısmı geçmiş yıllarda ki soruları tekrar sormakta veya küçük değişiklikler yaparak tekrar sormaktadır.

Bir vize veya final sınavında asla pes etmemeli alacağınız her 1 puanın dahi kıymetli olduğunu bilerek davranmalısınız. Vize veya final sınavlarında başarılı olmak için mutlaka derse ait son hafta derslerine katılmalı, hocanın vereceği küçük ipuçlarını iyi değerlendirmelisiniz. Verilen ipuçları doğrultusunda çalışmalar yaparak sınavlarda başarılı olabilir ve dersleri rahatlıkla geçebilirsiniz. Hocaların sizlere verdiği ödevlerde vize sınavına % 10 – 50 oranında etki edeceği spesifik dersler var ise mutlaka ödevleri yapmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu

Bu kapanacak 7 saniye