YDS 2016 İlkbahar Başvuruları Başladı

0
3344

Yabancı Dil Sınavı (YDS) 2016 ilkbahar dönemi başvuruları başladı. Adaylar 3-15 Şubat 2016 tarihleri arasında sınav başvurusu yapabilecek. Şüphesiz yabancı dil şuan ülkemizde en önemli olgu olarak kabul ediliyor. Gerek yüksek lisans, doktora ve doçentlikte YDS’de belli bir puan barajının geçilmesi gerekirken gerek de KPSS sonra özellikle A Grubu öğrencileri için bir çok kurum YDS’den puan şartı istemektedir. Hal böyle olunca da YDS puanı yüksek olan adaylar diğer adaylara göre daha avantajlı oluyorlar.

Örneğin KPSS’de Türkiye birincisi olmuş bir adayın YDS puanı düşükse önemli kurumların sınavlarına başvuramazlar. Yine ALES puanı yüksek olan bir öğrenci YDS’den iyi bir puan alamazsa hayalini kurduğu üniversitede yüksek lisans yapamayacaktır.

YDS ile ilgili bilmeniz gerekenler;

* 2016 ilkbahar dönemi başvuruları 3-15 şubat tarihleri arasında yapılacaktır.

* YDS ilkbahar dönemi sınav tarihi 27 Mart 2016’dır. (saat: 9.30)

* YDS ücreti 80 TL’dir.

* YDS’de 80 soru bulunmaktadır. Her sorunun değeri 1,25 puandır. Yanlışlar doğruyu götürmez bu yüzden yapamadığınız soruyu boş bırakmayın. YDS’de sınav süresi 150 dakikadır.

* Sınava başvuru hizmetiyse 3 TL’dir. Ancak sizlere bu konuda bir tavsiye vereyim. Yıl içinde ALES, YDS, KPSS vb. sınavlara gireceksiniz. Sürekli başvuru hizmeti için 3 TL, şifreyi kaybetmeniz durumunda da 5 TL ödemeniz gerekmektedir. Üstelik bir de başvuru için okula gitmeniz gerekiyor. Bu sorunlardan kurtulmak için tek yapmanız gereken ilk aldığınız ÖSYM şifrenizi, ais.osym.gov.tr’ye girerek unutmayacağınız bir şifre ile değiştirmektir. Daha sonra tüm sınav başvurularınızı kendiniz yapabilirsiniz. Hatta sınav ücretlerini kredi kartı ile de yapabilirsiniz.

* YDS’ye nasıl başvuru yapabilirim?

Öncelikle ais.osym.gov.tr sitesine giriniz. Ardından TC Kimlik no ve şifrenizi girdikten sonra giriş yapınız. Daha sonra çıkan ekranda sol tarafta fotoğrafınızın altında bulunan kısımda “Başvuru Sürecindekiler” başlığına tıklayıp “2016 YDS İlkbahar Dönemi” seçeneğine tıklayınız. Karşınıza çıkan ekranda kimlik-adres-eğitim-sınava ilişkin bilgiler-oturum seçeneği-sağlık durumu-onay sekmelerinin bulunduğu 8 adımda bulunan bilgileri kontrol ederek adım adım geçiniz.

8.adımda işlemi onaylayınız. İşlemi onayladıktan sonra “Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir.” yazısını göreceksiniz. Başvuru işlemi yaptıktan sonra sınav ücretini yatırmanız gerekmektedir. Sınav ücretini yatırmayan adayların sınav başvurusu geçersiz olacaktır.

http://odeme.osym.gov.tr internet sitesine giderek sınav ücretini kredi kartıyla ödemeyebilirsiniz. Ya da Ziraat Bankası bankamatiğinden sınav ücretini ödeyebilirsiniz.

Hepinize başarılar dilerim.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim