Sınavlar

YGS Matematik Netlerini Arttırmanın Yolları

YGS Matematik Netlerini Arttırmanın Yolları

YGS matematiği yapısı itibariyle, LYS matematiğinden çok daha zor olan ve formüle bağlı soru sayısı oldukça az olan bir yapıya sahiptir. ÖSYM’nin hazırladığı sorulara bakıldığında uzun süredir mantığa ve yorumlamaya dayalı olarak hazırlanan matematik soruları, temeli zayıf olan ve yorumlamakta güçlük çeken milyonlarca öğrencinin YGS matematiğini yapamamasına sebep olmaktadır. Bu konumuzda YGS matematik netlerinin nasıl arttıracağınızda bahsedecek ve matematiğinizi geliştirmek için sizlere bazı taktikler vereceğiz.

‘’Temel çalışması yapmalısınız.’’

Matematikte temel çok önemlidir. Bu yüzden de öğrenci öncelikle iradenizi güçlü tutmalı ve sıfırdan başlayarak konu konu çalışmalısınız. İlk süreçte çözümlü soruları çözerek başlamalı ve soruların çözüm şekillerine dair fikirler elde etmelisiniz. Bu süreçte öğrencilerin birçoğu kolay bir yayın alarak çalışma yapmayı planlıyor. Kesinlikle böyle bir yanlışa düşmeyin. Çünkü kolay bir yayınla uğraşmanın size soru çözmekten başka hiçbir katkısı olmaz. Aksine size vakit kaybettirir ve hızlı gelişmenizi engeller.

‘’Konuları bitirdikçe bol soru çözerek bilgilerinizi destekleyin.’’

Kendinizce planlı olarak konuları bitirmeli ve en az iki kaynaktan soru çözerek bu konularınızı desteklemelisiniz. Konu testlerini çözmek sizlere konuyu kavratacaktır. Bol soru çözmek ise size o konuyu yorumlama ve mantık oluşturma kabiliyetini sizlere sağlayacaktır. ÖSYM’nin sizden istediği de bu kabiliyeti kazanmış olmanızdır.

‘’Günlük matematik denemesi yapın.’’

Kaliteli yayınlardan sadece bölüm denemesi olarak sayılan Matematik denemelerini alın. Bu denemeleri günlük bir tane olacak şekilde çözün. Aynı zamanda kendinize bir çizelge hazırlayın ve bu çizelgeye tüm YGS matematik konularını yazın. Her denemeyi çözdükten sonra netlerinizi bu çizelgeye girin ve yanlış yaptığınız sorunun konusuna bir işaret koyun. Bu şekilde günlük çözdüğünüz denemeler sonucunda her 5 işaret koyulan konunuz için genel tekrar yapın. Bu konu üzerine bol soru çözün. Bu şekilde hatalarınızı minimuma çekebilirsiniz.

‘’Geometriyi İhmal Etmeyin.’’

Geometri dersi oldukça nankör bir derstir. Bu yüzden de günlük geometri sorusu çözmeli ve geometri üzerine de mutlaka kaynak kitap bitirmelisiniz. Günlük az sayıda da olsa geometri sorusu çözmeye gayret etmelisiniz. Konuların hepsini bitirdikten ve bir kaynak tamamladıktan sonra, geometriden günlük 30 soru veya denemeler çözmek konuları hatırlamanız için yeterli olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu