Liste

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Öğrenci Olmak

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Öğrenci Olmak

100 yılı aşkın tarihi ile Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden birisi olan Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğrenci olmak nasıldır kısaca anlatalım istedik.

Bedavaya bu manzara başka yerde yok
Yıldız Kampüsü’nde son katlardaysanız, ya da kafeteryaya çıkmışsanız Boğaz’a ve Yıldız Sarayı’na karşı derin düşüncelere dalabilirsiniz.
yildiz-teknik-universitesi-manzara

Sadece mühendislik mi?
Gözünüz korkmasın, üniversitede sosyal bilimler fakültesinden güzel sanatlara kadar bir çok bölüm var. Üstelik teknik bölümlerin bir çoğu Davutpaşa Yerleşkesi’nde iken, bu bölümler Yıldız’da.
yildiz-teknik-universitesi-3

Kedi ve köpeklerle çok sıkı fıkı olacaksınız
Yıldız’da iseniz ders sırasında sıranın üzerinde size sürtünmeye çalışan bir kedi ile burun buruna gelebilirsiniz, Davutpaşa’da ise sürekli bölge kavgası yapan köpek sürülerinin arasında kalabilirsiniz; ama korkmayın sizinle hiç bir sorunları yok.
yildiz-teknik-universitesi-4

Sabahlara kadar ders çalıştım yalanına başvurabilirsiniz
Neredeyse gece vakti biten ikinci öğretim dersleri ve 24 saat açık kütüphanesi ile gece gündüz canlı bir öğrenci hayatı var kampüste. Özellikle İstanbul’da ailesi ile birlikte yaşayanlar için de ufak kaçamakların bahanesi bu durum.
yildiz-teknik-universitesi-5

Baharda ders çalışmak zordur
Bahar geldikçe gönül yayları Yıldız’da daha bir başka gevşer. Bir yanda Yıldız Parkı, biraz aşağıda Boğaz, kampüsün bahçesi ise cıvıl cıvıl; dersten kaçmak için bahane çok fazla.
yildiz-teknik-universitesi-1

Dizi filmlerde figüran olmak ister misiniz?
Hem Davutpaşa hem de Yıldız Kampüsü tarihi dokusu ile bir çok dönem dizisi ve filmin setine ev sahipliği yapar; figüran ihtiyaçları için de öğrencilerden yardım alınır. Kim bilir belki yıldızınız burada parlayacaktır.
yildiz-teknik-universitesi-6

Usis, korkulu rüya
Yıldız öğrencilerinin en stresli günleri ne sınavlar ne de finaller; en büyük stres ders seçimi. Ders seçimi için aynı gün saat 24:00’te bilgisayar başına geçen binlerce öğrenci, usis sistemi üzerinden istediği dersleri alabilmek için kıyasıya bir kavga verir.
yildiz-teknik-universitesi-8

Yaz okulunun tadı başkadır
Birkaç sene önce artık bütünleme sistemine geçilse de halen yaz okulu uygulaması devam etmekte; belki de son seneleri. Yaz aylarını İstanbul’da geçirmek isteyenler için en güzel bahane.
yildiz-teknik-universitesi-9

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu