YKS Puan Türleri

0
3931

ÜGS, ÖSS, YGS/LYS derken 2018 yılında da üniversiteye girişte yepyeni bir sistem getirildi. İki aşamalı sistem TYT ve YKS’den oluşuyor. TYT; yani Temel Yeterlilik Testi 40 Türkçe ve 40 Matematikten oluşmakta. Adaylar sabah oturumunda TYT sınavına girecek. Öğleden sonra oturumunda ise YKS; yani Yükseköğretim Kurumları Sınavına girecek.

YKS ise 4 ana testten oluşmakta. Adaylar eşit ağırlık, sözel, sayısal ve yabancı dil puan türlerine göre YKS’de ilgili sınavlara girmek zorunda. Bu testler matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler ve edebiyat-coğrafyadan oluşuyor. Her test 40 sorudan oluşuyor. Yani sözelden sınava girecek bir aday 80 soruluk TYT sınavından sonra alanıyla alakalı olan edebiyat ve sosyal bilimler testine girecektir.

Adaylar bu süreçte en fazla 2018 YKS puan türleri veya ilk bölümden yerleşecekler de 2018 TYT puan türleri araması yapmakta. Bu yazımızda sırayla bu puan türlerini inceleyip testlerin puan türlerine etkisini de ele alacağız.

TYT puan türü
TYT eski formattaki YGS’ye benzemekte yani daha önce YGS ile alım yapan bölümlerin birçoğu bu sefer TYT ile alım yapacak. TYT’nin YGS’den en büyük farkıysa sınavın yalnızca 40’ar soruluk Türkçe ve Matematik testinden oluşması. İki test ve toplamda 80 soru olması sebebiyle her bir soru pırlanta değerinde.
Temel Türkçe testinin TYT puanına etkisi %50
Temel Matematik testinin TYT puanına etkisi %50


YKS puan türleri
TYT sınavına giren öğrenciler aynı gün öğleden sonra oturumunda alan sınavına girecekler. Alan testleri Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1’den oluşmakta. Adaylar tercih yapmak istedikleri bölümlerin aldığı puan türlerini etkileyen testlere katılacaktır.

YKS Sözel Puanını etkileyen testler: Sosyal Bilimler + Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya1
YKS Eşit Ağırlık Puanını etkileyen testler: Matematik + Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya1 
YKS Sayısal Puanını etkileyen testler: Matematik + Fen Bilimleri
YKS Dil Puanını etkileyen testler: Yabancı Dil


YKS puanı nasıl hesaplanır? sorusuna yanıt arıyorsanız linkten öğrenebilirsiniz. Başarılar :)

2018 YKS Puan Hesaplama Motoru


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim