Sınavlar

YLSY İle Yurt Dışında Yüksek Lisans ve Doktora Nasıl Yapılır?

YLSY İle Yurt Dışında Yüksek Lisans ve Doktora Nasıl Yapılır?

Daha öncesinde sizler için YLSY’ye programını anlatan bir yazı yazmıştık. Bu konumuzda ise sizlere YLSY programı ile yurt dışında nasıl yüksek lisans ve doktora yapacağınızı anlatan ve sistemin gidişatını belirten bir kılavuzu aktaracağız;

 1. İlk olarak ALES sınavına girilmesi gerekmektedir. ALES sınavından 70’in üzerinde bir puan alındığı takdirde YLSY programına başvurabilirsiniz.
 2. Programa başvururken ilk olarak alanınıza uygun bir program ve üniversite seçmeniz gerekmektedir. Akabinde kontenjan sayısının 3 katı kadar kişi ALES puanına göre mülakata çağrılacaktır.
 3. Mülakata çağrılan kişiler arasında ALES puanına göre bir sıralama oluşturulacaktır. Bu sıralamaya sözlü mülakat puanlarınız eklenecektir. Yeni sistemle %40 ALES, %40 sözlü mülakat ve %20’lik Lisans Diploma puanınızla yeni bir sıralama oluşturulacaktır.
 4. Yeni sıralama sisteminde belirtilen kontenjan sayısında iseniz noterde gerekli şartnameler ve sözleşmeler imzalanacaktır. Vazgeçmeniz durumunda gerekli tazminat değeri imzalanacak ve zorunlu eğitim verme şartı kabul edilecektir. Akabinde YLSY programının bir üyesi olacaksınız.
 5. Dil yeterliliğinizin olmaması durumunda sizlere ücretsiz dil kursu seçeneği sunulacaktır. Eğer ki ihtiyacınız var ise 1 sene Türkiye’de belirli üniversitelerin hazırlık fakültelerinde ya da yurtdışında belirli dil merkezlerinde ücretsiz olarak dil eğitimi alabilirsiniz.
 6. Dil eğitimi aldıktan sonra üniversiteye kabul alma işlemlerine başlanacaktır. Bu işlemlerde öncelik dil yeterliliğini göstermektir. Dil eğitimi almadan da bu yeterliliği gösterebildiğiniz takdirde ekstra dil eğitimi almanıza gerek yoktur.
 7. Üniversitelere kabul almak için İELTS sınavından en az 6 almanız gerekmektedir. Eğitim almak istediğiniz ülke ve üniversitelere göre TOEFL veya İELTS sınavlarından yeterli puanı alıp, üniversite yüksek lisans veya doktora başvurunuzu yapabilirsiniz. Sınav ücretleriniz 3 sınava kadar devlet tarafından ödenmektedir.
 8. Yurt dışında doktora yapmak için yüksek lisans yapma zorunluluğu yoktur. Ancak YLSY programı kapsamında ikisini de yapabilmeniz adına burs sağlanmaktadır. İkisini de yapıp yapmama seçeneği tarafınıza bırakılmıştır.
 9. Başvuru ve kabul işlemleri bittikten sonra yurtdışında kabul aldığınız üniversitede eğitiminiz başlayacaktır. Bu süreçte devlet sizlere aylık burs sağlayacaktır. Bu burs para birimi ve ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin İngiltere için öğrenciye verilen burs miktarı 1500 Pound kadardır. Bu burs dil eğitimi alan kişiler içinde YLSY üyeliğiyle birlikte ödenmeye başlanacaktır.
 10. Kişi yurtdışına çıkmadan önce vize işlemleri gereği banka hesabında 15000 TL kadar bir para göstermek zorundadır. Vize işlemleri halledildikten sonra, kabul alınan üniversitenin eğitim tarihleri içerisinde ülkeye giriş yapmanız gerekmektedir.
 11. Kişiye eğitim başlamadan önce çift maaş peşin verilmekte ve akabinde aylık olarak yatırılmaya devam etmektedir. Bu süreçte kişi yüksek lisans ve doktorasını başarıyla tamamlamalıdır. En fazla 1 sene burslu uzatma, 1 senede burssuz uzatma hakkı kişilere tanınmaktadır. Aksi takdirde eğitim tazminatı ödenecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu