Sınavlar

YLSY Nedir?

YLSY Nedir?

YLSY MEB bakanlığı tarafınca yapılan ve ÖSYM tarafından yürütülen, yurtdışında eğitim görmek üzere lisansüstü eğitim alacak öğretim görevlileri yetiştirmek üzere uygulanan bir sistemdir. Bu sistem üniversite mezunu olan ve öğretim görevlisi olmak isteyen kişilerin gerekli şartları sağlayarak her sene belirlenen üniversitelerdeki kadrolara yerleştiği takdirde MEB tarafından sağlanan burs ile yurtdışında ilgili alanla ilgili dersler almasına imkan sağlayan ve Türkiye’ye döndüğünde direk olarak yardımcı doçent olarak üniversite kadrosuna yerleştirilmesini sağlamaktadır.

YLSY’ye Başvurmak İçin Neler Gereklidir?

YLSY’ye başvuracak olan öğrencilerin öncelikle ALES sınavına girmesi veya ALES sınavından en az 70 puanın olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra mezun olduğu bölümden minimum 2.75 not ortalamasına da sahip olmalıdır. Başvuru ücretini ödeyen herkes kendi mezun olduğu bölümün ilgili olduğu alanlardaki kadrolara ve üniversitelere göre tercihlerini yapması gerekmektedir. ALES puanlarına göre yapılan tercihler sonucunda kişinin kazandığı üniversitelere yerleştirmeler olacaktır.

YLSY ile Üniversiteye Başvuru Kabul Edilince Ne Olur?

YLSY tercihlerini yaptıktan sonra bir üniversite yerleştiyseniz, mülakat için belirli bir tarihte çağrılırsınız. Mülakat sonucunda heyet tarafından sizlere belirli kriterlere göre puanlar verilir. Bu puanınız ALES puanınızla birleşerek yeni bir puan oluşturulur. Bu şekilde kadroya alınacak kişiler arasında bir sıralama oluşur. Eğer ki sıralamada alınacak kadro sayısı içerisindeyseniz dil sınavına girmeye hak kazanırsınız.

YLSY Dil Yeterliliği Nedir?

YLSY bu sisteme başvuran öğrencilerin dil yeterliliğinin olmasını şart koymaktadır. Bu yüzden de yapılan dil sınavından yeterli puanı alan kişiler direk olarak sisteme dahil olabilmektedir. Ancak dil şartını sağlayamayan kişilere dil eğitim kursu için burs bağlanmakta ve kişi bir yıllığına kursa gitmektedir. Bu şekilde dil eğitimi alan kişinin diğer sınavdan dil yeterliliğini gösterecek bir puan alması gerekmektedir. Bu dil kursu sürecinin maksimum 6 ay kadar uzatılabilmesi mümkün olmaktadır.

YLSY Bursu Ne Kadardır?

YLSY bursu gönderildiğiniz ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Burslar aylık olarak sizlere yatırılmakta ve üniversiteye gidiş için tüm işlemleriniz devlet tarafından karşılanmaktadır. Ancak YLSY sistemini bırakmanız durumunda sizin için ödenen tüm bursları geri ödemek zorunda kalırsınız.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu