Yüksek Lisans Aşamaları Nelerdir?

0
10306

Yüksek Lisans aşamaları nelerdir?

Yüksek lisans ( master ) yapmak isteyen üniversite mezunlarının istedikleri üniversitenin herhangi bir bölümüne yerleşmesi için Ales ( Ağırlıklı lisansüstü eğitim sınavı ), YDS ( Yabancı dil sınavı ) puanları gerekli olup üniversitelerin büyük çoğunluğu YDS puanı isterken tüm üniversiteler Ales puanı istemektedir. Ayrıca not ortalaması, varsa sözlü ve yazılı sınav ile mülakat sonucunda lisans mezunu adaylar bölülere yerleştirilmektedir.

ALES

Ales sınavı yılda iki kez yapılmakta olup ( ilkbahar-Kasım ve sonbahar-Mayıs ) adaylar diledikleri gibi sayısal, sözel veya eşit ağırlık sınavlarına girebilirler. Sayısal sınavında soruların tamamı matematik ve geometriden oluşurken sözel sınavda Türkçe soruları bulunmakta ve Eşit ağırlık sınavında Türkçe ve matematik eşit sayılarda yer almaktadır. YÖK genelgesine göre Ales puanı olmayan adalar herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünde yüksek lisans yapamazlar. Ales genellikle % 50 oranında yüksek lisans puanına etki etmektedir. 

YDS

Yılda iki defa yapılan YDS 2014 yılından itibaren e-YDS olarak da 4 defa yapılmıştır. 80 sorudan oluşan YDS’de alınacak puanlar üniversiteler göre değişiklik gösterse de toplam ortalamaya % 10 – 25 arasında etki etmektedir. Ancak bazı üniversiteler YDS puanı istememektedir.

NOT ORTALAMASI

Lisans not ortalaması 100 üzerinden değerlendirilip yüksek lisansa girişte % 40 – 60 oranında değerlendirilmektedir. Lisans ortalaması 4 üzerinden hesaplanan diplomalar için 100’lük sistemde hesap istenmektedir.

MÜLAKAT

Genellikle Ales, YDS ve lisans ortalaması baz alınarak sıralamaya giren adaylar sözlü veya yazılı mülakata alınırlar. Mülakatın ortalamaya oranı % 30 – 60 arasında değişmekte olup üniversiteler genellikle mülakat yoluna başvurmamakta, Ales ve not ortalaması üzerinden öğrenci alımı yapmaktadır.

ÜNİVERSİTE KAZANMA

Üniversitenin bir bölümünde yüksek lisans yapmak için başvuran adayların ortalama puanları Ales %50, Not ortalaması %50 veya Ales % 40, Not ortalaması % 40 ve YDS puanı % 20 olarak hesaplanmaktadır. En yüksek puan alan adaylar üniversiteyi kazanmaktadır. Ancak mülakat yapan üniversiteler mülakat oranının %50 de tutarak istemediği öğrenciyi almama gibi bir kriter koymuştur.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim