Yüksek Lisans Bursu Ne Kadar?

0
3096

Yüksek Lisans Bursu Ne Kadar?

Yüksek lisans okumaya hak kazanan öğrenciler için devlet tarafından öğrenim kredisi adı altında burs verilmekte ve okul bittikten bir süre sonra geri ödeme planı hazırlayarak tahsil etektedir. Yüksek lisans okumaya hak kazanan öğrencilerin başvuru döneminde Kredi Yurtlar Kurumu sitesinden yakacağı başvurular sonrası, doğru bilgilerin beyan edilmesi ile yapılan araştırmalarda öğrenim kredisi adı altında yüksek lisans bursu almaya hak kazanırlar.

Yüksek lisans bursu almaya hak kazanan öğrenciler beyanlarını belgeledikten sonra ziraat bankasına açılacak hesaplarına 1,5 yıl boyunca yüksek lisanslarını sürdürdükleri müddet aylık 480 TL yatırılmaktadır. Her ayın 7’ sin de ziraat bakasına yatacak 480 TL yüksek lisans bursunu almak için öğrenciler adına açılan hesaplar için banka kartı veya hesap cüzdanı alarak ister ATM den isterlerse Ziraat bankası şubelerinden paralarını çekebilirler. Burs ücreti her yıl değişmektedir. Yüksek lisans öğrencilerinin burs ücreti, lisans eğitimi için öğrenciye ödenen bursun 2 katıdır. Vadesiz hesap olarak açılan Ziraat bankası hesaplarında çekmedikleri para hiçbir şekilde kesilmemekte olup kişisel bir hesap olacak ve 2. Kişiler tarafından müdahale olmayacaktır.

Yüksek lisans öğrencilerinin aldıkları aylık 480 TL burs okul bittikten 1 yıl sonra beyaz eşya ve tüfe endekslerine bağlı olarak faizi ile birlikte tahsil edilmektedir. Genellikle 12 veya 24 aya bölünen yüksek lisans bursları geri ödeme planı ile ödeme kolaylığı yaşayacaklardır. Ayrıca Yüksek Lisans bursu her yıl devletin aldığı kararlar yaklaşık %15 – 20 zam ile artacaktır.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim